Politie-expert: Het leger inzetten tegen de relschoppers klinkt stoer, 4 Avond na avond vliegen er vuurwerkbommen en straatstenen door de Nederlandse steden. Het land kijkt verbijsterd om zich heen: wie doen dit, in vredesnaam? RELSCHOPPERS WIE ZIJN HET? 'Mensen die een groep van Leiden zoeken (Rellen), stuur me een be richt! Zaterdag moeten we Leiden ook op de kaart zetten!!!', schrijft ie mand die zich Papii Loco noemt gistermiddag in de groep 'Rellen Nederland' op chatdienst Telegram. Iemand anders meldt: '20.00 uur, verzamelen Bijlmer Arena, laten we de overheid op hen donder geven dit is ons land.' Wat waar is en wat niet, is nau welijks meer te onderscheiden in de aanzwellende berichtenstromen in talloze Telegram-groepen. Het maakt het onvoorspelbaar in welke Nederlandse stad de ME nü weer moet ingrijpen. Maar wat wel dui delijk is: de aard van de rellen ver andert. De clashes van zondag in Amsterdam en Eindhoven kwa men nog voort uit min of meer aan gekondigde demonstraties tegen de coronamaatregelen. Zeker in Amsterdam stond een bont gezel schap op het Museumplein: van virusontkenners via liefde predi kende knuffelaars tot complotden kers. Aangevuld met onvervalste relschoppers. Inmiddels lijkt vooral die laatste categorie over. ,,Dit had niets meer te maken met demonstreren. Dit was gewoon pure verveling'', zegt Yusuf Can, jongerenwerker in Rot terdam-Zuid, een van de plekken waar het maandagavond faliekant misging. ,,Ze plunderen de winkels van hardwerkende mensen en heb ben echt geen besef van hoe erg dat is.'' De cijfers vertellen een deel van het verhaal. In de nacht van maan dag op dinsdag werden er 184 men sen aangehouden bij rellen in (vooral) Rotterdam, Amsterdam, Tilburg en Den Bosch. De gemene deler: het zijn vooral jongemannen, en ze gaan niet ver van huis om te rellen. Vooral veel begin-twinti- gers. Maar ook opvallend veel nog thuiswonende tieners van 14, 15 jaar, meldde het Openbaar Ministe rie gisteravond. Maar, stelt de politie, er zit van al les tussen: voetbalhooligans, gasten die élke gelegenheid (zoals oud en nieuw) aangrijpen om te rellen, mensen die oprecht boos zijn op de overheid en gelegenheidsgasten die zich onder invloed van drank en drugs laten ophitsen. ,,Je ziet dat sommigen echt goed voorbereid komen met speciale kleding en wa pens zoals ploertendoders, messen of molotovcocktails. Anderen ko men onvoorbereid puur op de sen satie af'', aldus een woordvoerder. Achtergrond Maar wie er rellen, verschilt ook per stad. In Rotterdam-Zuid waren het veel jongemannen met een Marok kaanse achtergrond. In Roosendaal zijn alleen autochtone Nederlan ders opgepakt. En in Den Bosch wil niemand er iets over zeggen, be halve dat vrijwel alle 52 arrestanten uit Den Bosch en de omliggende dorpen kwamen en ook vrijwel al lemaal jonger dan 25 jaar zijn. Ook opvallend: waar zondagmid dag nog (voetbal)hooligans in de voorste linie tegen de ME knokten, maakten maandag en gisteren sup- portersgroepen van FC Den Bosch, NAC Breda, MVV (Maastricht) en Willem II (Tilburg) een statement: wie zijn eigen stad sloopt is gek en krijgt met ons te maken. En in meer delen van het land bieden burgers de politie hulp aan. Jongerenwerker Yusuf Can over Rotterdamse rellers: ,,Er zat van al les tussen: jongens met baan en zonder. Scholieren en jongens zon der opleiding.'' Zijn collega Nadia Barquioua: ,,Ik zag honderd jongens echt rellen, de rest bestond uit kij kers en meelopers. Ze