Groen licht voor WK veldrijden Nations League: andere opzet volleybalvrouwen Publiek lijkt al uitgesloten bij F1-rentree in Zandvoort, de race zelf dus ook? 25 Vier medisch specialisten waren in deze krant ronduit somber gestemd: vergeet het maar met die uitpuilende sportzomer. Hoe zit het met de Formule 1-race in Zandvoort, is daar nog wel hoop voor? Vijf vragen en antwoorden. Als we luisteren naar de vier voor aanstaande specialisten die vorige week in deze krant vooruitblikten op de sportzomer van 2021 wel. Hun boodschap: van het coronavi rus zijn we tegen die tijd nog niet verlost, grote sportevenementen organiseren wordt lastig, zeker met publiek. Immunoloog Ger Rijkers zei over een grand prix met honderdduizend fans in de dui nen: ,,Zelfs al zou het grootste ge deelte van Nederland tegen die tijd gevaccineerd zijn, dan neem je nog een heel groot risico als je met zo veel man op elkaar gaat zitten." Een sneltest aan de poort? Veel te simplistisch gedacht, zegt Rij kers. ,,Als dat per persoon vijf mi nuten duurt, ben je de hele dag be zig. En zie de mensen die positief testen maar eens weg te krijgen. Ik voorzie alleen maar problemen." Denk maar alvast aan een race zonder publiek, impliceerde Rij kers. „Formule 1 heeft zich bewe zen als tv-sport." Zeker. Waar in andere landen de overheid of rijke sjeiks meebetalen aan het racefeest, moet de Dutch Grand Prix grotendeels zelf uit de kosten zien te komen. Zonder fans is dat onmogelijk. En dat is nog even los van het sentiment: bij de terugkeer van de Formule 1 in Nederland na 36 jaar hoort ook een decor van volle, oranje tribunes. Jan Lammers kiest zijn woorden zorgvuldig. ,,We kunnen het ons niet veroorloven om te huilen vóór de pijn'', zegt de sportief directeur van de Dutch Grand Prix. Met spe culeren of ingaan op de diverse scenario's, schiet de organisatie niets op. ,,Wij zijn nog steeds blij met de datum van 5 september. En we hopen dat het goede nieuws de komende tijd het slechte nieuws verdrijft." Maar Lammers kan er ook niet helemaal onderuit. De wereld staat op zijn kop, niets is uitgesloten, ook een race zonder fans niet. ,,Komt er een concrete vraag in die richting, dan hebben we iets om over na te denken." Je zou denken dat de Formule 1 niet blij is met Zandvoort, als er door gebrek aan publiek opnieuw niet geracet kan worden. Want cir cuits in Duitsland, Turkije, Italië en Portugal staken vorig seizoen en deels ook voor dit jaar wel hun hand op om een grand prix te or ganiseren zonder fans - uiteraard met toestemming van de overheid aldaar. Om de sport in nood te die nen, zonder er financieel wijzer van te worden. Maar Nederland heeft één groot voordeel: een race op Zandvoort zal de komende ja ren altijd uitverkocht zijn. Ner- gens is de sport zo populair als hier. Die goudmijn is de Formule 1 veel waard. Daardoor kan organi sator FOM een tweede 'nee' uit Zandvoort eventueel wel hebben. Een ander scenario is dat de FOM zelf tegemoet komt in de kosten en zo, als het echt moet, een race zonder publiek mogelijk maakt. Wij zijn nog steeds blij met de datum van 5 september. En we hopen dat het goede nieuws de komende tijd het slechte nieuws verdrijft Patrick van Veen doet dat met liefde. Hij is gedragsbioloog en bekijkt de coronapandemie vanuit een ander perspectief dan medici. ,,Die kijken naar besmettingscij- fers. Ik vind boeiender: ga je er aan dood, of word je ernstig ziek? Rond de zomer, dat mogen we nu aannemen, zijn de risicogroepen gevaccineerd. Dan moeten we daarna ruimte gaan bieden aan groepen die niet zo gevoelig zijn voor dit virus. We hoeven niet in paniek te raken als mensen dan nog besmet raken. Voorheen zoch ten we elkaar in het griepseizoen toch ook massaal op? De kans dat je als zeventig-minner sterft aan corona, is minimaal. Met wat we nu weten zeg ik: die grand prix kan doorgaan.'' Er waren twijfels ontstaan over het doorgaan van het WK nadat in Oostende een uitbraak van de Zuid-Afrikaanse variant van het coronavirus was geconstateerd. ,,Veiligheid is nu een absolute pri oriteit. Daarom hebben we de maatregelen ook verscherpt en blijven we opletten dat alles veilig verloopt'', zegt burgemeester Bart Tommelein. Op het zandparcours langs de kust verdedigen onder anderen Mathieu van der Poel en Ceylin del Carmen Alvarado hun titel. Toe schouwers zijn niet welkom. Er zijn tal van maatregelen ge troffen op en rond het parcours. Zo worden alle aanwezigen onder worpen aan coronatesten, via een mix van regelmatige PCR-testen en sneltesten. Naast de bekende maatregelen (mondmasker dra gen, handen ontsmetten, vol doende afstand houden) wordt er gewerkt met functionele bubbels: media, organisatie en renners/ver zorgers. Het contact tussen die bubbels wordt tot een minimum beperkt. De organisatie neemt strengere maatregelen dan volgens het bestaande protocol verplicht is. woensdag 27 januari 2021 GO 'Niet huilen vóór de pijn' Arjan Schouten Rik Spekenbrink Rotterdam/Zandvoort IDe Dutch Grand Prix staat gepland voor 5 september. Moeten we die nu al af schrijven? 2 Maar in Zandvoort zeiden ze toch altijd: een race met fans, en anders niet? Publiek in de duinen ver gaapt zich aan Max Verstap pen, tijdens de Jumbo Race- dagen in mei 2019. De tekst op de boar ding verwijst dan al naar de F1-race in 2020, die van wege corona niet door zou gaan. foto anp 3 Kan dat uitgangspunt de komende tijd alsnog on der druk komen te staan? 4 Kan Nederland de race wel een tweede keer te ruggeven? -Jan Lammers (64) 5Zo'n race hoort met pu bliek. Kan iemand enige hoop verschaffen? De wereldtitelstrijd veldrijden in Oostende gaat komend week einde gewoon door. Dat meldt de Belgische kuststad op de website. Wel zijn er verscherpte maatregelen aangekondigd. ANP Oostende Mathieu van der Poel verde digt zijn titel. foto bsr agency ROTTERDAM De Nederlandse volleybalsters wacht een lang verblijf op één locatie in de Na tions League. Vanwege de coro- napandemie heeft de internatio nale volleybalfederatie FIVB be sloten het toernooi dat normaal uit een aantal speelronden be staat in diverse landen nu in één speelstad af te werken. Daar wordt een zogenoemde bubbel gecreëerd om coronabesmettin gen tegen te gaan. De datum voor de start van het evenement is nog onbekend, pas volgende maand wordt ook duidelijk waar gespeeld gaat worden. Aan de Nations League nemen zestien landen deel. Normaal is er sprake van vijf midweekse speelronden in telkens een ander land en daarna nog een finale-weekend. In de nieuwe opzet treffen de Oranje-vrouwen op één locatie alle vijftien an dere deelnemers, waarna de beste landen om de titel strijden. De Oranjemannen komen uit in de Europe League,, één niveau onder de Nations League. '.l i V.H uSp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25