Onhe k 1 Middelburgse winkeliers paraat Kamerdebat over 'blaftaks' uitgesteld 2 JAN VAN DAMME i Column Een zuurdesemboterham deze ochtend. Speciaal op gelet bij aankoop in de su per. Zuurdesem levert een lekker verende structuur op. Heel ge schikt om mijn margarine - piep, ik mag geen merk noemen maar ik let op mijn cholestrol - op uit te smeren zodat de hagelslag in een zacht bedje valt. Het restje marga rine aan mijn mes gebruik ik om het chocoladebed af te toppen. Een taartje, zeiden we vroeger thuis. Ondertussen knalt naast mijn ont bijtbord een kop van de kranten pagina: 'Plunderingen, zwaar vuurwerk en branden'. Wybren te logeren. Onze eerste kleinzoon, ik schreef al eerder over hem. Hij is de kleine man van vier die heel voorzichtig zijn wereldje verovert. Stap voor stap, en dat mag je bij hem heel letterlijk ne men. Sinds een half jaar kan hij lo pen. Nu heeft hij het plezier van rondjes draaien ontdekt. Af en toe lijkt hij een woord te zeggen. 'Boek', we denken bijna zeker te weten dat hij 'boek' zei toen hij met Nijntje op de fiets kwam aanlo pen. Onze zondag kon niet meer stuk. Ik lees: 'Ook trekken de rel schoppers stoeptegels uit de straat en gooien de ruiten in van een ca fetaria en woningen. In een van de straten wordt ook nog een auto op zijn kop gegooid'. flinke bos wilgentakken te wach ten. Het knotten is één ding, dat is een kwestie van een keer je mou wen opstropen en een scherpe zaag lenen. Maar het wegwerken, daar worstel ik mee. Stammetjes zagen die na twee jaar drogen in de open haard verdwijnen, dat willen we niet. Houtstook moet verboden worden, op dat punt zijn we het eens met de - piep - ik ga ook geen politieke reclame maken. Stapel er een tuinhekje van, advi seerde een lieve nicht. Goed voor de beestjes, voegde ze eraan toe. zo bang voor het dreigende onheil dat ze uit voorzorg alvast hun win kelpuien dichtspijkerden'. Naast de boterham met hagelslag: 'Plunderingen, zwaar vuurwerk en branden' DE STELLING Vandaag: Wandelen houdt me op de been Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters AANVANKELIJK VEEL KRITIEK OP AVONDKLOK Veteranendag gaat in juni niet door 1*T De Meestoof haakt aan bij MuseumTV VLISSINGEN 0rsted opnieuw duurzaamste Het bleef rustig, maar alleen het feit dat Middelburg, met nog vele andere steden, als doelwit rondging op het internet zorgde voor grote bezorgd heid. ,,Veel ondernemers zitten al in zak en as. Dan hoefje deze ellende er echt niet bij te hebben", zei een van de winkeliers in de Langeviele. Hij zei blij te zijn dat de politie de drei ging serieus had genomen. Er werd vanaf half acht druk gepatrouilleerd door tientallen politiemensen in de auto, op de motor en op de fiets. Noodbevel Burgemeester Harald Bergmann had aan het begin van de avond een noodbevel afgegeven voor de bin nenstad. Iedereen die er niks te zoe ken had werd op de toegangswegen teruggestuurd. Dat wil niet zeggen dat er geen mensen op de been wa ren. Veel binnenstadbewoners maakten een wandelingetje door de anders verlaten winkelstraten, soms uit nieuwsgierigheid, maar ook om ondernemers een hart onder de riem te steken. Bij het ingaan van de avondklok was zo goed als niemand meer te zien in het centrum, afge zien van politiemensen. Veel ondernemers zitten al in zak en as. Dan hoef je deze ellende er echt niet bij te hebben De dertien Zeeuwse burgemees ters hadden aan het eind van de middag in een verklaring laten we ten geschrokken van het geweld in steden als Eindhoven en Amster dam. ,,Dit is niet meer demonstre ren, of je mening laten horen. Dat moet altijd kunnen. Maar daar heeft dit niets meer mee te maken. Dit is agressie en geweld tegen de politie. Dit is de straat opgaan met maar één doel: de confrontatie aangaan, om te vernielen en te rellen." Yanover strijdt nu al jarenlang te gen de 'blaftaks'. Hij vindt het on rechtvaardig dat hondeneigenaren apart worden aangeslagen en dat de belasting