Noodbevel, veel politie, maar geen grote rellen NIEUWS 3 RELLEN NASLEEP Bi ïs iSihsj=mm@ De burgemeesters van Maas tricht, Eindhoven, Haarlem, Zwolle en Breda kondigden gis teren per direct noodbevelen af, omdat er signalen waren voor nieuwe rellen. Ondernemers sloten uit voor zorg hun winkels, sommige sportclubs in de buurt van po tentiële 'hotspots' schrapten jeugdtrainingen en het Ikazia- ziekenhuis in Rotterdam riep bezoekers op niet te komen. Politie controleerde vooral groepjes op straat. In Breda werd een grote groep die door de stad Politie houdt grip op onrust en controleert Winkeliers in Rotterdam-Zuid likken hun wonden. Vol ongeloof en met tranen in de ogen ruimden ze gisteren het puin na de rellen van maandagavond. Eerst de corona-ellende, en nu dit. ,,Ik heb de hele nacht zitten huilen.'' Emrah Köker (32), eigenaar van Body Muscles Supplementen, stond gisterochtend trillend op zijn benen in zijn zaak. Via de ca mera's die in zijn winkel aan de Groene Hilledijk hangen, zag hij maandagavond hoe de boel werd leeggeroofd. ,,Ik werd gék. Ik heb de hele nacht zitten huilen.'' Hij heeft maar anderhalf uur kunnen slapen, vertelt hij. Eerst volgde hij thuis vanaf de bank alles wat op de camera's gebeurde. Maar op een gegeven moment werd ook de camera uit de zaak meegeno men en werd het beeld zwart. De winkel is helemaal leeg. Maandag deed hij de winkel al eerder op slot, nadat op sociale media oproepen rondgingen om te rellen. Maar dat het zó erg zou worden, zag hij niet aankomen. ,,Ik heb er geen woorden voor. Ik kreeg berichtjes van relschoppers op Instagram. Ze zeiden: 'Je moet er betere ramen inzetten, lekkere drankjes heb je'. Dat dit gebeurt in Nederland, hoe kan dit?'' Köker zegt aangifte te gaan doen. Hij heeft zijn zaak pas sinds april. De kapperszaak van zijn vrouw, aan de overkant van de straat, bleef ge spaard. Köker probeert zich vast te houden aan de vele steunbetuigin gen die hij krijgt. ,,Er zijn gelukkig ook nog steeds goede mensen op deze wereld.'' Tal van winkels aan de Beijer- landselaan en Groene Hilledijk in Rotterdam-Zuid liggen bezaaid met glasscherven na de plunde ringen, vernielingen en chaos van maandagavond. Rellende jongeren hebben een spoor van vernieling achtergelaten. Gisterochtend wa ren mensen alweer bezig om puin te ruimen. Juwelier Het was in veel gemeenten onrus tig maandag; Rotterdam was naast Den Bosch een van de steden waar het tot forse plunderingen kwam Naast de supplementenwinkel van Emrah Köker moesten ook de Hema, Zeeman, KFC, Kruidvat en enkele kantoren het ontgelden. Een gsm-shop en de juwelier lie pen flinke schade op. Samir Hadhir, eigenaar van de juwelierswinkel, kan de woorden niet vinden om te omschrijven wat er is gebeurd. Hij vecht tegen de tranen. Maandagavond ging hij een kijkje nemen bij zijn zaak, toen zijn vrouw hem vertelde over de plunderingen. Alles was leeg gehaald. ,,De buren hielpen me met opruimen. Er lagen nog wat horloges op straat. Buren hebben die bij me gebracht.'' Vijf bushokjes aan de nabijgele gen Randweg zijn verdwenen: de ruiten zijn ingeslagen. Een aanne mersbedrijf is in de weer om er nieuwe ruiten in te zetten. Het meeste puin is door gemeente medewerkers 's ochtends opge ruimd. Zij zijn 's nachts begonnen met puinruimen. Mickel Kuhn van Multivlaai aan de Groene Hilledijk zag het thuis gebeuren, waar hij mee kon kijken op de camera. ,,Het waren jongens vanaf 12 