Weer de stoep open, moet dat nou? Goesenaren krijgen cel vanwege rellen ZEELAND 3 4 t S- f* Menig Terneuzenaar er gert zich er aan. Is het éne bedrijf langs ge weest om de stoep open te gooien voor de aanleg van glas vezel, gaat de volgende alweer aan de slag. Kan dat niet effi ciënter? is de vraag. Ja, dat kan, maar het staat elk telecombe- drijf vrij een eigen glasvezelnet werk aan te leggen. KPN en Delta zijn momenteel allebei bezig in Terneuzen. Los van elkaar. ,,Dat is niet aan ons", laat een woordvoerster van de gemeente Terneuzen weten. ,,Wij kunnen niet het éne be drijf wel toelaten en het andere niet. Het enige wat wij kunnen doen, is goed in de gaten te hou den of alles netjes wordt afge werkt. We hebben een opzich ter die dit nauwgezet volgt." Het staat elk telecombedrijf vrij een eigen glasvezelnetwerk aan te leggen, zo is het in de Te- lecomwet geregeld, verduide- lijkt Delta-woordvoerder Levi Bosselaar. „Vergelijk het met twee supermarkten, die mogen ook elk een filiaal openen in de zelfde straat. Dat is marktwer king." In principe zou KPN als internetaanbieder net zo goed gebruik kunnen maken van het glasvezelnetwerk van Delta, of andersom. De keuze als Delta zelf te investeren is, aldus Bos- selaar, eind 2019 gemaakt op ba sis van een weloverwogen busi nessplan. ,,Wij willen in Zee land het beste en snelste inter net aanbieden. Daar hoort een glasvezelnetwerk bij. We willen voorop blijven lopen." KPN-voorlichter Wim van Zon geeft eenzelfde soort reac tie. ,,Wij leggen ook liever niet dubbel aan, maar willen wel onze eigen klanten van snel in ternet kunnen voorzien." Van Zon voegt toe dat KPN de over last voor bewoners zoveel als mogelijk probeert te voorko men. ,,De geul gaat in de och tend open en is 's avonds weer dicht." een hele tijd rust, tenzij er nieuwe woningen worden gebouwd of er zich een bedrijf vestigt dat veel energie verbruikt." Er is ook een dringende noodzaak om graaf- en nutswerk in dorpen en wijken te stroomlijnen. Het is nu al druk in de Zeeuwse bodem. Door de energietransitie, de over stap van fossiele naar duurzame energie, moet er de komende jaren nog veel meer worden gespit. En- duris-directeur Koen Verbogt: ,,Hierdoor krijgen klanten en de omgeving veel vaker te maken met werkzaamheden. Om de overlast zoveel mogelijk te beperken, wordt samenwerking daarom steeds be langrijker." Hinder beperken voor burgers staat voorop. Maar de samenwer king van zestien partijen bespaart ook geld. Samenwerkingscoördina- Deze samenwerking is een enorme stap vooruit, zeker voor de burger tor Van de Zande: ,,Want binnen een project doen we alles samen, van de straatafzetting, de bouwkeet tot het werkterrein. Op deze ma nier gaan we zorgvuldig om met gemeenschapsgeld." Een andere re den om de krachten te bundelen, is het gebrek aan gespecialiseerde aannemers. ,,Door werk te combi neren spelen we daar slim op in en krijgen het werk tijdig gedaan." De overlast van graafwerkzaamhe den en dito opgebroken straten zou nog veel verder kunnen beperken als meer partijen zich aansluiten bij AZON. Providers bijvoorbeeld. Maar Delta, KPN en andere tele- com- en internetaanbieders heb ben anders dan de overheden com merciële belangen. Die kunnen prevaleren boven het maatschappe lijk belang. Doorgaans zijn provi ders ook terughoudend met het de len van concurrentiegevoelige in formatie, terwijl op het online plat form van AZON alle documenten beschikbaar zijn. Van planningen, werkafspraken, bouwtekeningen tot telefoonnummers van alle be trokkenen. Het platform AZON zou de pro viders op termijn graag aan boord hebben. Ook de provincie, Rijks waterstaat en woningcorporaties staan op het verlanglijstje. Van de Zande: ,,Je kunt echter niet alles te gelijk. Dat we nu met zestien par tijen Zeeland breed samenwerken en daarvoor één online-systeem gebruiken is uniek. Het klinkt van zelfsprekend, maar dat is het niet. Op deze schaal gebeurt dit nog ner gens. Het is een enorme stap voor uit waar de burger zijn voordeel mee gaat doen." Daarbij wees ze op de tv-camera's die gisteren in de grote zaal van de Middelburgse rechtbank stonden en speciaal voor hen waren geko men. De vier, die per twee berecht werden, werden ervan verdacht op roepen om te gaan rellen te hebben verspreid. De eerste twee die hun zegje mochten doen waren de 18-jarige R. L. en de 20-jarige J. S. Die werden veroordeeld tot elk drie weken cel waarvan twee voorwaardelijk. Van de volgende twee kreeg R. K. (19) twee weken cel waarvan twaalf da gen voorwaardelijk. De hoogste straf ging naar de 22-jarige A. de V. met dertig dagen waarvan twee weken voorwaardelijk. Daarnaast kreeg elk nog een taakstraf van zes tig uur opgelegd. Brandbommen Veel hadden de vier niet te vertel len. L. en S. erkenden via Snapchat een oproep 'Wie morge avond her- res in Goes. Neem je vuurwerk en brandbommen mee word kkr her- res, ik laat mij niet neuken door de overheid!!!!' te hebben gekregen en die naar 160 vrienden en bekenden te hebben doorgestuurd. Het was bedoeld als grapje, verdedigden ze zich. Ze waren ook helemaal niet Verdachten zeiden dat het een grapje was. Een protest tegen de avondklok van plan om iets te gaan doen en van de chaos, vernielingen en plun deringen in Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en zo hadden zie niets gezien. Het was niet meer geweest dan een protest tegen de avondklok. Hetzelfde excuus hadden de Goesenaren K. en De V., die zich een half uur later voor de politie rechter mochten verantwoorden. De oproep die De V. had doorge stuurd hield - volgens hem dan - niet meer in dan met wat vrienden bij het station chillen en om te kij ken wie er de avondklok trotseerde. Er kwam niemand opdagen. K. had het bericht op Snapchat eveneens doorgestuurd maar verkoos het om thuis te blijven. De politie kwam de vier op het spoor doordat de moe der het bericht op de telefoon van haar dochter had gezien en de wijk agent tipte. Hoewel met name de hoogste baas van het Openbaar Ministerie zware straffen had aangekondigd, vielen de opgelegde straffen mee omdat het 'opruien' door de officier van justitie niet bewezen kon wor den. De politierechter dacht daar hetzelfde over, dus daarvoor vrij spraak. Wél bewezen werd het Moeder zag bericht op de telefoon van haar dochter en tipte de wijkagent minder zware 'verspreiden van die opruiing'. Ook hield de rechter re kening met de persoonlijke om standigheden van enkele van hen: zwakbegaafdheid en autisme. De officier van justitie had iets hogere straffen geëist. donderdag 28 januari 2021 minder vaak op de schop Harmen van der Werf Terneuzen - Henri van de Zande, AZON samenwerkingscoördinator ®Kijk op de site bij /video Minder overlast door slimme samenwerking Officier van justitie Gerda Oos- terveld kon de vier Goesenaren in de leeftijd van achttien tot twintig jaar niet beter verwelko men: „Welkom in de wereld van de grote mensen. En: jullie wil den viraal? Nou jullie hebben je zin gekregen." Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31