'Liever gaan shoppen voor de baby' Naar Zeeland voor de rust en het water Weer opgeladen thuis met inspiratie Zeeland is nat, maar lente wordt droog ZEELAND 3 Eén zwemplek minder in de provincie Marcel Modde Zierikzee Het echtpaar Els en Rolly Wedding uit Bergen op Zoom komt zeker twee keer per week naar Zeeland om een rondje te wandelen. ,,Voor de rust en het water", wijst Rolly naar de weidse Oosterschelde aan zijn voe ten." ,,Het liefst lopen we in de omgeving van Zierikzee, dat trekt ons wel het meest", vertelt Els. ,,Moet je zien hoe mooi hier! Maar ook wel eens bij het Watersnood museum en de Brouwers- dam." Een mosselkotter vaart net het Havenkanaal uit. ,,Gaat die nu om mosselen nog? O ja, zo lang de R in de maand zit, zo was het. Lek ker!" Het stel wandelt iedere dag zo'n anderhalf uur. Ook al vóór het coronavirus meer mensen dan ooit aan zette tot beweging in de buitenlucht. „Gezond hè", zegt Els. „Normaal gespro ken eten we daarna nog lek ker een hapje, maar ja, dat kan nu niet." Onderweg praten ze altijd 'over van alles', zegt Rolly. ,,We zijn nooit uitgepraat met elkaar. We hebben al tijd gespreksstof. We ken nen elkaar al zo lang en rei zen normaal gesproken ook veel samen." Soms nemen ze anderen mee op hun wandeling. Els: ,,Ik heb een vriendin en die is helemaal alleen, dus die wandelt nu wel eens wat vaker mee. Maar niet iedere dag hoor." De dag staat niet vast, en het rondje ook niet. Maar één keer per week gaan de Mid delburgse vriendinnen Jo- hanneke de Hoop en Nico- lien Velleman samen aan de wandel. Ze komen altijd weer opgeladen en met nieuwe inspiratie thuis. ,,We hebben allebei een eigen bedrijf, dat door co rona stilligt. Tijdens het wandelen inspireren we el kaar", vertelt Johanneke, die een coachingsbureau voor hoogbegaafde kinderen en hun familie heeft. ,,We kun nen onze verhalen aan el kaar kwijt", vult Nicolien aan. Zij heeft een massage praktijk. ,,We oordelen niet, maar luisteren naar elkaar", benadrukt Johanneke. ,,En geven tips." De twee kennen elkaar ruim acht jaar. Tijdens hun wandelingen over de dijk langs het Kanaal door Wal cheren, het bolwerk of de binnenstad van Middelburg praten ze over zichzelf, hun gezinnen, vanalles komt voorbij. Even wat anders dan de huiselijke gesprek ken met partners en kinde ren. Johanneke: ,,Tijdens de eerste lockdown deden we het af en toe. Maar zeker met de tweede lockdown zijn we bewust gaan afspreken. Om even tussen die vier muren vandaan te komen." Nico- lien: ,,Sociaal contact is erg belangrijk. We misten el kaar. Dit is een heerlijke manier om toch samen te kunnen zijn." In Terneuzen lopen Jasmijn Pecoraro en haar moeder Betty van Jole een 'rondje Kreek' langs de Otheense Kreek. In de kinderwagen ligt Olivia te soezen, ze is net zes weekjes oud. ,,We zouden veel liever gaan shoppen voor de baby", zegt Betty. ,,Maar ja, de winkels zijn dicht." Babykleertjes moet Jasmijn noodgedwon gen online kopen. ,,Dat had ik me toch allemaal wel een beetje anders voorgesteld. Omdat we tot de geboorte niet wisten of het een jon gen of meisje zou worden, hadden we niet heel veel gekocht. En wat we hadden, in neutrale kleuren. Jurkjes hadden we bijvoorbeeld nog niet." Jasmijn en Betty wandel den vóór corona niet veel samen. Dat is nu wel an ders. Ze hebben al heel wat kilometers in de benen. Waar ze het nu meestal over hebben, laat zich raden. Jas mijn: ,,De baby. Vanwege corona kunnen we ook geen babyborrel houden, maar omdat nu zoveel mensen wandelen, hebben toch al veel mensen haar gezien, een soort walking babybor rel." Oma Betty ziet tijdens de lange ommetjes haar kans ook schoon: ,,Heb ik lekker heel veel tijd om Jas mijn een heleboel opvoed- tips te geven." De inhaalrace is te danken aan overvloedige regenval in decem ber. In Zeeuws-Vlaanderen viel toen gemiddeld 80 millimeter re gen. In Midden- en Noord-Zee land was dat 90 tot 100 millimeter. In januari waren er ook de nodige buien. Zeeuws-Vlaanderen kreeg gemiddeld 60 millimeter, overig Zeeland een klein beetje meer. Eén millimeter regen komt neer op 1 liter water per vierkante me ter. Ondanks twee natte maanden heerst er nog steeds een neerslagte kort. Volgens Damen is Zeeuws- Vlaanderen het droogst. Daar heerst een neerslagtekort van 55 millime ter. Boven de Westerschelde ligt het tekort op 23 millimeter. De ko- mende weken blijft het nat, zegt Damen. „Februari wordt natter dan normaal. We gaan de lente in met een behoorlijk natte bodem." Met de planttijd in maart voor de boeg zijn natte akkers slecht nieuws voor boeren. Als percelen een modderpoel vormen, kunnen telers er niet met zware machines op rijden. Het risico bestaat ook dat ze de grondstructuur beschadigen. Regenwater bufferen Damen erkent dat Zeeuwse akker bouwers een lastige periode tege moet gaan. ,,Nat in de planttijd, maar daarna volgt waarschijnlijk een droge lente waarin de land bouwgrond geleidelijk zal uitdro gen. Juist in die periode hebben de planten water nodig om te groeien. Zeker in de uienteelt, omdat uien ondiep wortelen. Het is dus zaak om regenwater te bufferen als een boer daartoe mogelijkheden heeft." Ook in 2020 was het voorjaar kurkdroog. Vooral de teelt van aardappelen en uien had daar onder te lijden. MIDDELBURG In overleg met het waterschap, de gemeenten, Rijkswaterstaat en de milieu dienst RUD heeft de provincie voor dit jaar 55 zwemlocaties in Zeeland aangewezen. Dat is er één minder dan vorig jaar. De Braakman Haven Buitenzijde Badstrand is afgevallen. Er komen daar niet meer vol doende zwemmers en het zandstrandje is langzaam aan het veranderen in een schor- rengebied. Op de 55 aangewezen locaties wordt tijdens het zwemsei- zoen minimaal één keer per maand de waterkwaliteit on derzocht. woensdag 27 januari 2021 voor broodnodig contact Rolly en Els Wedding komen uit Bergen op Zoom om te wandelen in Zierikzee. Ze nemen vaak een 'coffee to go' mee. foto sandra schimmelpennink Maurits Sep Middelburg Sheila van Doorsselaer Terneuzen Betty van Jole en dochter Jasmijn Pecoraro met baby Olivia langs de Otheense Kreek. foto camile schelstraete Zeeland loopt het neerslagte kort snel in. De provincie is mo menteel één van de natste ge bieden van het land, zegt meteo roloog Yannick Damen van Weeronline. Frank Balkenende Colijnsplaat On danks twee natte maanden is er nog steeds een neer- slagte kort. FOTO THINKSTOCK Johanneke de Hoop (links) en Nicolien Velleman langs het Kanaal door Walcheren. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35