MEDIA CULTUUR 29 Nynke de Jong is één van de quizkampioenen in de RTL-zondagavondshow Beat the Champions. En o ja, ze zwaait na vier jaar af als columnist van deze krant. ,,Ik denk steeds vaker: Nynke de Jong uit Zwolle kan wel roepen dat iets belachelijk is, maar ze heeft er geen onderzoek naar gedaan." Chantal Janzen is een hamster in een looprad. Dat moet maar doorgaan, op hetzelfde tempo, anders gaat het mis 'f*\ WK oe het straks zal zijn, als we ondanks alles het corona virus uit Ne derland ver dreven heb ben? Nynke de Jong, (nog heel even) columnist van deze krant, kreeg laatst een voorproefje in de studio van Beat the Champions. In dat programma neemt ze het samen met vier andere quiz fanaten op tegen kan didaten die proberen een fraaie geldprijs te winnen. De vijf kampioenen (met ook onder meer wetenschapsjournalist Diederik Jekel) zitten bo ven de kandidaat, vrij dicht naast elkaar. Daarom worden ze voor elke op name getest op dat rottige virus. „Ondanks het feit dat we allemaal telkens een nega tieve uitslag krijgen, bleven we bij de eerste opnames toch bij elkaar uit de buurt'', grinnikt Nynke (35). „Totdat Diederik zomaar een keer zijn hand op mijn schouder legde en ik echt schrok. Dat was ik kennelijk toch niet meer gewend.'' Nu pubquizzen al bijna een jaar niet gehouden kunnen worden, zijn de opnames voor Beat the Champions een dankbaar uitje voor Nynke, Die derik Jekel en de drie andere 'kampi oenen', Abel Gilsing, Cindy Hemink en Devrim Aslan. ,,Cindy, Abel en Devrim zijn door de makers echt ge cast bij pubquizzen. Daar doen ze vaak aan mee, Abel en Devrim orga niseren ze ook zelf.'' Ze eindigde in 2015 én 2017 (jubi leumjaargang) als tweede in het sei zoen van De Slimste Mens en werd voor deze show benaderd door Chantal Janzen, die de vragen als een raketwerper op de kandidaat en quizzers afvuurt. Die kandidaat heeft een minuut de tijd en kan kiezen te gen hoeveel kampioenen hij of zij het opneemt. Hoe meer rivalen, des te hoger de geldprijs is als de klok van de kampioenen eerder op nul staat dan die van de kandidaat. Maar kan didaten krijgen ook meer tijd, naar mate de strijd met meer kampioenen wordt aangegaan. Stinkende best De klok, de snelheid van Janzen ('Ze praat gewoon sneller dan Matthijs van Nieuwkerk'), de verbetenheid bij de vijf kampioenen - het levert een fascinerend spelletje op, op de zon dagavond van RTL4. „Mensen vragen vaak: kan Chantal de boel niet een beetje manipuleren bij een sympa thieke kandidaat door langer te doen over jullie vragen? Maar ze zit in een soort loop, ze is een hamster in een looprad. Dat moet maar doorgaan, op hetzelfde tempo, anders gaat het mis. En wij doen alle vijf onze stinkende best, zo hoort het ook. Als de kandi daat rustig blijft, niet te veel fouten maakt, dan haalt-ie het. Maar bij een black-out wordt het een ander ver haal.'' Soms, beaamt ze, is dat ook wel pijnlijk om te aanschouwen. ,,Afgelo- pen zondag was er een kandidaat die bij de vraag 'welke musical gaat over een verzetsheld' niet op het ant woord Soldaat van Oranje kwam. Door een black-out, want als je twee seconden rustig nadenkt over het verband tussen de woorden musical en verzetsheld, dan ben je er al.'' De vijf kampioenen hebben ieder hun eigen specialismen, zoals ook bij felle pubquizteams de kennis goed verdeeld is. ,,Abel kent alle hoofdste den van Europese landen én de Ame rikaanse staten uit z'n hoofd, Devrim weet alles van film. Dus bij een film- vraag wachten we eerst of hij ant woordt. Als hij dat niet