maar is onzin en niet nodig Snelrecht 19 rellers na onlusten in Amsterdam België: direct korte metten NU'91: Stop die waanzin 5 AMSTERDAM Tien mannen die zondag zijn aangehouden bij de rel len op het Museumplein in Am sterdam, zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Ze zit ten voor een periode van twee we ken vast en zijn gedagvaard voor snelrechtzittingen op 1 en 4 febru ari. De verdachten, tussen 21 en 54 jaar oud, zouden stenen naar de po litie hebben gegooid en hebben ge weigerd te vertrekken. Vandaag verschijnen nog negen mensen voor de rechter-commissa- ris. Vrijdag is er een tweede snel rechtzitting, waarbij een 36-jarige man uit Almere terechtstaat die te gen het schild van een ME'er trapte. Een foto van zijn 'flying kick' werd in de media breed verspreid. Zon dag werden in totaal 143 mensen aangehouden, de meesten zijn weer vrij. HASSELT Politie en justitie in Bel gisch Limburg zullen 'streng optre den' tegen mensen die net als in Nederland gewelddadige protesten tegen de coronamaatregelen op touw zetten, waarschuwen ze. De afgelopen dagen deden op so ciale media oproepen de ronde om in tal van Vlaamse steden net zo huis te houden als in Nederland. Justitie en politie nemen zulke op roepen zeer ernstig en zullen de aanstichters met voorrang opspo ren. 'Wie oproept tot gewelddadig coronaprotest wordt onmiddellijk vervolgd', luidt de waarschuwing. Dat geldt zowel voor wie een op roep plaatst als voor wie die vervol gens verspreidt. De eerste aanstich ter is inmiddels geïdentificeerd, meldt justitie. De verdachte is voor geleid bij de jeugdrechter. DEN HAAG Zorgvakbond NU'91 heeft vanuit meerdere plaatsen in het land berichten gekregen van zorgmedewerkers die zich ernstig zorgen maken over de dreigende rellen. Volgens de bond en bran chevereniging van zorgorganisaties ActiZ zijn zorgverleners de afgelo pen dagen tijdens hun werk in ge vaarlijke situaties terechtgekomen. ,,Zorgprofessionals moeten, naast het verlenen van zorg, zich nu ook bezighouden met hun eigen veilig heid en die van hun patiënten. Zij staan dag en nacht klaar om zorg te verlenen aan iedereen die dit nodig heeft. Zij moeten hun werk veilig kunnen doen. Het moet afgelopen zijn met deze waanzin'', aldus NU'91-voorzitter Stella Salden. gen land om middernacht ingaat). En een van de relschoppers uit Eindhoven meldt zichzelf bij deze krant, of we een foto waarop hij te zien is kunnen verwijderen. Op de foto lijkt hij duidelijk iets te gooien. Hij heeft zich laten meeslepen. Videoblogger Sven van der Meu- len keek tot vier uur in de ochtend mee op Telegram, voor een repor tage op zijn YouTube-kanaal. Hij schat dat 80 procent van de rel schoppers de onvrede over de avondklok misbruikt om te kunnen rellen of stelen. ,,Het schiet alle kan- Als het doel plunderen wordt, keert een groot deel van de beweging zich daartegen ten op. Groep a gaat hier rellen, groep b daar. 'Wie gaat er mee?' Soms is er een oproep gedaan en staan ze ergens maar met twintig man: 'Waar zijn jullie nou, mietjes, komt er nog meer?' Dan komen er zo nog tien bij. Of niet. En het is heel vaak gericht op plunderen: 'La ten we bij ICI Paris naar binnen gaan en wat voor de meisjes mee nemen.' 20 procent wil winkels ontzien en roept dat de overheid de vijand is.'' Jelle van Buuren, onderzoeker aan de Universiteit Leiden, volgt de rellen nauwgezet. ,,Er is een kleine groep die triomf viert, die heeft de confrontatie die ze zocht.'' Hij ziet ook gebeuren wat vrijwel altijd ge beurt in grote protestbewegingen: ruzie over het wel of niet gebruiken van geweld. ,,Als het doel plunde ren wordt, keert een groot deel van de beweging zich daartegen.'' De onderzoeker voorspelt: dit vlam metje zal weer uitgaan. ,,Er worden steeds meer mensen opgepakt, er lopen veel onderzoeken. Op een ge geven moment zijn de relschoppers er zelf ook weer klaar mee.'' maar is onzin, zegt politiedeskun dige Jaap Timmer. Ook de politie en het leger zelf wijzen die moge lijkheid van de hand. Militairen zijn er niet voor opgeleid en heb ben ook niet de middelen zoals waterkanonnen, honden, paarden, traangas en de wapenstok. Volgens Timmer is het leger ook helemaal niet nodig. Het gaat er nu om wie de langste adem heeft. En dus moet de politie opschalen en alles op straat brengen wat ze heeft, is zijn advies. ,,Haal mensen die een ME-opleiding hebben tij delijk uit hun normale diensten en laat ze twaalf uur op en twaalf uur af werken. Benut de maximale ca paciteit om relschoppers letterlijk van straat te halen. Dat gaat mis schien ten koste van rechercheon derzoeken, maar iedereen moet aan de bak nu.'' Vastzetten Tegelijkertijd moeten agenten vol inzetten op de mensen die oproe pen tot geweld. ,,Wie zijn deze mensen die deze flauwekul pos ten? Trek ze uit hun bed en zet ze voor maximaal drie dagen vast. Dan zijn ze afgesloten van internet en kunnen ze dit niet meer doen.'' Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsberaad, is ervan over tuigd dat het ergste nu voorbij is, maar dat er her en der nog wel wat rellen zullen uitbreken. Daarom blijft er voorlopig extra politie op straat. Politiechef Willem Woel- ders zei eerder dat er nog meer agenten met een ME-opleiding uit de eenheden zijn opgehaald en dat de politie daarmee tot het uiterste gaat. Het hele land Het grote probleem is volgens Woelders dat de politie nu door het hele land moet acteren, waar door er soms lange aanrijtijden zijn. Ook heeft de politie volgens hem geen oneindig lange adem. Met het oppakken van daders en opruiers wordt geprobeerd de an gel uit de rellen te halen en plan nen te verstoren. woensdag 27 januari 2021 GO of oprecht boos - Jelle van Buuren, onderzoeker Universiteit Leiden Politiedeskundige Jaap Timmer: „Iedereen moet aan de bak nu.'' foto aldo allessie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5