plunderen, maar wat ze deden was ook echt te gen de overheid gericht.'' Een Haagse jongerenwerker zei op de radio over de relschoppers in de Schilderswijk: ,,Ze voelen zich al vanaf hun geboorte tweederangs burgers, vinden dat de overheid hen alles heeft ontnomen. Ze leven in de waan van het moment, alles moet het dan ontgelden.'' Opvallend Wie kijkt naar de individuen, ziet weer andere opvallende dingen. In Limburg werd ook een Belg uit Maasmechelen aangehouden, die dus in Nederland kwam knokken tegen de avondklok (die in zijn ei- 'Rellen en rwina! (straattaal voor chaos, red.) Vrijdag om half zes. Winkelcentrum Woensel.' De op roep op het sociale netwerk Tele gram is helder. Terwijl jongeren in Rotterdam en Den Bosch maan dagavond de eerste winkels heb ben leeggeplunderd, denken ze in Eindhoven alweer na over een volgende relnacht. 'Al het per soonlijk bezit van mensen als au to's, huizen en fietsen laten we met rust. Winkels die toch genoeg verdienen mogen geneukt wor den. Kleine ondernemingen of be kende buurtondernemingen niet', zo luidt de boodschap die kan re kenen op veel instemmende reac ties. 'Aktiesport-winkels centrum kapotmaken en alles meenemen', zegt ene Jan Liemfen. 'Waarom ei genlijk rellen', vraagt Mark. 'Met demonstreren alleen herijken we niks. Overheid moet zien dat dit niet oké is. Dat wat zij doen niet oké is. En dat laten ze zien door dingen te doen die ook niet oké zijn', verklaart Noah. De bijna negenhonderd volgers gaan vervolgens urenlang met el kaar in discussie en geven prakti sche tips, bijvoorbeeld hoe je van een T-shirt heel snel een nikab maakt waarmee de politie je veel W Oproep: zet mensen die oproepen tot geweld vast, dan zijn ze afgesloten van internet moeilijker kan identificeren. Oproepen zoals deze zijn er veel in chats op sociale media die open baar toegankelijk zijn. Tilburgers willen dinsdagavond verzamelen achter ROC Wandelbos. Rotter dammers hebben het dezelfde avond voorzien op de Hema aan de Vuurplaat. Amsterdammers wor den om 20.30 uur opgeroepen naar het Osdorpplein te komen. Lim burgse relschoppers hebben de Markt in Maastricht in het vizier. Woensdagavond plannen Gronin gers rellen op de Markt. Donder dagavond willen ze los op het Mo lenplein in Nijkerk. En zo gaat het maar door. Hoe serieus is dit? Niemand die het precies durft te zeggen. Op veel plekken die maandag voorbij kwamen, gebeurde helemaal niets. Maar dat het niet altijd groot spraak is, bleek in Rotterdam. De hele dag ging daar al rond dat rel schoppers zouden verzamelen op de Beijerlandselaan en zo ge schiedde. Het draaide uit op een harde confrontatie met de politie. Leger Afgaande op de berichten lijkt de onrust voorlopig nog niet voorbij. Maar hoe krijgen we de geest weer in de fles? Moet het leger erbij ko men, zoals de Roermondse burge meester en ook PVV-leider Geert Wilders opperen? Dat klinkt stoer, woensdag 27 januari 2021 Opgehitst, relbelust Cyril Rosman Victor Schildkamp Rotterdam Eindhoven, afgelopen zondag: rellen en chaos namen de stad in een ang stige greep. foto bert jansen Na drie dagen rellen blijven jon geren elkaar op sociale media ophitsen en nieuwe onlusten plannen. Moet het leger ingrij pen om de rust te herstellen, zoals sommige politici willen? Dat klinkt stoer, maar is onzin, zegt politiedeskundige Jaap Timmer. Pluk opruiers vroegtij dig van straat, is zijn advies. Raymond Boere Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4