s? Stel Zeeland Voordeel uit Personeel Heerema en Damen staakt morgen 'Het is gewoon een beetje verslavend' Kinderopvang Bewoners bij grens België uitzondering in reisverbod Bezoek aan huis is verder ingeperkt, je kunt eigenlijk nergens heen. Maar wat nog wél kan om elkaar te zien en te spreken, is wandelen. En dat doen we dan ook massaal. Vaak in duo's; de paden op, de lanen in. Kilometers maken en kletsen. 2 LOCKDOWN GEZOND EN GEZELLIG Commentaar Als de scholen dicht zijn vanwege de lockdown, lopen de busabonnementen van de scholieren door. Afgelopen voorjaar werden ze daarvoor deels gecompenseerd door de provincie. Bij Zeeland Voordeel, het nieuwe systeem dat busvervoerder Connexxion in mei wil invoeren, was dat niet nodig geweest. Daarbij worden namelijk alleen de daadwerke lijk gereden kilometers in rekening gebracht. Zo snel mogelijk invoeren, zou je zeggen. Dat dacht ook de provincie, die Zeeland Voordeel twee weken geleden trots pre senteerde als een primeur in Nederland. Overigens is het prin cipe Reizen op Rekening niet nieuw. Dat wordt ook al door de NS toegepast. Wat Zeeland Voordeel vooralsnog uniek maakt, is dat de reiziger een hogere korting krijgt als hij meer reist. Dat moet wel ergens uit betaald worden, want Connexxion is geen Sinterklaas. Dus gaat de kilometerprijs omhoog voor wie af en toe de bus pakt. Aangezien er in Zeeland meer inciden tele reizigers in de bus zitten dan frequente, kan het nieuwe abonnement net zo goed Zeeland Nadeel worden genoemd. In eerste instantie tenminste, want Connexxion hoopt juist dat het een stimulans is om vaker de bus te pakken, zodat uiteindelijk meer mensen wél voordeliger uit zijn. Maar de timing is beroerd. Vanwege de coronacrisis zijn de bussen leger dan ooit. Een voordeelactie om reizigers straks weer terug te winnen ligt voor de hand, maar dan voor ieder een. Reizigersvereniging Rover heeft dus gelijk met haar plei dooi om Zeeland Voordeel uit te stellen. Dus gaat de kilometerprijs omhoog voor wie af en toe de bus pakt Vorige week begon FNV met een estafette van 24- en 48 uursstakin gen door het hele land. De acties gaan de komende weken door. De stakingen zijn geen massabijeen komsten. Door de pandemie pakt de bond het anders aan. Stakers rij den door een 'staakstraat'. Vakbonden en werkgevers zijn sinds september in gesprek over een nieuwe cao metalektro. Tot nu toe bieden de werkgevers een ALMANAK loonsverhoging van 2,25 procent over twee jaar. FNV-bestuurder Jan Meeder: ,,Die loonsverhoging zorgt voor vermindering van koop kracht." Naast loon is er geen overeen stemming over maatregelen voor een betere werk-privébalans en voor eerder stoppen met werken. FNV FNV houdt een estafette van 24- en 48 uursstakingen door het hele land wil ook meer zekerheid voor flex- werkers, bijvoorbeeld door ze na een jaar een vast contract te geven. En voor jongeren wil FNV dat de sala risschaal op leeftijd verdwijnt. Computerproblemen oplossen, de wifi resetten, lunch verzor gen: het valt voor thuiswer kende ouders niet altijd mee om hun schoolgaande kroost thuis te hebben. Want onder tussen moeten ze ook hun ei gen werk nog doen. De hele si tuatie was ook in dat Zeeuwse gezin weer eens onderwerp van gesprek aan tafel. Waar va der de hoop uitsprak dat kin deropvang en scholen weer snel open kunnen. Ook de kin deren waren er wel aan toe, be kenden ze. Behalve Morris van drie. ,,Is oma dan ook nog open?" Horeca mag dit voorjaar mogelijk terras uitbreiden Twee gewonden bij zwaar ongeluk BIJ NADER INZIEN Huisartsenposten in plaats van Huisartsenkring Inwoners van grensgemeenten hoeven in het dagelijks leven niet al te veel hinder te ondervinden van het in- en uitreisverbod dat vanaf morgen door de Belgische regering is ingesteld. Onder meer doktersbezoek, het verzorgen van dieren, een drin gende reparatie aan een voertuig of woning, het bijwonen van een hu welijk of begrafenis