doet, kan ik een gokje wagen, maar eerder doe ik dat niet.'' En de neerlandica zelf? ,,Het voordeel van een studie Nederlands is dat ik heel veel over literatuur weet. Pseudoniemen van dichters en schrijvers, die weet ik eigenlijk allemaal wel. En bij vragen over politiek kom ik er vaak ook wel uit.'' Ook dankzij de onderwerpen voor haar columns, die de afgelopen vier jaar drie keer per week in deze krant stonden - op de plek die ze afwisselt met Özcan Akyol. Na deze week is het gedaan en neemt Linda Akker mans haar plaats in. Net als afgelopen zomer, rond en na geboorte van De Jongs derde kind: zoon Kees. Tijdens dat zwangerschapsverlof merkte ze dat ze het heel prettig vond om even geen mening over het nieuws te hoeven hebben. ,,Daarom heb ik de hoofdredactie na mijn ver lof laten weten dat ik wilde stoppen met de column. Ik twijfelde al langer over mijn rol als columnist. Het is een bijzondere vorm van journalis tiek; drie keer per week doe je je kunstje, direct daarna begin je op nieuw. Ik mis de tijd en de ruimte om weer eens aan wat grotere jour nalistieke projecten te werken. Het podcastbedrijf Dag en Nacht Media, waar ik al voor werk, vroeg mij om meer te komen doen. En dat wil ik het allerliefst. Ik ga aan de slag met een podcast over geschiedenis - een andere liefde van me. Zo'n podcast is voor een journalist hetzelfde als het schrijven van een langer verhaal of een boek. Hoe bouw je je verhaal op, hoe hou je de luisteraar vast? ,,En inderdaad, het lijkt me heerlijk om mijn mening over het nieuws straks alleen met mijn man te delen, of met vrienden in een appgroepje. Ook nu, met al het nieuws dat aan alle kanten op ons afkomt. Het OMT beslist iets, ik denk: belachelijk. Of juist: eindelijk. En dat schrijf ik dan op. De laatste tijd dacht ik steeds va ker: Nynke de Jong uit Zwolle kan wel roepen dat iets belachelijk is, maar ze heeft er geen onderzoek naar gedaan. Soms gebeurt er iets waar ik gewoon even nog niets van vind, of niets aan toe te voegen heb. Die plek in de krant en op de site voor de co lumn, die is gewoon te waardevol om niet met volle overtuiging je woor den te kiezen. Je kunt er heel makke lijk mee doorgaan, op de automati sche piloot, maar ik wilde afscheid nemen voordat dat moment kwam. En dat doe ik nu.'' Recht in het gezicht Al vanaf haar eerste column han teerde ze voor zichzelf een aantal stelregels. ,,Wat je opschrijft, moet je ook recht in het gezicht van iemand durven te zeggen, anders ben je laf. Dat was voor mij het belangrijkste. Daarbij wilde ik ook altijd hard zijn op de materie, maar niet op de man. ik kan de daden van een politicus kraken, maar dan vermeld ik daar niet bij dat ik vind dat hij/zij ook nog een glibberige kop heeft. En tot slot: je moet je werk heel serieus nemen, maar jezelf alsjeblieft niet. Blijf nede rig ondanks je prachtige plek in de krant, anders geloof je op een gege ven moment dat de mensen hem openslaan voor jóu. Onzin. Want ik zwaai nu af en volgende week staat Linda op die plek en worden mensen fan van haar. En dat is echt prima. Volgens mij lever je het beste werk af als je jezelf niet al te belangrijk maakt.'' woensdag 27 januari 2021 GO 'Ik wilde niet op de automatische piloot doorgaan' 44 Het kampioensteam van Beat the Cham pions: (vlnr) Diederik Jekel, Cindy Hemink, Abel Gilsing, Nynke de Jong en Devrim Aslan. foto rtl m Beat the Champions, elke zondag avond om 20.30 bij RTL 4. De laat ste column van Nynke staat vrijdag in deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29