Met het winnende idee krijgen bewoners tehuizen 'n beter diner Borsele spreekt overlast gevende houtstokers aan Boeren kunnen zich laten uitkopen 10 ZEELAND 500populieren aan de Kortgeense Prinsendijk binnenkort tegen de vlakte Toch is de petitie niet aan dove mansoren gericht. Wethouder Pim Schenkelaars heeft het over een 'duidelijk signaal' van de bewoners. ,,We hebben het hele proces daarom nog eens goed bekeken. In de toekomst gaan we met Staats- bosbeheer in gesprek om te komen tot een meer gefaseerde aanpak van het rooien van bomen en nieuwe aanplanting, zodat er niet in één keer zoveel bomen worden ge rooid." Voor de vijfhonderd populieren aan de Prinsendijk is het echter te laat. Schenkelaars erkent dat het om een groot blok gaat. ,,Maar we kun nen er niets aan doen. We hebben de procedures gevolgd en kunnen die niet tegenhouden. Daar gaan we ook niet aan beginnen, want dan kun je net zo goed al je besluiten te genhouden." Schenkelaars wijst ook op de omgevingsvergunning die Staatsbosbeheer in april vorig jaar al aanvroeg en die in het Gele Krantje van de gemeente verscheen. ,,Daar kwam nul reactie op. Pas toen Staatsbosbeheer conform ons verzoek toch een brief naar direct omwonenden heeft gestuurd, kwa men er reacties." Telefoonboek Dat de aangevraagde omgevings vergunning destijds wel érg be perkt werd vermeld, bijvoorbeeld zonder aantal bomen te noemen, hoeft volgens de wethouder geen verschil te maken. ,,Ze kunnen niet allemaal tot in detail gepubliceerd worden in het krantje. Anders krijg je een ouderwets telefoonboek. Op het moment dat je het vergun- ningstraj ect ingaat en het wordt ge publiceerd, heeft iedereen de mo gelijkheid ernaar te vragen." Israel miste die melding echter en werd vorige week overvallen door de brief van Staatsbosbeheer. Hij begon een petitie en vond snel De bomen zijn te oud en kunnen nu of straks gevaar opleveren veel medestanders. ,,We hebben er moeite mee dat er op basis van werk- en kostenefficiëntie voor wordt gekozen om de dijk zo rigou reus aan te pakken. Het is gemak- zuchtig. Nergens is aannemelijk ge maakt dat het vellen van de gehele rij, aan weerszijden van de weg, strikt noodzakelijk is, buiten het ar gument dat de bomen verouderen en er sprake is van vallende tak ken." Volgens Staatsbosbeheer en de gemeente moeten de populieren echter gekapt omdat ze te oud zijn en daardoor, nu of straks, gevaar op de loer ligt. Schenkelaars: ,,Er zijn allerlei inspecties uitgevoerd. De populieren staan er al langer dan gepland. Ze hebben een beperkte houdbaarheidsdatum. Je ziet 't niet, maar ze hollen van binnenuit uit. Als zo'n jongen van dertig meter omvalt, wordt het een ander ver haal." Boer en Zorg (boerenzorg.eu) is een initiatief van bioboer Tim Moerman uit Oostkapelle, kok Hans Everse, streekproductenma kelaar Jeroen de Vries en Marijn van Son van Food Delta Zeeland en Hotel Kom! Het viertal wil bewo ners van Zeeuwse zorginstellingen een beter diner voorschotelen. Daarbij maken ze gebruik van pro ducten van lokale telers. Lekker eten is niet alleen belangrijk voor de gezondheid, het is voor veel in stellingsbewoners vaak het hoog tepunt van de dag. Tim Moerman: ,,We willen de kwaliteit van de maaltijd in zorgin stellingen verbeteren. Wat wij ho ren, is dat daar nog een wereld te winnen is. En als we boeren zo een nieuw stuk afzetmarkt kunnen be zorgen, snijdt het mes aan twee kanten." Om hun idee voor het voetlicht te brengen, willen de vier dit jaar met een foodtruck langs diverse zorginstellingen trekken en op lo catie maaltijden bereiden. Stip op de horizon is in regionale produc- tiekeukens dagelijks vers te koken voor bewoners. Het Rabobankevenement is be doeld om nieuwe, duurzame en rendabele