7 Geweld op straat, botsingen met politie: in Frankrijk hebben ze er volop ervaring mee. „Mijn advies is: zorg dat mensen niet radicaliseren'', zegt Sebastian Roché, deskundige op het gebied van sociale onrust. Parijs ind vorig jaar sloegen antikapitalistische de monstranten nog win kels kort en klein in Pa rijs. Ruim twee jaar ge leden kwam het tot ex treem geweld bij maandenlange de monstraties van de Gele Hesjes. En in 2005 waren er de banlieue-rellen: wekenlang raakten jongeren en agen ten slaags in probleemwijken ver spreid over het land. En nu is het in Frankrijk relatief rustig en slaat in Nederland de vlam in de pan. ,,Dat het in coronatijd tot rellen komt, verbaast me niet'', zegt de Franse politicoloog en politiespecia- list Sebastian Roché. ,,Sinds juli zien we al in verschil lende Europese landen oprispingen, protesten en demonstraties tegen het coronabeleid. Een uitbarsting, zoals nu in Nederland, zat er aan te komen. We hebben ook al serieuze protesten en geweld in Spanje en Duitsland ge zien.'' Roché, verbonden aan de Universi teit van Grenoble, geldt in Frankrijk als dé specialist op het gebied van sociale onrust en politieoptreden. Op dit moment doet hij onderzoek naar de maatschappelijke aanpak van II J corona in Europa, samen met onder meer de Universiteit van Groningen en de Radboud Universiteit. ,,We hebben net een wetenschappelijk ar tikel gepubliceerd over de Franse en Nederlandse aanpak.'' ,,Ja, daar ben ik wel verbaasd over. Landen als Frankrijk en Groot-Brit- tannië hebben ervaring met straat geweld en onlusten, maar jullie niet. Bovendien: premier Rutte streeft juist naar consensus. Hij zegt steeds: 'we moeten het sSmen doen'. In Frankrijk treedt president Macron op als 'chef de guerre': hij zegt hoe het móet, hij geeft instructies. En ner gens in Europa zijn zoveel boetes uitgedeeld wegens overtreding van coronamaatregelen als in Frankrijk. In Nederland echt veel minder. Ne derland heeft een consensusmodel, wij een confrontatiemodel. Daarom is het geweld in Nederland echt een verrassing, ja. Zelfs voor ons, specia listen.'' ,,Je kunt die twee niet los van elkaar ii BUS II li I B o g d b a i a a a s u a c B Q B Z'ï B ,,We weten nog niet precies wie de mensen zijn die nu al een paar avonden de straat opgaan. Op het eerste gezicht lijkt het een beetje op de Gele Hesjes. Er ligt brede onvrede aan ten grondslag. Het geweld is ver spreid over het hele land en in ver schillende wijken. En er wordt veel georganiseerd via sociale media. De Franse banlieue-rellen waren echt iets van bepaalde bevolkingsgroepen in bepaalde wijken.'' ,,In Frankrijk heeft de regering een fout gemaakt door keihard op te tre den tegen de Gele Hesjes. Er werden door agenten rubber kogels en grana ten gebruikt. Er vielen veel gewon den. Daardoor escaleerde de zaak juist. Mijn advies is: doe dat niet. Ga de dialoog aan met de grote meerder heid van ontevreden mensen die wél willen praten. En zorg dat d^e niet radicaliseren. Ik denk ook dat lokale politici een grote rol moeten spelen. Die hebben vaak meer contact met bewoners, en meer vertrouwen van bewoners. Lokaal moeten politici de boel kalmeren en die dia loog aangaan.'' ,,We staan allemaal onder druk. Door corona en po litieke beslissingen wordt ons leven aan banden gelegd. Overhe den voeren druk uit op de bevolking met regels. En als je lang ergens druk op uitoefent, krijg je tegen druk. Ik denk dat er een dia loog moet blijven, dat we niet moeten polariseren. Er is een minderheid die nu voor ge weld kiest, maar dat is een an dere groep dan de massa die ontevreden is.'' zien. Verzet en geweld zijn dynami sche processen. Kijk naar de Rodney King-rellen in Los Angeles, kijk naar de Gele Hesjes in Frankrijk en kijk naar het geweld nu in Nederland. Het begint elke keer met een gevoel van onrechtvaardigheid. Dat leidt tot een bepaalde dynamiek: mensen gaan de monstreren, daarbij komt het tot in cidenten en tot confrontaties met de politie. Dat leidt weer tot nieuwe de monstraties en die trekken ook weer nieuwe mensen aan. En sommigen kiezen dan voor geweld. De minder heid die met de politie op de vuist gaat en winkels plundert, dat zijn soms delinquenten. Een hele grote groep mensen is gewoon boos en on tevreden, vanwege het coronabeleid. Maar die twee groepen hebben dus wel met elkaar te maken.'' woensdag 27 januari 2021 GO Ook roerig Frankrijk hervond zij n rust Frank Renout Dat het juist in Nederland tot een geweldsexplosie komt, verbaast u dat? In Nederland zeggen veel mensen: dit zijn relschoppers of criminelen. Dit heeft niets met coronaprotest te maken. Klopt dat? Gele Hesjes betogen in Parijs tegen hervormingen. foto joris van gennip Lijkt wat er nu in Nederland ge beurt op wat eerder in Frankrijk gebeurde? Wat is, als specialist, uw advies aan Nederland? Wat kunnen we nog ver wachten? Serene rust in Parijs, de stad die vaak het toneel is van roerige betogingen. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7