jaar tot jongemannen van rond 20 jaar'', vertelt hij. ,,Ik zag hoe ze een steen dwars door de ruit gooiden. Later kwam er nog een die met een koevoet op de eta lage sloeg. Schoften.'' Een paar weken geleden had hij al schade door een poging tot in braak, nu zit hij weer met de ge bakken peren. Geluk bij een onge luk; de winkel is gewoon open. Kuhn heeft plakband in zijn han den, waarmee hij buiten aanplak biljetten op het spaanplaat plakt om duidelijk maken dat klanten welkom zijn. De pijn en frustratie valt van zijn gezicht af te lezen ,,Nee, de zaken gaan slecht. Bedrijven zijn dicht en dat is voor ons de hoofdmoot van onze inkomsten. Thuis kun nen mensen ook geen feestjes ge ven, dus we verdienen niet veel. Ik had wel steun gekregen via de ge meente, maar we blijken net iets te veel inkomsten te hebben. Dat be drag moet ik ook nog terugbeta len. Voor mijn gevoel wordt het middel erger dan de kwaal.'' Datdit gebeurt. Hoe kan dit? Ernaast is kapper Haarmode Hans Boet ook zwaar getroffen. Eigena resse Astrid van de Steeg komt net binnen en weet nauwelijks waar ze moet beginnen met opruimen. ,,Hier word ik heel verdrietig van'', zegt ze. ,,Een vrouw die hierachter woont, zei dat het ventjes van 13, 14 jaar waren.'' Buurtbewoonster Oesha (48) loopt verbijsterd over de Groene Hilledijk. Ze voelt de vernielingen als verraad van haar eigen mensen. ,,Ik schaam me diep voor de da ders'', zegt ze. Vanuit haar woning volgde ze de gewelddadigheden, al moest ze wel even naar buiten om haar auto te verplaatsen. De ME- wagen met het waterkanon kon er namelijk niet langs, vertelt ze. ,,De mensen hier hebben het al moei lijk. Wat hebben de juwelier en de kapper met de avondklok te ma ken? Niets. Ik hoop dat de politie harde maatregelen neemt, want dit is niet gezond.'' groepjes op straat liep gesommeerd naar huis te gaan. Ook zijn enkele aanhou dingen verricht. In Rotterdam was de politie massaal op de been. Zeker zeventien mensen zijn aangehouden voor onder meer samenscholing en het niet kunnen tonen van een identi teitsbewijs. Een grote groep jonge mannen en jongens zorgde volgens de Amsterdamse politie voor een onrustige situatie in de wijk Os dorp. Ze hadden zich verzameld in de omgeving van de straat Tussen Meer. Af en toe werd vuurwerk afgestoken. De mo biele eenheid was aanwezig om ervoor te zorgen dat de situatie niet zou escaleren. Minister Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) kondigt hard op treden aan. Relschoppers die zijn opgepakt, worden zo snel mogelijk berecht. ,,Mensen ko men hier niet mee weg. De inzet is onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Ook zal de schade waar mogelijk op daders worden ver haald.'' woensdag 27 januari 2021 GO CHjlJ SJ" I.-.C RESTAURANT Op de Beijerlandselaan in Rotterdam-Zuid is gisteren begonnen met puinruimen na de rellen van maandag. i ranki Boos puinruimen en vechten tegen de tranen Amsterdam/Den Haag Burgemeesters van meerdere steden namen gisteren extra voorzorgsmaatregelen om nieuwe rellen te voorkomen. De avond verliep rustiger dan de afgelopen dagen. Tonny van der Mee Folkert van der Krol Iffet Subasi Jorien de Wit Rotterdam Ruiten lig gen aan digge len. Grote ste nen en scher ven zijn de stille getuigen van een avond vol geweld. FOTO ROBIN UTRECHT - Emrah Köker, ondernemer Een parate ME'er in de wijk Osdorp in Amsterdam. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3