Organisatie: 'Nieuw systeem is voor twee op de drie buspassagiers nadelig' Het idee achter Zeeland Voordeel is dat reizigers achteraf alleen de kilo meters betalen die ze daadwerkelijk hebben gereden. Wie weinig ge bruik maakt van de bus is duurder uit dan nu, wie vaak de bus pakt goedkoper. Gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer) noemde het sys teem twee weken geleden flexibe ler, eerlijker en eenvoudiger. ,,We denken dat dit een goeie en slimme zet is." Erg ongelukkig Dat is Rover Zeeland niet met hem eens. Volgens de reizigersvereni ging is de invoering van Zeeland Voordeel voor twee derde van de Zeeuwse buspassagiers juist een nadeel. Dat zijn namelijk inciden tele reizigers. Rover staaft met voor beelden dat zij er financieel soms 25 tot 30 procent op achteruit gaan. Zelfs scholieren die vaak de bus pakken kunnen veel duurder uit zijn. Een scholier die vijf keer per week van Westkapelle via Zoute- lande naar Middelburg reist, is straks per maand 28,21 euro duurder uit, 48 procent meer dan nu. Incidentele reizigers zijn vaak niet afhankelijk van openbaar ver voer. Zij kiezen daarom mogelijk een andere oplossing. Nu al zijn de bussen een stuk leger vanwege de coronacrisis. Een prijsverhoging is 'erg ongelukkig' aldus Rover, als je straks juist weer reizigers wil te rugwinnen. Gehannes met chipkaart De reizigersvereniging voorziet ook gehannes met de OV-chipkaart van Zeeland Voordeel met die van stu denten, treinreizigers, NS Flex en het dalkortingabonnement Noord Brabant. De inleg van 50 euro wordt bovendien als een drempel gezien, zeker voor gezinnen met meerdere abonnementen. En Con- nexxion wil weliswaar een mi nima-abonnement invoeren, maar het is nog niet duidelijk of alle Zeeuwse gemeenten daaraan mee werken. Beter uitstellen Om een verdere verschraling van het openbaar vervoer in Zeeland te voorkomen, kan de invoering van Zeeland Voordeel, die nu voorzien is in mei, beter worden uitgesteld, aldus Rover. De Statenfractie van de PvdA heeft over de prijsverhoging vragen gesteld aan het dagelijks provincie bestuur. ,,Dit beleid jaagt mensen nog verder uit het openbaar ver voer", stellen Statenleden Ralph van Hertum en Inez Flameling. Zij wil len dat de provincie de prijsstijging probeert te voorkomen of anders gedupeerde busreizigers compen seert. Van der Maas is verrast door de kritiek van Rover. Hij wijst erop dat de reizigersorganisatie deel uit maakt van het Overleg Platform Openbaar Vervoer (OPOV) dat een positief advies heeft uitgebracht over Zeeland Voordeel. Woord voerder Ariska Bouterse van Con- nexxion erkent dat incidentele ge bruikers in Zeeland in de meerder heid zijn. Volgens haar is Zeeland Voordeel juist bedoeld om van hen frequente gebruikers te maken. ,,De insteek van dit plan is om het OV aantrekkelijker te maken." Ze zegt ook dat het probleem met de chip kaarten veel minder groot is dan Rover schetst. It woensdag 27 januari 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl "Laat me met rust! FOTO'S PETER NICOLAI BRESKENS Een zonnende zeehond trok gisteren heel wat bekijks aan de Veerhaven in Breskens. Tot grote zorg en ergernis van de stichting Reddingsteam Zeedieren. Het diertje lag uit te rusten op een stuk drijfzand en om een foto te maken, kwamen verschil lende passanten te dichtbij. De stichting Reddingsteam Zeedieren was ingeschakeld omdat de zeehond in eerste instantie aangespoeld leek te zijn. Na onder- zoek bleek dat het dier niet gered hoefde te wor den. „Het is een gezond vrouwtje van drie jaar, ze is alert en bijt van zich af", zegt Dylan Bal- foort (foto) namens de stichting. ,,De zee hond ligt gewoon lekker uit te rusten in het zonnetje, dat zien we vaker." Als het dier is uitgerust, zwemt het weer verder. Wat wél gevaarlijk is voor de zeehond, zijn passanten die dicht bij komen om een foto te maken. Daar krijgt een zeehond stress van en kan er zelfs door overlijden, zegt Dylan. ,,Laat het dier daarom met rust en blijf minstens op dertig meter af stand." Er zijn borden bij de Veerhaven gezet waar dezelfde boodschap op staat en die voor 24 uur gelden. Rover wil uitstel voordeelreizen Twee op de drie Zeeuwse bus reizigers zijn duurder uit als Connexxion het nieuwe abonne mentensysteem Zeeland Voor deel invoert. Dat stelt Rover Zeeland. De reizigersvereniging is bang dat steeds minder Zeeu wen de bus zullen pakken. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33