dient als melkkoe voor gemeenten. Hij wil daarom dat de mogelijkheid om hondenbelasting te heffen uit de Gemeentewet wordt gehaald. Om het onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen, begon hij in 2013 een burgerinitia tief. Uiteindelijk lukte het hem om voldoende handtekeningen te ver zamelen. Vorig jaar september kreeg Yanover te horen dat de Ka mer het onderwerp wil bespreken. Dat moment wordt steeds uitge- steld. Aanvankelijk was hij uitge nodigd voor begin december. Later werd dat januari. Nu is het doorge schoven naar, voorlopig, april. Klein onderwerp Dat is in goed overleg met de grif fier gebeurd, zegt Yanover. ,,Gezien het politieke klimaat hebben we besloten de zaak over de verkiezin gen heen te tillen. Op dit moment is het niet ideaal om zo'n debat aan te gaan, want er is zoveel aan de hand in Den Haag. Dit is een heel klein onderwerp. Je kunt het maar één keer doen, dus je moet ervoor zorgen dat de kans dat het wordt ondergesneeuwd door andere on derwerpen, minimaal is." Het is ook een strategische zet. Yanover hoopt dat het onderwerp kort na de verkiezingen aan bod komt. ,,Ik denk dat het voorstel bij de nieuwe Kamer een net wat andere ontvangst krijgt. Bovendien zijn er dan nog geen formatieafspraken, dus is iedereen vrij om hierover te stemmen." woensdag 27 januari 2021 Afgelopen weekend hadden we In de tuin ligt al twee weken een 'Sommige ondernemers waren Reageer op pzc.nl Gisteren: Kabinet moet avondklok heroverwegen 6248 reacties MAAR NU BESR1JP IK HET. VEEL TE ©EVAARLIJK BUITEN MET AL t>IE RELLEKl! MIDDELBURG De Zeeuwse Veteranen Dag op zaterdag 12 juni in Middelburg gaat niet door. De organisatie, Stichting Zeeuwse Vete- ranendag, denkt dat het evenement dan nog niet 'coronaveilig' gehouden kan worden. Dat geldt ook voor de organisatie voorafgaand aan de dag: die zou immers in maart al moeten beginnen. Bovendien is de kans dat het evenement helemaal niet door kan gaan te groot om aan de organi satie te beginnen, meldt de stichting. Er wordt wel gekeken of er later dit jaar kleinschaligere bij eenkomsten gehouden kunnen worden. SINT-ANNALAND Altijd al een kijkje achter de schermen van De Meestoof willen nemen? Binnenkort kan het. Het streekmuseum dat ver haalt over de geschiede nis van de eilanden Tho- len en Sint Philipsland haakt als elfde Zeeuwse museum aan bij landelijk platform MuseumTV. De gemeente Tholen trekt hiervoor eenmalig 2500 euro uit. Van dat geld wordt volgens wethouder Frank Hommel een mooie film met praktische infor matie gemaakt. ,,Van Mu- seumTV wordt veel ge bruik gemaakt. Dit is een mooie toevoeging om nog meer bezoekers naar De Meestoof te krijgen." 0rsted, de ontwikkelaar van windpark Borssele 1 en 2 voor de Zeeuwse kust, is voor de derde keer op rij uitgeroepen tot het duurzaamste energiebedrijf ter we reld. Het Canadese on derzoeksbureau Corpo rate Knights zet het Deense energiebedrijf aan kop in zijn ranglijst. In de mondiale top 100 voor alle economische sectoren staat 0rsted op de tweede plaats. Vol gens directeur Toby Heaps van Corporate Knights is 0rsted door de overstap van fossiel naar duurzaam 'het meest inspirerende en duurzaamste energiebe drijf van de wereld'. Middelburgse ondernemers hiel den gisteravond de wacht bij hun zaken uit vrees dat hun bin nenstad het volgende toneel van rellen zou worden. In de Lange Geere waren winkelpanden zelfs uit voorzorg dichtgetimmerd. Theo Giele Middelburg - winkelier in Middelburg Gary Yan- over: ,,Op dit moment is het niet ideaal om een debat over hondenbelas ting aan te gaan, want er is zoveel aan de hand in Den Haag." FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Gary Yanover uit Kortgene moet nog een paar maanden extra ge duld opbrengen. Pas na de ver kiezingen zal hij zijn voorstel om de hondenbelasting af te schaf fen verdedigen in de Tweede Kamer. Rolf Bosboom Kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2