deze tijd Het perfecte plaatje bij een officieel moment 21 Waarvan akte ten achter de legitieme portie nog actueel zijn'', zegt Schols. ,,Zoals het binnen de familie houden van eigen dommen. Of het in bescherming nemen van kinderen, omdat ze bij onterving niet met lege handen ko men te staan en dus geen beroep op de gemeenschap hoeven te doen om in hun levensonderhoud te voorzien. Maar volwassen kinderen kunnen in de regel prima in hun levensonder houd voorzien. En voor kinderen tot 21 jaar biedt de erfwet uit 2003 vol doende bescherming in de vorm van een onderhoudsaanspraak op de nalatenschap.'' Curasao Bij de herziening van de oude erfwet uit 1838 zijn veel archaïsche bepalin gen, vaak nog daterend uit de mid deleeuwen, overboord gekieperd. Daardoor heeft Nederland nu een be hoorlijk modern erfrecht. Dat de le gitieme portie - gebaseerd op dui zenden jaren oud Romeins recht - destijds bij de herziening in 2003 niet uit de wet is verdwenen, heeft een pragmatische oorzaak, stelt Van der Geld: ,,Er was al vijftig jaar over die wetsherziening gesteggeld en als daar dan ook nog een discussie over de legitieme portie bij zou komen, zou het nog langer gaan duren.'' Intussen hebben Sint-Maarten (in 2014) en Curasao (in 2012) de legi tieme portie al wel afgeschaft. Aruba 'Voor kinderen tot 21 jaar biedt de erfwet uit 2003voldoende be scherming in de vorm van een onderhouds- aanspraak op de nalatenschap' staat op het punt dat te doen en dat geldt ook voor Suriname, waar veel recht nog op Nederlands recht is ge baseerd. Binnen Europa kent Enge land geen legitieme portie en hebben landen als Frankrijk en België een lichte variant. ,,Als we de legitieme portie afschaffen, zal dat geen grote internationale juridische problemen opleveren'', verwacht Schols. Uit onderzoek onder ruim 3000 Nederlanders en ruim 400 juridische professionals blijkt dat ook hier de le gitieme portie ter discussie staat. 86 procent van de (kandidaat)notaris- sen, die in hun praktijk met eigen ogen zien waartoe de legitieme por tie kan leiden, is voorstander van af schaffing. Maar ook 'gewone' Neder landers (gemiddeld 54 procent) vin den dat de legitieme portie best kan verdwijnen. Ze vinden het vooral raar dat mensen niet vrij kunnen be- slissen over wat na hun overlijden met hun bezittingen gebeurt. Van der Geld: ,,Mensen ervaren dat als bevoogdend en niet meer van deze tijd. Uit ons onderzoek komt naar voren dat mensen wel willen dat minderjarige kinderen goed beschermd worden. Dat dat bij de vernieuwing van de erfwet in 2003 is geregeld, weten ze vaak niet. Het viel ons overigens op hoeveel men sen bekend zijn met het begrip legi tieme portie. Liefst 90 procent van de ondervraagden was ervan op de hoogte. Kennelijk leeft het onder werp dus wel.'' Van der Geld en Schols benadruk ken dat ze niet per se pleiten voor afschaffing van de legitieme portie. ,,Maar uit ons onderzoek blijkt dat het maatschappelijk draagvlak ervoor beperkt is. Daarom is het belangrijk dat er een goede discussie op gang komt. In de samenleving, onder pro fessionals en in de politiek. Dit on derzoek is bedoeld als eerste aanzet daartoe.'' Voor mij is het meestal een routinezaak, maar voor mijn cliënten is het kopen van een huis vaak een bijzondere gebeurte nis. Voor jonge stellen markeert de aan koop van hun eerste woning het begin van een nieuwe levensfase. Voor oudere huizen kopers die na een eerdere relatie weer een partner hebben gevonden, betekent het een nieuwe start na een moeilijke periode. Hoe dan ook: het ondertekenen van de over drachtsakte is altijd een beetje feestelijk moment dat extra aandacht verdient. Mijn inleidend praatje is wat uitgebreider dan normaal, als de kopers erg jong zijn geef ik voorzichtig wat vaderlijke raadge vingen, ik zorg voor koek en gebak en na afloop van de kleine plechtigheid krijgen de nieuwe eige naren een flesje bubbels mee. Sinds de opkomst van de smartphone is de feitelijke ondertekening ook een gewild fotomo mentje. Soms maken de ondertekenaars een selfie die ze onverwijld de we reld in sturen, maar meestal vragen ze mij een foto te maken. Dat doe ik met plezier. Ik ben geïnteresseerd in foto grafie en maak privé graag foto's. Dus als mij wordt gevraagd een foto te ma ken van de gelukkige nieuwe huiseigenaren die hun handtekening onder het koopcontract zetten, probeer ik er iets bijzon ders van te maken. Zeg maar: het perfecte plaatje, maar dan in het notariskantoor. Ook bij de jonge vrouwen die samen hun eerste huis hebben gekocht en mij vragen hun moment van aankoop te vereeuwigen zet ik mijn beste foto grafenbeentje voor. Ik maak niet gewoon een sim pel rechttoe-rechtaan plaatje, nee ik kies voor een laag standpunt, zodat je ook mooi de papieren op tafel ziet liggen. Zelf ben ik heel tevreden over het resultaat: het tafereeltje staat er knap op. En wat valt dat licht lekker! Maar als de dames de foto op hun telefoon bekij ken, zie ik hun gezichten betrekken. "Hè bah, moet je onze onderkinnen zien", zegt de een. "Vrese lijk!" roept de ander. Dit, maken ze me duidelijk, kunnen ze zo écht niet via Instagram delen met de wereld. Een beetje verontwaardigd laten ze me de foto zien: kijk dan zelf, dat ziet er toch niet uit! Ik zie alleen maar twee stralende, gelukkige gezichten. Jaloersmakend jong en strak. Onder kinnen? Waar dan? Maar mijn mening telt niet: die foto moet over! Vooruit dan maar. Ik maak het standaardplaatje dat ze willen. Niks spannends aan. Als ze het resultaat hebben goedgekeurd, gooien ze er nog een filtertje overheen en posten hun geluksmoment op Instagram. Een fraai beeld telt voor hen meer dan de spontaniteit van het moment. Als ze weg zijn, maak ik met mijn eigen telefoon een selfie van onderaf. Oef, dat noem ik pas een onderkin. Ik geloof dat ik echt oud word. Snel wissen die foto! 'Hè bah, moet je onze onderkinnen eens zien' GO WOENSDAG 27 JANUARI 2021 - FREEKSCHOLS c Het onderzoeksrapport wordt binnenkort aangeboden aan de missionair minister Sander Dekker van Rechtsbescherming. Vanaf vandaag kunnen belangstellenden op de website delegitiemeportie.nl kennisnemen van de inhoud en aanbevelingen en bovendien hun eigen opvattingen delen. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21