4 ZEEUWSE BRUGPIEPERS VERTELLEN DIT MOET JE WETEN ALS JE NAAR DE MIDDELBARE GAAT Hoe is het nu écht om in de brugklas te zitten? Dat weten de brugklassers van nu het best. Natuurlijk was de eerste lesdag spannend. Want hoe vind je de lokalen, en wie zijn je nieuwe klasgenoten? Maar dat was helemaal niet nodig. Dé tip voor groep 8-leerlingen? Je hoeft echt niet zenuwachtig te zijn. Het gaat allemaal vanzelf." Vier twaalfjarigen vertel len over hun ervarin gen in het eerste jaar van de middelbare school. De tweeling zussen Fiene en Teuntje Meijer uit Koudekerke zitten in de eerste klas van de mavo op de CSW in Middel burg. Meike de Houck uit Oostburg zit op het Zwin College, in haar woonplaats. En Tom Verhoeven uit Scharendijke zit in vwo 1 van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Fiene: ,,We hadden na de zomerva kantie eerst introductiedagen. We deden allemaal spelletjes om elkaar te leren kennen. We gingen ook nog naar Kanoa. Ik vond het heel leuk, want het is echt iets anders dan de basisschool. Het gebouw is veel gro ter en er zijn veel meer kinderen." Teuntje: ,,Ik vond de eerste dag heel gezellig. Het was natuurlijk ook wel een beetje spannend, omdat ik niet wist of ik alle lokalen kon vinden. Maar dat was helemaal niet moeilijk, want er hingen bordjes, en we deden een speurtocht door het gebouw." Meike: ,,Ik vond het heel leuk om mijn klas weer te zien. Sommige kin deren kende ik al van de basisschool en van de verdiepingsklas. We gin gen naar een lokaal met onze mentor. Daar kregen we veel informatie over Magister. Dat is een app waar je roos ter op staat en waarmee je berichten kan sturen naar al je leraren. We hoorden ook veel over de lessen en we kregen onze kluissleutel. Ik vond het een klein beetje spannend, maar ik wilde vooral mijn klasgenoten graag zien, omdat ik benieuwd was of ze aardig zouden zijn. En ja, dat zijn ze!" We hebben een superleuke leraar, die allemaal spelletjes verzint tijdens de les Ikvond de eerste dag heel gezellig. Het was natuurlijk ook wel een beetje spannend Tom: ,,Ik vond het best wel span nend. Ik wist wel hoe de school eruit zag, maar ik kende de andere leerlin gen nog niet. De eerste week was de 'inkomweek', met allemaal activitei ten. Er was een vossenjacht en we de den spelletjes om elkaar te leren ken nen." Tom: ,,Mijn eerste cijfer was een on voldoende, voor Frans. Bij het leren had ik een paar woordjes overgesla gen, en die werden juist gevraagd. Ik vond het niet fijn dat ik gelijk een on voldoende had. Ik was bang dat ik niet over zou gaan. Dat was geen goed begin, maar mijn mentor zei dat ik er nog heel veel toetsen zouden komen en dat het niet meteen het eind van het schooljaar was. En nu sta ik er gelukkig heel goed voor." Teuntje: ,,Ik vond het spannend of ik wel goede cijfers zou halen." Fiene: ,,Ik vond dat juist leuk: we kregen nu écht cijfers. Geen 'ruim voldoende', zoals op de basisschool, maar bij voorbeeld een 7,5. Onze eerste cijfers waren gelukkig goed. We hadden een 8.3 en een 9.3." Meike: ,,Ik vond het spannend dat ik niet wist naar welk lokaal ik moest. Ik wilde niet meteen te laat komen. Gelukkig stond de mentor al buiten op ons te wachten. Ik vond de eerste toetsen ook spannend. Ik wist niet wat ik kon verwachten. Maar het viel mee. Het was niet zo moeilijk. Voor mijn eerste SO van Frans had ik een tien!" Meike: ,,Ik vind het heel leuk dat je elke keer een andere leraar hebt, en dat je na veertig minuten weer een andere les hebt. Dan kun je weer van je stoel af. Wiskunde en beeldende vorming zijn mijn