II 4&M NIEUWS 13 Vernietigend rapport over misstanden die jarenlang niet werden aangepakt Er is nog een lange weg te gaan Ik voel mij verantwoordelijk voor onze mensen en de problemen die zij hebben ondervonden De inlichtingen eenheid van de politie, die strijdt tegen zware criminaliteit en terrorisme, heeft de zaken bijzonder slecht op orde. Dat blijkt uit een rapport van de Inspectie Justitie en Veiligheid. Afdelingen die elkaar tegenwerken, rammelende computersystemen en een verziekte werksfeer door vriendjespolitiek en discriminatie. De Inspectie Justitie en Veiligheid benoemt zware problemen binnen de Dienst Landelijke Informatieor ganisatie (DLIO) van de politie. Veel van die problemen werden de afgelopen jaren aangekaart via de politievakbonden of de media. Ook deze krant onthulde misstanden binnen de DLIO. Er werd rapport op rapport gestapeld om de situatie te verbeteren, maar het ontbrak aan daadkracht en duidelijke leiding, stelt de inspectie in haar rapport. De DLIO, die valt onder de Lan delijke Eenheid, vormt het hart van de inlichtingeneenheid van de po litie en speelt een rol bij vrijwel alle grote onderzoeken, van georgani seerde criminaliteit tot terrorisme. Maar de kwaliteit van de informatie schiet tekort. Volgens de inspectie sluiten inlichtingenafdelingen van de politie niet aan op de tactische recherche. De manier waarop het Team Cri minele Inlichtingen (TCI) werkt leidt zelfs tot operationele risico's. Zo schreef deze krant dat de politie niet professioneel handelde in het begeleiden van de Brabantse infor mant Freddy Janssen, die in 2015 dood in een kanaal werd gevonden. Na zijn dood leek de politie sporen van de operatie te hebben uitge wist. Ook problemen bij het Landelijk Internationaal Rechtshulp Cen trum (LIRC) zijn jarenlang onvol doende aangepakt. De afdeling die onder meer verantwoordelijk is voor de afhandeling van rechts hulpverzoeken met het buitenland kampt al jaren met slechte politie systemen en een capaciteitstekort. Deze krant onthulde in 2017 hoe het LIRC duizenden rechtshulp verzoeken achterliep. In het buiten land kreeg Nederland de bijnaam 'Mister Njet', vanwege alle afgewe zen verzoeken. Conflict Volgens de Inspectie Justitie en Veiligheid heeft het slechte functi oneren van het LIRC geleid tot in terne spanningen en raakte zelfs de internationale samenwerking be- schadigd. Volgens ingewijden was er onder meer een hoogoplopend conflict met de Amerikaanse Drug Enforcement Administration (DEA). Ontluisterend is ook dat het LIRC en TCI niet met elkaar kon den samenwerken. TCI mag infor manten 'runnen' in het buiten land, maar het LIRC heeft dat tegen de regels in ook gedaan. Als gevolg daarvan ontstond 'een ver stoorde werkverhouding'. De een heidsleiding was daar lang niet al tijd van op de hoogte, aldus de in spectie. Volgens de inspectie zijn veel problemen binnen de afdeling al jaren geleden benoemd, maar heeft de leiding te lang niet inge grepen. Er werden allerlei plannen gemaakt om de situatie te verbete ren, maar concrete actie bleef uit. Minister van Justitie en Veilig heid Ferd Grapperhaus wil daarom dat het leiderschap en de cultuur binnen de Landelijke Eenheid verbeteren. Hij noemt het rapport van de Inspectie 'Indrin gend'. De minister deelt de conclu sie van de Inspectie dat de proble matiek is opgepakt door de Lande lijke Eenheid, maar volgens hem is er 'nog een lange weg te gaan'. Hij wil de vorderingen intern en extern laten monitoren. Machtsmisbruik ,,Als het inspectierapport iets dui delijk maakt, dan is het dat mede werkers van het LIRC hebben gele den onder deze situatie'', zegt Jan- nine van den Berg, politiechef van de Landelijke Eenheid. ,,Ik voel mij verantwoordelijk voor onze men sen en voor de problemen die zij hebben ondervonden. Voor al onze collega's moet een goede werkom geving, met de juiste middelen en duidelijke taakopdracht vanzelf sprekend zijn. Aandacht is wat mij betreft het sleutelwoord.'' Het inspectieonderzoek werd pas ingesteld nadat de politievakbon- den NPB en ACP eind 2019 een brandbrief stuurden aan Jannine van den Berg en toenmalig korps chef Erik Akerboom. De vakbonden spraken van een crisis in de opspo ring. Ze benoemden problemen in de omgang met informanten, inte- griteitsschendingen, machtsmis bruik en discriminatie. ,,Deze dienst zou het kroonjuweel van de Nederlandse recherche moeten zijn'', reageert NPB-voor- zitter Jan Struijs naar aanleiding van het inspectieonderzoek. ,,Maar het heeft die belofte na de lancering van de Nationale Politie in 2013 nooit kunnen waarmaken. Die re organisatie is overhaast en onzorg vuldig uitgevoerd. De belangrijkste politieke drijfveer was namelijk zo veel mogelijk 'efficiencywinst' bin nenhalen door te bezuinigen op het politiebudget.'' Volgens ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp zijn de bestaande problemen binnen de politie 'klakkeloos' meeverhuisd naar de Nationale Politie. ,,Denk dan aan chronische onderbezetting, onvoldoende tijd voor bijscholing en training, slechte ict-voorzie- ningen en een te hoge administra tieve lastendruk. Aangewakkerd door de opgelegde bezuinigingen zijn deze minpunten het prestatie vermogen van de Nederlandse recherche sindsdien blijven aan vreten.'' Topje van de ijsberg CDA-Kamerlid Chris van Dam vindt dat de Inspectie 'een veront rustend beeld van DLIO' geeft, maar zegt ook dat het rapport meer vragen oproept dan het beantwoordt. ,,Het LIRC heeft din gen buiten zijn taakopvatting ge daan, TCI heeft gevaar voor infor manten opgeleverd. De vraag is: wat is daar precies gebeurd? Ik heb het idee dat het rapport het topje van de ijsberg is en wil hier nog vóór de verkiezingen over in debat met de minister.'' vrijdag 29 januari 2021 - Ferd Grapperhaus - Jannine van den Berg Inspectie: Puinhoop bij inlichtingeneenheid politie Koen Voskuil Driebergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13