van nauwe ver wanten en reizen om dwingende gezinsredenen, vanwege studie of verhuizing worden in het besluit van Belgische ministerie van Bin nenlandse Zaken genoemd als uit zondering op het verbod. Wie niet in een grensgemeente woont moet daarvoor bewijs kunnen overleg gen. Als een inwoner van een grens gemeente naar de buurgemeente aan de andere kant van de grens gaat, hoeft hij of zij dat bewijs niet te tonen. Inwoners van deze ge meenten mogen de grens overste ken in het kader van hun 'dagelijkse leven'. ,,We willen die inwoners het leven niet moeilijk maken", aldus minister Annelies Verlinden tegen de VRT. Op eer Wel moet je altijd een 'verklaring op eer' bij je hebben. Die verklaring is inmiddels op de website van de Belgisch overheid te vinden. Corrie. ,,En we pakken ook wel eens de fiets. Vooral 's zomers." Voor de zussen is het een mooie gelegenheid om bij te praten. Ze bespreken nieuwtjes uit de familie of praten over Inekes werk bij ALS Zeeland. ,,En we genieten van de huizen, tuintjes en planten", zegt Ineke. ,,We zijn erg bevoorrecht om in zo'n provincie te wonen. Stel je voor dat je in de grote stad zou wonen. We snapten wel waarom de men sen daar allemaal het park in gingen. Hier is gelukkig genoeg keuze om te gaan wande len." Net buiten Kloetinge lopen de zussen Ineke Karelse en Corrie Heijnsdijk een rondje. Via kerk en sportvelden naar de molen terug naar het Oostmolenpark waar Corrie woont. Ze trekken er regel matig op uit, vertelt Ineke. Laatst hebben ze nog op Walcheren en bij Wolphaartsdijk gewan deld. ,,Het is gewoon een beetje verslavend. Bewegen is gezond en de frisse lucht is fijn." Nadat ze be gonnen met het trainen voor de wan delmarathon zijn ze eigen lijk niet meer gestopt met wandelen. ,,Dus we zijn niet ineens in coronatijd be gonnen", zegt woensdag 27 januari 2021 Personeel van de metaalbedrij ven Heerema en Damen in Vlis- singen legt morgen het werk voor 24 uur neer. Dat gebeurt ook bij Fokker in Hoogerheide. Medewerkers staken voor een betere cao, laat FNV Metaal weten. Frank Balkenende Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl SLUIS Café- en restauranthou ders in de gemeente Sluis kunnen waarschijn lijk opnieuw op een gro ter terras rekenen. De gemeente onderzoekt samen met de Midden standsvereniging Sluis de mogelijkheden. In het voorjaar van 2020 mocht de horeca de ter rassen uitbreiden en op sommige plekken tafels en stoelen in de open bare ruimte zetten. Café- en restauranthouders konden daardoor meer gasten kwijt en de 1,5 meter afstand was mak kelijker te waarborgen. Sluis wil ook nu, als de horeca heropent, grotere terrassen toestaan. BRUINISSE Bij een ongeluk tussen twee auto's op de Greve- lingendam (N59) bij Brui- nisse zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde rond 21.40 uur, net voor de afslag met de N257 richting Tholen. De klap was groot: de perso nenauto en het bestel busje kwamen tientallen meters van elkaar tot stil stand. De bestelauto lag op de kop in de berm, en de personenauto raakte zeer zwaar beschadigd. Ambulancemedewerkers ontfermden zich over de slachtoffers: een Goese- naar (18) en een man (30) uit Bruinisse. Het is niet de Huisart senkring West-Brabant die in 2025 de huisart senpost van Bergen op Zoom naar Roosendaal wil verplaatsen, maar de Stichting Huisartsenpos ten West-Brabant. In het bericht in de krant van gisteren over de Kamer vragen van Joba van den Berg staat dat één keer verkeerd, omdat zij ten onrechte ook spreekt over de Huisartsenkring. Verderop staat het wel goed, als directeur-be stuurder Jan Verbaal van de Stichting Huisartsen posten West-Brabant wordt aangehaald. Wandelen Theo Giele Terneuzen Michiel Bouwman Kloetinge M De zussen Corrie Heijns dijk (links) en Ineke Karelse aan de wandel op de Tervatense- weg in Kloetinge. FOTO JOHAN VAN DER HEIJ-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34