24 Ploeg met Vos als boegbeeld past in Nederlandse traditie Winkelhorst is terug in Oranje Worley wint de reuzenslalom Groenewegen werd bedreigd Dat de wielerdivisie van Jumbo-Visma dit seizoen ook eindelijk een vrouwentak heeft, is een volgende stap in de ontwikkeling van de sport. ,,We willen zo veel mogelijk, maar als je dingen te snel doet, kan het ook veel kapot maken.'' bleek Boels jarenlang van grote waarde. De komst van de Jumbo- ploeg luidt nu een nieuwe fase in, met extra mogelijkheden voor talentvolle wielrensters. ,,Zo'n professioneel team, zulke hoge standaarden, je weet gewoon dat er niets aan het toeval wordt overgelaten", zegt Vos, kopvrouw en het gedroomde uithangbord. Ze maakte alles al mee. Reed voor het kleine Nederland Bloeit en groeide gaandeweg uit tot de suc cesvolste wielrenster aller tijden. En Vos denkt zich op haar 33ste nog te kunnen verbeteren. Prominenter In 2021 zijn het mannen- en vrou wenpeloton minder dan voorheen twee gescheiden werelden. Dat zie je terug in de koersen. De laatste jaren kregen veel klassiekers óók een vrouweneditie, die steeds pro minentere plaatsen innemen in het programma. Zo is er dit voor jaar eindelijk ook een Parijs-Rou- baix voor vrouwen. De Tour de France heeft al jaren een ietwat ka rige tegenhanger met La Course. Er kan en moet nog veel meer beter. Soms is het verschil in prij zengelden, zendtijd en media- aandacht niet uit te leggen, of lij ken de ASO of de UCI nog in het stenen tijdperk te leven. Zo vroeg Lucinda Brand zich onlangs nog boos af waarom zij maar 40 minu ten in de modder mocht crossen. Langer vond zij gepast. En het vrouwenpeloton was in 2019 nog collectief in rouw. Hun Waalse klassiekers werden compleet ge negeerd in de tv-uitzending. Maar toch: veel gaat al goed. In rap tempo is aan professionalisme gewonnen. Vrouwenwedstrijden zijn ook geregeld spectaculairder dan mannenkoersen. ,,Toch staan het mannen- en vrouwenwielren- nen mijlenver van elkaar af", zegt Anna van der Breggen. ,,Maar ik ben wel gewoon heel trots op hoe het nu al is. Als op een wedstrijd dag de vrouwen niet genoemd worden, komt er nu commentaar op. Er wordt aan ons gedacht." Van der Breggen begint aan haar laatste seizoen. De wereldkampi oene toont zich realistisch en pleit voor nuance in het streven naar gelijkheid. ,,Weet je, het wegwiel- rennen bij ons is écht niet het zelfde als het mannenwielrennen, het is van een ander niveau. Er zijn zoveel meer mannen die fietsen, dus is het logisch dat er verschillen zijn. Maar het is niet normaal hoe onze sport ontwikkeld is." Zelf begon ze in een tijd waarin ze blij was met een onkostenver goeding van 200 euro per maand. Binnenkort zijn professionele wielrensters verzekerd van een minimumsalaris. ,,Maar dat brengt sommige teams ook in de problemen", zegt Van der Breggen. ,,Nu is het een risico jonge talenten in de ploeg op te nemen. We willen zo veel moge lijk, maar als je dingen te snel doet kan het ook veel kapot maken. Elke keer moet de vraag zijn: waar is het vrouwenwielrennen aan toe? Niet denken: de mannen heb ben dit, dus de vrouwen moeten dat ook. We doen er wél even veel voor, zeker in de top, maar de top is gewoon minder breed.'' Talentenvijver Jumbo wil daar verandering in brengen. Want de behaalde doel stelling bij de mannen, het beste team ter wereld worden, geldt ook voor de vrouwen. Met Vos, maar ook Anouska Koster, Jip van den Bos en een rits