9 Zwart, wit, gemengd Thema en extra aanbod W Een grote of juist een kleine school: ze hebben beide hun voor- en nadelen Grote of kleine school Onderwijsconcept Vmbo en mavo Tweetalig onderwijs Verlengde brugklas Eindtoets is Levensvisie Met een brugperiode van twee jaar i„ geen examen kun je een moeilijke keuze voor een schooltype uitstellen Deze termen worden gebruikt om de etnische samenstelling van het leerlingenbestand van een school te karakteriseren. Er is geen duidelijk onderzoek bekend naar een eventueel verband - op VO-scholen - tussen zwart, wit of gemengd enerzijds en de kwaliteit van onderwijs ander zijds. Als criterium voor een schoolkeuze lijkt het hoe dan ook weinig zinvol. In de jaren 90 is het begonnen: steeds vaker proberen scholen leerlingen te werven met een thema (technasium, tweetalig on derwijs) of extra aanbod (Chinees, filosofie). Hier lopen ouders en leerlingen het gevaar door de bomen het bos niet meer te zien. En wat is het verschil? In Of 'size matters' hangt enorm af van de leerling. Groot of klein, beide hebben voor- en nadelen. Een kleine school is overzichtelijker en veiliger, maar je hebt minder mogelijkheden om door te stromen naar een ander type opleiding. Een grote scholengemeenschap heeft meer keuze aan thema's en extra's. Ook hier geldt: krijg je de kans, ga dan de sfeer peilen. het algemeen: een thema komt te rug in alle lessen van de school of een onderwijstype (vmbo, etc.); extra aanbod is een aparte les of klas. Vraag of zoek bij een school goed door: hoe ver gaat het thema of aanbod, hoeveel aandacht is er voor? Soms klinkt het in de pre sentatie mooier dan het in de praktijk voorstelt. Wat is nou wat? Mavo was toch af geschaft? Uit statistieken blijkt dat ouders vaak zoeken op 'mavo', ze zijn kortom de weg kwijt. Begrij pelijk, de wegen van onderwijs wetgevers zijn soms ondoorgron delijk. Vmbo-tl (theoretische leer weg) was sinds 1999 de nieuwe naam voor mavo, maar recent voerden veel scholen de benaming mavo weer in: 'voor de duidelijk heid', om deze leerweg te onder scheiden van andere vmbo-soor- ten. Vanuit vmbo-gl (gemengde leerweg) en vmbo-tl kan de leerling doorstromen naar havo. Ook het onderscheid tussen die twee leerwegen is niet erg helder en ze zullen in de naaste toe komst dan ook in elkaar opgaan. Op scholen met tweetalig onderwijs, meestal Engels, leren de leerlingen de taal heel goed. Het zou bij jou/jouw kind kunnen passen. Bovendien is dat waar de wereld naartoe gaat: steeds meer communicatie gaat in het Engels, op internationaal én nationaal ni veau. Niet zo bekend: tweetalig vmbo bestaat ook. Daar is 30 procent van de lessen in het Engels, op havo/vwo de helft. Sommige scholen laten de brugperiode twee jaar duren. De keuze voor een schooltype - en er zijn in een schoolcarrière nog meer keuzes te maken - stel je zo een jaar uit. Soms krijg je dan twee beoordelingen voor schoolprestaties: een op vmbo/mavo-niveau, een op havo/vwo-ni- veau. Weet je het allemaal nog niet zo goed of ben je een laat bloeier, dan is dat wat voor jou. Wat is dat nu weer? Veel ouders hebben er moeite mee. Het is de leermethode, de manier van aan bieden. Klassikaal, of gepersonaliseerd onder wijs of via individuele leerplannen: Montessori, Dalton... en nog veel meer. Sommige scholen bieden een mix aan. Oriënteer je, wat past bij mij/bij mijn kind? Protestants-christelijk, openbaar, rooms-katho- liek... In de praktijk kijken de meeste ouders eerder naar andere criteria voor een school, maar erop filteren kan. Tot slot nog even wat iedereen zou moeten weten: de eindtoets basisonderwijs, in april, kan het schooladvies dat voor 15 maart de finitief moet zijn, niet 'verlagen'. Als de eindscore hoger is, kan de leraar het advies samen met de ouders opnieuw bekijken. In 2020 ging de eindtoets niet door; voor 2021 is nog niets zeker, al meldt de Onderwijsinspectie met klem dat annuleren niet nog eens mag gebeuren. En oh ja, er zijn meer eindtoetsen dan de be faamde van het Cito. Gericht zoeken naar de juiste school kan via de website van deze krant bij /schoolkeuze. Hier vind je een over zicht per regio. Je kunt er prima filte ren, inzoomen en vergelijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9