favoriete vakken. En de pauzes natuurlijk. In de aula zie ik mijn oude vriendinnen van de basisschool weer." Fiene: ,,Het is leuk dat je nieuwe mensen leert kennen. Dat gaat best makkelijk en snel. Ik kende al kinde ren van de hockey en van onze oude school. En als je in je eentje staat, dan ga je gewoon met iemand praten. Dat gaat eigenlijk vanzelf." Teuntje: ,,Bijna de hele klas is met elkaar bevriend. Op de basisschool waren er groepjes, nu is het leuker." Fiene: ,,Na schooltijd gaan we naar de stad." Teuntje: ,,Dan gaan we in de stad bij het water zitten. Wat we doen? Kletsen en snoep en chips eten." Tom: ,,De sfeer in de klas is heel goed. Het is gezellig, en niemand wordt gepest. We begrijpen elkaar gewoon. Het lukte in de eerste week al om nieuwe vrienden te maken. Na schooltijd hangen we samen. Dan gaan we samen skateboarden of voet ballen." Tom: ,,Bij je mentor. Als iets niet lukt, dan helpt je mentor je op weg. Ze hielp me met plannen. Ik leerde bij voorbeeld dat je je huiswerk moet spreiden. En dat je de stof in blokken moet verdelen, als je moet leren voor een toets. En ze zorgde ervoor dat ik er weer bovenop kwam, na die slechte start met die onvoldoende." Fiene: ,,Je kunt bij je mentor te recht, bij de afdelingscoördinator, of bij de kinderen uit je klas. Ik heb nog nooit iets hoeven vragen aan mijn mentor. Maar die kan je helpen als er iets gebeurd is, of als het thuis even moeilijk is." Meike: ,,Als je bij de online lessen slechte wifi hebt, dan regelt je men tor iets voor je. En als je iets niet snapt, of als je vragen hebt, dan kun je ook bij hem of haar terecht." Tom: ,,Omdat de rest van de klas er ook naartoe ging. Ik wilde niet de enige zijn die naar een andere school ging. Deze school is ook het dichtste bij. Anders zou ik elke dag anderhalf uur met de bus moeten." Fiene: ,,Onze broer zat al op de CSW. Hij is in de derde naar India ge weest." Teuntje: ,,Zijn verhalen klon ken altijd heel gezellig." Fiene: ,,Op de CSW heb je ook veel feesten, zoals het kerstbal, het sinterklaasfeest en de frightnight. En er zijn ook klas senavonden en andere uitjes." Teun- tje: ,,En de school heeft een sportklas. Dat vinden we ook leuk." Meike: ,,Ik woon twee minuten van het Zwin College. Ik kan de school bijna zien. Van mijn ouders moest ik erheen en al mijn vriendinnen gin gen ook. Ik heb er niet eens over ge twijfeld." Fiene: ,,Onze broer had ons al veel verteld. Bijvoorbeeld op welke ver dieping je moet zijn." Teuntje: ,,En wat er gebeurt als een les uitvalt. We wisten er al best veel van af. We zijn niet bij een andere school gaan kij ken." Tom: ,,Mijn ouders hebben me ge holpen, maar ze zeiden dat het mijn eigen keuze was. Ik vond het gewoon een hele goede school." Meike: ,,Mijn ouders zeiden tegen me: we gaan op het Zwin College kij ken. Dus dat heb ik toen gedaan." Tom: ,,Ik wilde weten hoe de lessen gingen, en of de leraren aardig zou den zijn. Ik vond de lessen op de ba sisschool best makkelijk. Ik hoopte dat het op de middelbare school wat moeilijker zou zijn." woensdag 27 januari 2021 GO In de eerste week had ik al vrienden' Cornelleke Blok Vlissingen Hoe was je eerste dag op de middelbare school? -Fiene Meijer - Teuntje Meijer Wat vind je het spannendst in de brugklas? Wat vind je het leukst in de brugklas? Bij wie kun je terecht als je vragen of problemen hebt in de brugklas? Waarom heb jij deze middelbare school gekozen? Wie heeft je het best geholpen bij je schoolkeuze? Welke vragen had je zelf toen je in groep 8 zat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36