van nieuwe 8 NIEUWS Groep 8 is halverwege. Een voorlopig schooladvies is binnen, uiterlijk 15 maart wordt dat definitief. De eindtoets basisonderwijs in april zal daaraan weinig veranderen. Daarom nu naar welke school voor voortgezet onderwijs stap je straks over? En waarmee moet je dan rekening houden? Afstand Talent Eén ding is zeker: Checklist vrienden Slaagpercentages maken krijg je nooit spijt Nieuwe omgeving Tevredenheid Excellent Handige leidraad TIPS ORIËNTATIE ver de keuze van een school voor voortgezet onderwijs (VO) hebben ouders en leer lingen meestal al ideeën; scho len hebben immers een repu tatie, verhalen doen de ronde. Maar gericht zoeken kan ook, onderbouwd en onafhankelijk, bijvoorbeeld via de VO Gids, een initiatief van een groep betrokken ouders. Via de site van deze krant bij /schoolkeuze is een voorselectie te maken en zijn scholen te ver gelijken. Houd bij het oriënteren op de site, en in het algemeen, vooral rekening met het volgende. Het begint met alle VO-scholen in de omgeving. Kijk niet op tegen een beetje afstand, de meeste scholen zijn prima te bereiken met het openbaar vervoer, of ga lekker fietsen. Op de site is op afstand zoeken mogelijk, zowel op plaatsnaam als op postcode. Best handig als je je wilt oriënteren op een andere regio. die adviezen kunnen geven: stel je open, pro beer jezelf te zijn, geef het de tijd, trek af en toe de stoute schoenen aan Geen zin in een checklist? Toch maar proberen, ze zijn overal te downloaden, en geven een goed handvat. Alle gewenste info zet je overzichtelijk onder en naast elkaar, van vijf scholen. Ouders en leerlingen hebben er bij het vergelijken van scholen goede ervaringen mee. Open dagen zullen grotendeels online zijn in deze Covid-weken, maar ook dan nog verzamel je heel wat info. En wie weet is het begin maart al mo gelijk om toch nog even bij scholen langs te gaan. Vóór alles: ieder kind heeft talent. Ook jij, ook jouw kind. Het gaat erom dat je daar wat mee doet. Wat spreekt je aan? Het is belangrijk je niet blind te staren op het schooladvies, want via alle soorten opleidingen is er met elk talent iets te bereiken. Is het advies vmbo? Check dan eens hoe veel richtingen je daarmee op kunt, heel veel na melijk. Van slager tot elektricien, van loodgieter tot schipper op de binnenvaart, van kok tot hovenier, van kapper tot.... Het zijn beroepen waar veel vraag naar is, waar een goed salaris mee te verdienen valt en waar mooie dromen in waar te maken zijn. Kies wat bij je past, een techneut kan misschien beter niet met vriend(inn)en meegaan naar een cultuurprofielschool. Natuurlijk is een omgeving vol bekenden veiliger en rustgevender: dat is ook belangrijk. Maar het kan bevrijdend zijn om juist nieuwe vrienden te (moeten) maken. Eén ding is zeker: daar ga je geen spijt van krijgen. Bovendien kun je je erop instellen, genoeg oudere scholieren Veel ouders zijn er gek op: exa menscores. Scholen vermelden die percentages en gemiddelde eindcij fers altijd. Hecht er niet te veel waarde aan. De resultaten hangen altijd tussen de 90 en 100 procent, de eindcijfers tussen de 6 en de 7. De verschillen zijn marginaal. Ex tra's die een school biedt en de sfeer zijn be langrijker. Voelt een kind zich prettig, dan leert hij ook beter. Meer specifieke gewenste informatie is natuur lijk overal te vinden. Op de website scholenop- dekaart.nl vind je onder meer onderzoeken die de tevredenheid van ouders meten. Ga daarvoor naar het tabblad Tevredenheid. Sommige scholen krijgen van de Onderwijsin spectie het predicaat Excellent, ze hebben dus bijzondere kwaliteiten. Ga daar maar niet te zeer op af: alleen scholen die zich opgeven ko men in aanmerking voor deze titel. Ze zijn goed, maar dat betekent niet dat een school die niet heeft meegedongen dat niet is. VO GIDS Slagen met j e schoolkeuze Egbert Jan Riethof Alles over schoolkeuze vind je in de VO Gids die op alle basisscholen jaar lijks in oktober wordt uitgereikt. Deze leidraad voor leerlingen en ouders, 134 pagina's dik, bestaat tien jaar. Hij is ook online door te bladeren via www.devo- gids.nl. Daar vind je de volledige pdf-edi- tie behorende bij een regio. Bestaat er onduidelijkheid over termen en begrip pen? Daar vind je het antwoord. Axel van 't Hoen, uitgever: „Over alle 1382 VO-scholen in dit land is basisinfor matie te vinden, in 69 regionale edities. 621 van die scholen presenteren zich met extra tekst, foto's en video's; zij beta len daarvoor. Het aantal stijgt jaarlijks met 8 procent.'' In diverse regio's doen alle scholen al mee met de VO Gids. En geen misver stand: een school met weinig info is niet een slechte school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8