voedselconcepten aan ondernemers te ontlokken. Boer en Zorg nam het in de finale op te gen ZVL Friet van de boerenfamilie Steijaert in Zeeuws-Vlaanderen (eigen friet snijden en vermarkten) en twee West-Brabantse plannen: Goed Boeren geeft Energie (ener gieleverantie aan de buurt vanuit eigen kas) en de Regionale Schijf van Vijf (opbouw van een netwerk van boerderijwinkels). De juryle den vonden unaniem Boer en Zorg het meeste innovatieve concept, dat ook eenvoudig is op te schalen. Het kreeg 2000 euro mee om het plan verder op te stuwen. Heinkenszand Vuurtje stoken in de houtkachel en daarmee overlast veroorzaken? Tot nu toe kwam je dat in Borsele hooguit op boze reacties van buren te staan. Maar overlaststokers kun nen vanaf nu ook een brief van de gemeente verwachten. ,,We merken dat er steeds meer klachten binnenkomen", zegt wet houder Arno Witkam. Hij vertelt dat de gemeente wettelijk gezien heel weinig kan doen aan het sto ken van hout in kachels of haard. ,,Niet meer dan adviezen geven, zoals over houtsoort, kijken naar de windsnelheid en windrich ting." Want stoken met vervuild of nat hout geeft meer overlast dan stoken met droog hout. En als het windstil weer is, blijft de rook lang hangen in de straat. Tot nu toe hanteerde Borsele de stelregel dat mensen het onderling moeten oplossen en werd volstaan met informatie op de website. Dat verandert. Omdat er steeds meer klachten komen, gaat Borsele vanaf We merken dat er steeds meer klachten binnenkomen nu overlaststokers persoonlijk be naderen. In de brief krijgen deze mensen niet alleen te horen dat er klachten zijn binnengekomen over hun stookgedrag, maar ze krijgen ook informatie over stoken. Boerenbedrijven die in de buurt van natuurgebieden veel stikstof uitstoten, hebben een maand de tijd om zich te melden voor een opkoopregeling. In maart moet de provincie aan Den Haag doorge ven hoe groot de belangstelling is. Volgens gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA) is het aantal Zeeuwse bedrijven dat in aanmer king komt op twee handen te tel len. Twee ondernemers hebben al belangstelling getoond. De pro vincie houdt het bij een oproep en gaat bedrijven niet actief benade ren. ,,We willen niemand het ge- voel geven dat het mes op de keel wordt gezet", zegt Pijpelink. ,,Het is heel nadrukkelijk op vrijwillige basis." Minder druk op natuur De stikstofruimte die dit oplevert, wordt gebruikt om elders - niet per se in Zeeland - (bouw)projec- ten mogelijk te maken. Pijpelink: ,,Dit verlicht natuurlijk wel de druk op Zeeuwse natuurgebie den." Het Rijk heeft nu 100 mil joen euro beschikbaar om boeren in Nederland uit te kopen, de pro vincie betaalt alleen de proceskos ten. Tot eind februari kunnen boeren die geïnteresseerd zijn zich melden bij de provincie. woensdag 27 januari 2021 Petitie houdt kappen niet tegen De duizend handtekeningen die Nick Israel binnen een week op haalde, houden de kap van 500 populieren aan de Kortgeense Prinsendijk niet tegen. Staats bosbeheer en de gemeente Noord-Beveland houden vast aan de vergunning die vorig jaar al verleend is. Michiel Bouwman Kortgene -Pim Schenkelaars, wethouder Vers voedsel uit de regio dat per fect bereid op het bord komt van bewoners van zorginstellingen. De combinatie van boer en zorg die vier Zeeuwse ondernemers hebben bedacht, was gisteren goed voor goud tijdens het eve nement Rabo Food Forward West-Brabant Zeeland. onze redactie Oostkapelle Melita Lanting -Arno Witkam, wethouder Ernst Jan Rozendaal Middelburg Kok Hans Everse is een van de initiatiefnemers van het winnende concept Boer en Zorg, dat voor zorginstellingen maaltijden wil bereiden van verse streekproducten. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42