talenten. ,,Maar we willen dat de vijver van talent gro ter wordt", zegt manager Tromp. Met de vorig jaar opgezette aca demy trekt men langs scholen om jongens én meisjes met wielren nen te laten kennismaken. Ploeg baas Plugge: ,,Door nu ook een vrouwenploeg te hebben kunnen niet alleen jongens dromen van het rijden van de Tour de France bij ons team, maar ook meisjes van de Giro Rosa." Op 15 september 2019, op de avond dat Primoz Roglic in Madrid de rode trui om zijn schouders kreeg na zijn eerste Vuelta-zege, werd Esra Tromp (30) benaderd door Jumbo-Visma-ploegbaas Richard Plugge. Hij wilde een vrouwen- ploeg opzetten. En of zij daar de leiding over wilde nemen. Nu, bijna anderhalf jaar later en tijdens het eerste trainingskamp van het team, kijkt Tromp met grote ogen vanuit haar hotel aan de Costa Blanca uit over de parkeerplaats. Daar is een groot gezelschap druk in de weer voor een optimale voorbereiding van zowel de man nen- als de vrouwenploeg op het komende wielerseizoen. ,,Te gek", zegt Tromp. ,,Waar we de afgelo pen maanden zo hard aan hebben gewerkt, zie ik hier nu écht." Jumbo is absoluut geen pionier met een vrouwenploeg. Sterker nog: het werd tijd, anno 2021. Sun web (inmiddels DSM), Orica (en later Mitchelton), Lotto-Soudal, FDJ en Trek vonden het al eerder belangrijk om óók in te zetten op de vrouwen. Volgend jaar volgt hoogstwaarschijnlijk Cofidis. Nederland is al decennia toon aangevend in het vrouwenwiel- rennen. Met eerst Monique Knol, later Leontien van Moorsel. Bij Rabobank ontstond een sterren formatie met Marianne Vos, An- nemiek van Vleuten én Anna van der Breg gen. Na het weg vallen van het Rabo-bolwerk woensdag 27 januari 2021 GO Weer een stapje: ook Jum bo-vrouwenteam WATERPOLO Jorn Winkel horst keert terug in de Ne derlandse selectie. De 29-jarige midvoor van de Duitse club Waspo 98 stopte vorig jaar bij de na tionale ploeg vanwege een meningsverschil met de technische staf. Winkel horst overwoog zelfs om zich tot Duitser te laten na turaliseren en voor dat land te gaan spelen, maar hij besloot al snel daar toch van af te zien. ,,Dat was veel te impulsief'', zei Win kelhorst. Na een gesprek met bondscoach Harry van der Meer keert hij nu terug. SKIËN Tessa Worley (31, foto) won gisteren de we reldbekerwedstrijd reuzen slalom bij de vrouwen in Kronplatz. Ze bleef in Italië met 0,27 van een seconde de Zwitserse Lara Gut- Behrami voor. De Italiaanse Marta Bassino werd op 0,73 derde. Voor Worley was het de veertiende zege in een wereldbeker wedstrijd en de eerste na 27 maanden. De tweevou dige wereldkampioene op de reuzenslalom was in ok tober 2018 voor het laatst de beste geweest. De Slo waakse Petra Vlhova blijft na gisteren leider in de we reldbeker. WIELRENNEN Dylan Groenewegen is na het veroorzaken van de val in de Ronde van Polen, waar bij Fabio Jakobsen ernstige verwondingen opliep, der mate bedreigd dat de wiel renner van Jumbo-Visma politiebewaking nodig had. Dat vertelt de Amsterdam mer in het blad Helden. ,,Er waren zulke concrete en ernstige bedreigingen dat we een paar dagen na de valpartij de politie hebben ingeschakeld. De daarop volgende weken heeft de politie voor onze deur ge surveilleerd. We konden niet meer spontaan de deur uit. Als ik naar buiten wilde, stond er een agent aan mijn zijde''. Pim Bijl Kopvrouw Marianne Vos met manager Esra Tromp (l) FOTO JUMBO-VISMA Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24