Lijnen coronasteun volgende week geopend SCHOUWEN-DUIVELAND 7 LUNCHROOM GESLOTEN VERKOOP IN DE KRAAM EN AAN HET BEDRIJFSLEVEN De appeltaart is om je vingers bij af te likken en de eierkoeken van bakkerij 't Appelpuntje in Zierikzee zijn haast beroemd. Corona of niet, de bakkers van Gors bakken vlijtig door. Nu even niet voor de Schouwen-Duivelandse horeca, maar wel voor de kraam én voor het bedrijfsleven. Is het normaal de horeca op het eiland die wel raad weet met de baksels van de bakke rij van Gors, nu zijn het vooral buurtgenoten én het bedrijfsleven waar 't Appelpuntje het van moet hebben. Zoals cadeaushop YourSurprise, die op dit moment onder meer koekjes en appeltaarten afneemt. ,,Daar zijn we ontzettend blij mee. Want nu kan iedereen gewoon lekker blijven bakken en daar zijn alle mensen hier gelukkig mee", vertelt begeleidster Debora Flik- weert. Ton schilt elke dag kratten vol appels weg. Mariska geniet vooral van het bakken van vers brood. Sil- vana is specialist appeltaart en Co- rine is van de koekjes. Stress? To taal niet, lachen bakkers Silvana en Mariska. ,,Dat komt door Debora. Die zegt altijd: we hebben geen haast. Het is hier juist gezellig. En het is altijd nog goed gekomen ook." Aanpassingen Al is er, sinds het uitbreken van corona, heel wat geïmproviseerd. Tijdens de eerste lockdown gingen de deuren dicht. Nu gaat het werk bij de dagbesteding van Gors, die onder meer ook actief is op Stads- boerderij De Punt en de naastgele gen lunchroom, gewoon door. Zij het met 1001 aanpassingen en re stricties. Bezoekers, die normaal even komen buurten op de stads- boerderij of de lunchroom aan doen, staan voor een dichte deur. Maar ook achter de gevel ziet het er heel anders uit dan anders. Even een uurtje op een andere afdeling aan de slag is er niet bij. Evenmin als de ene helft van de week werken op de stadsboerderij en de andere helft in de keuken. Je probeert van iedere werkdag een leuke dag te maken, dat is het doel Flikweert: ,,De verschillende groe pen worden zoveel mogelijk uit el kaar gehouden. Dat merk je goed. Normaal is het hier één en al ge zelligheid, op de gangen en in de keuken. Maar we houden ons nu aan alle maatregelen. We willen open blijven. Daar doen we alles voor. De veiligheid van onze me dewerkers is het belangrijkste." Gouden team Flikweert is beretrots op haar gou den team. ,,Je probeert van iedere werkdag een leuke dag te maken. Dat is het doel. Maar je bent niet doelloos bezig. Dat voelen de mensen die hier werken zelf ook. Ze kunnen hier wat leren en het is niet nutteloos wat ze doen. Daarom zijn we ook zo blij dat we nu nog steeds onze spullen kwijt kunnen." Behalve bedrijven die aanklop pen zijn er ook voorbijgangers en buurtgenoten die trouw hun lek kers, en ook wat leuke spulletjes, bij de kraam voor de deur komen kopen. ,,Alles hier wordt heel am bachtelijk gemaakt. Met pure in grediënten. De eierkoeken hebben een supersmaak en onze taart staat al jaren bekend als een topappel- taartje. Dus het is allemaal nog lekker ook." Marcel Modde Zierikzee Op basis van de voorlopige ervarin gen in andere Zeeuwse gemeenten verwacht cultuurwethouder Jac queline van Burg dat er genoeg geld in de pot zit om alle organisaties een beetje tegemoet te komen. Het geld wordt onderling netjes ver deeld. De organisaties moeten aantonen hoe ze er in 2018 en 2019 financieel voor stonden en wat het verschil is in 2020. Op dat verschil wordt een verdeelsleutel toegepast. Die me thode moet voorkomen dat grotere instellingen de meeste steun op strijken en andere met legen han den achter blijven, aldus de wet houder. Dat Schouwen-Duiveland zo lang heeft gewacht met het open stellen van de regeling 'tegemoet koming schade door Covid-19', is omdat 'wij hebben gekozen voor zorgvuldigheid boven snelheid', al dus Van Burg. ,,Je wilt over een paar jaar ook nog kunnen zeggen dat al het geld rechtvaardig is verdeeld." Organisaties die zelf nog een flinke Wij hebben gekozen voor zorgvuldigheid boven snelheid spaarpot achter de hand hebben, krijgen minder of mogelijk zelfs he lemaal niks uit het fonds. Van de 320.000 euro over het af gelopen jaar is 212.000 euro be stemd voor de cultuursector. Van het resterende deel gaat 95.000 naar de dorpshuizen en is 13.000 euro voor kleinere jeugd- en jongerenor ganisaties zoals de scouting. Ze hebben tot eind februari om hun aanvraag via de website van de ge meente in te dienen. De wethouder gaat er vanuit dat iedereen half maart weet of en hoeveel ze krijgen uit het door het Rijk gevulde steun fonds. Niet uit eigen zak Schouwen-Duiveland is volgens Van Burg niet van plan het beschik bare budget uit eigen zak aan te vullen, zoals onder andere buurge meente Goeree-Overflakkee heeft gedaan. Daar wordt voor het afgelo pen jaar in totaal een miljoen euro beschikbaar gesteld om culturele instellingen door deze periode heen te helpen. Verstrekte subsidies Schouwen-Duiveland tilt daarnaast niet al te zwaar aan reeds verstrekte subsidies voor culturele- en jonge renorganisaties. Alle subsidies tot 25.000 euro hoeven, zoals anders wel gebruikelijk is, niet te worden verantwoord. Ook al zijn de activi teiten waar dat geld voor was be doeld vorig jaar niet doorgegaan, dan hoeft die gemeentelijke bij drage dit keer niet te worden terug betaald. Instellingen die méér hebben ge kregen, moeten wel even aantonen 'hoe het met ze gaat', maar ook daar zal niet al te streng naar worden ge keken. woensdag 27 januari 2021 SD Bij Gors vliegen de taarten de deur uit Esme Soesman Zierikzee -Debora Flikweert, begeleidster Gors De lijnen gaan eindelijk open! Culturele instellingen, jeugd- en erfgoedorganisaties en dorps huizen op Schouwen-Duiveland die financieel in het nauw zijn gekomen door de coronamaat regelen, kunnen vanaf 1 februari een steunaanvraag indienen bij de gemeente. Over het afgelo pen jaar is een totaalbedrag van 320.000 euro te verdelen. Ook voor 2021 heeft de gemeente nog eens 313.000 euro in petto. -Jacqueline van Burg, cultuurwethouder Mariska Siesse kneedt deeg en op de achtergrond schilt Ton van Zwietering appels. De bakkerij van 't Appelpuntje in Zierikzee draait on danks corona door. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57