II Sloop karakteristieke Briëthuizen gaat door 7 WERNER VAN LAERE ONDERNEMERSMANAGER VEERE MAG DRIE JAAR DOOR Als je om half zes 's ochtends een haastig geschreven mail vol spelfouten krijgt van een ondernemer, dan weet je dat het niet goed zit. Dan wacht je niet tot negen uur, maar pak je direct de telefoon en zoek je contact. En vervolgens ga je naar die man of vrouw toe, zegt Werner van Laere. „Want je kunt dit soort zaken ook nu niet afdoen via de telefoon." De inwoner van Nieu- werkerk is sinds 1,5 jaar ondernemersma nager bij de gemeente Veere en maakte sindsdien heel wat mee. Zover hij weet, zijn er de afgelopen maan den weliswaar nauwelijks Veerse ondernemers failliet gegaan. ,,Het coronasteunpakket werkt." Maar hij ervaart ook dat talloze onder nemers het momenteel heel erg moeilijk hebben. Die zich echt af vragen of ze het nog lang redden. ,,Zo'n mail zo vroeg in de ochtend zegt meer dan genoeg." Veerkracht Tegelijkertijd ziet hij de ontzet tende veerkracht bij individuele ondernemers en de saamhorig heid. Hij merkt dat Veerse stads en dorpsraden en de gemeente sa- ft men optrekken met de onderne mers, en dat ze oog hebben voor elkaar. Volgens hem zorgt dat voor een prima basis om de toekomst tegemoet te gaan. Hij wijst erop dat ondanks de coronaproblemen bedrijven doorgaan met investe ren en innoveren. Als voorbeeld noemt hij camping Olmenveld bij Serooskerke. Dat bedrijf kiest er voor fors te investeren in duur zaamheid door zoet water op te vangen en te gebruiken voor zwembad en sanitair. Dat niet al leen: het stelt het ook beschikbaar aan landbouwers die te maken hebben met een zoetwatertekort. Het dagelijks bestuur van de ge meente wil Van Laere herbenoe men voor een periode van drie jaar en de leden van de raadscommis sie konden zich daar maandag- Met vijftig procent kennis moesten we honderd procent beslissingen nemen avond in vinden. ,,Als de gemeen teraad ook akkoord gaat, betekent dat continuïteit voor meerdere ja ren." Dat biedt volgens hem kan sen om de relatie tussen onderne- mers en gemeente te verdiepen en te verstevigen. ,,Zo'n periode van maar liefst drie jaar, dat is een be langrijk signaal richting onderne mers." Duidelijke boodschap ,,Als ondernemersmanager ben je onafhankelijk en sta je tussen beide partijen in. Je ondersteunt daar waar nodig." Zo zat hij direct bij het begin van de viruscrisis in het gemeentelijk coronateam. Ze ker in het begin was dat heel hec tisch. ,,Met vijftig procent kennis moesten we honderd procent be slissingen nemen." Hij weet nog goed dat er zeker bij de horeca grote paniek was, omdat die sector plotseling moest sluiten en nie mand wist voor hoe lang. Toen die sector weer voorzichtig open mocht, zag hij dat er bij de ge meente grote bereidheid was heel snel te werken. ,,Verzoeken voor een groter terras bijvoorbeeld, dat regelden we binnen een week." De komende tijd gaat hij met een duidelijke boodschap naar de ondernemers: ,,Duurzaamheid, daar kunnen we niet omheen." Hij ziet nu al dat toeristen die naar Veere komen duurzaamheid be langrijk vinden. ,,Maar het wordt nog veel belangrijker. Bepalend. Gasten kiezen steeds meer voor bedrijven die er alles aan doen zo duurzaam mogelijk te zijn." Niemand betwist de grote histori sche waarde van de huizen. Die zijn tijdens en na de Tweede We reldoorlog gebouwd onder archi tectuur van Paul Briët als oplossing voor de woningnood die in 1940 ontstond door de grote stadsbrand in het centrum. Maar dat je er nu niet meer gezond kunt wonen, is ook geen punt van discussie. Slechte funderingen, zout in de muren, tocht, vocht, schimmel en asbest vormen een complex pro bleem. Niet gezond De vraag is vooral: wat weegt het zwaarst? „Bewoners zijn belangrij ker dan huizen'', verklaart wethou der Johan Aalberts de afwijzing van de monumentenstatus. ,,lk ben wel overtuigd van de historische waarde. Maar in geschiedenis kun je niet wonen. De huizen zijn niet gezond. Woongoed kan ze niet duurzaam behouden en als ze wor den verkocht, is de kans niet groot dat individuele eigenaren ze wel kunnen herstellen en er gezond in kunnen wonen." Aalberts legt daarmee een bouw historisch onderzoek - 'hoge mo numentale waarde' - én een advies van de Walcherse Adviescommis sie Ruimtelijke Kwaliteit naast zich neer. 'Daar zijn we blij mee' ,,En daar zijn wij blij mee", reageert directeur Eric de Ceuster van Woongoed. ,,We hebben het bouwhistorisch belang nooit ont kend. Maar dit besluit is wel een er kenning voor onze zorgen over de gezondheid van de bewoners. En het is een begin van duidelijkheid. Het proces is in mei 2019 gestopt en al die tijd zaten wij en de bewoners in onzekerheid." Als het zo blijft, kan Woongoed eind 2022 het eerste huis slopen. In de tussentijd kan een sociaal plan worden uitgevoerd voor de bewo ners. Zij hebben recht op vervan- Dit besluit is een erkenning voor onze zorgen over de gezondheid van de bewoners gende woonruimte en een verhuis kostenvergoeding. De Ceuster doet daarom 'een appèl op de erfgoedor ganisaties: ,,Ga mee in de argumen- tatie van de gemeente en zie af van bezwaren." 'Wij willen geen kopieën' De kans dat zij toch bezwaar aante kenen is echter groot, zegt Leo Dubbelaar van het Cuypersgenoot- schap, mede namens de Bond Heemschut. ,,Zeker omdat er posi tieve adviezen liggen van het bouwhistorisch onderzoek en de WARK. De huizen zijn wel te be houden, mét een gezond woonkli maat. Dat kost alleen meer geld." Dat Woongoed in de nieuw bouw die ervoor terugkomt de ziel van de wijk en het gevelaanzicht wil behouden, is voor Dubbelaar niet voldoende. ,,We willen de oor spronkelijke huizen, geen ko pieën." woensdag 27 januari 2021 'Duurzaamheid wordt bepalend' Emile Calon Domburg Ondernemersmanager Werner van Laere: „Herbenoeming voor drie jaar is een belangrijk signaal richting ondernemers." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Werner van Laere Opluchting bij Woongoed Middel burg: de sloop van de 148 karak teristieke Briëtwoningen kan doorgaan. De gemeente kent de huizen uit de wederopbouwperi ode geen monumentenstatus toe. Maar de erfgoedbescher mers geven de strijd nog niet op. Maurits Sep Middelburg - Eric de Ceuster, directeur Woongoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39