Kan dat opladen ook wat sneller alsjeblieft? Onderzoekers: Regeling is niet meer van GOEIE KOOP Als je een kind onterft heeft het altijd nog recht op zijn legitieme portie. Dat leidt in de praktijk vaak tot lange en pijnlijke procedures. Daarom is deze regeling toe aan her ziening, stellen onderzoekers van de Radboud Universi teit en Netwerk Notarissen. 20 SNELLADERS €31,95 Anker PowerPort Speed Opla der (Qualcomm Quick Charge) €39,99 Samsung 45W (USB Power Delivery) Apple 30W usb-C Power Adapter (USB Power Delivery) €59,95 arde cijfers zijn er niet, maar notarissen zien het steeds vaker, zegt directeur Lucienne van der Geld van Netwerk Notarissen: ou ders die hun kinderen onterven. ,,De reden? De familiebanden zijn losser geworden. Bovendien waren de meeste mensen vroeger arm en viel er gewoon niets te erven. Onterven was iets van rijke boeren en de adel. Nu meer mensen echt iets hebben na te laten, komt onterven ook vaker voor. Onterven is gedemocratiseerd, zou je kunnen zeggen.'' Mensen die zich bij de notaris mel den met de boodschap dat ze in hun testament een of meer kinderen wil len onterven, komen evenwel vaak van een koude kermis thuis. Het kan, onterven, maar altijd is er dat adder tje onder het gras: de legitieme por tie. Dat houdt in dat een onterfd kind altijd recht heeft op een deel van de nalatenschap: een geldbedrag ter hoogte van ongeveer de helft van wat zijn wettelijk erfdeel zou zijn ge weest. Schuldeiser ,,Een onterfd kind is geen erfgenaam, maar krijgt een vordering op de nala tenschap", legt Freek Schols van het Centrum voor Notarieel Recht van de Radboud Universiteit uit. Hij deed samen met Van der Geld onderzoek naar de legitieme portie. ,,Het is dus opeens schuldeiser die bij de erfge namen, vaak broers of zusters, tot vijf jaar na het overlijden van de ouder kan aankloppen: kom maar op met dat geld. Je kunt je wel indenken wat dat voor de vaak toch al slechte fami lieverhoudingen betekent.'' Want onterven gebeurt niet als een familie in goede harmonie samen leeft. Er gaat vrijwel altijd een grote tragedie achter schuil, weet Van der Geld: ,,Met onterven geven ouders uiting aan hun boosheid of teleur stelling, het is een boodschap over het graf. Voor het onterfde kind kan dat hard aankomen, zeker als broers of zusters wel erfgenaam zijn.'' De boze en gekwetste legitimaris kan vervolgens van de erfgenamen inzicht eisen in alle uitgaven die, soms tot tientallen jaren geleden, door de overleden ouders zijn gedaan en die van invloed zijn geweest op de omvang van de nalatenschap - en dus van de omvang van zijn legitieme portie. Eindeloze juridische procedures zijn het gevolg, vaak ten koste van de omvang van de nalatenschap. ,,Je kunt je afvragen of de gedach- WOENSDAG 27 JANUARI 2021 GO Het klinkt verleidelijk: een krachtige oplader waarmee je smartphone in korte tijd een volle batterij heeft. De prak tijk is complexer, want die snelheid hangt ook van je toe stel af. Niet alle toestellen la den op met hetzelfde vermo gen (watt) én er zijn verschil lende standaarden voor snel- laden. De meeste telefoons ondersteunen Qualcomm Quick Charge óf USB Power Delivery, je oplader moet dus wel dezelfde standaard on dersteunen. Er zijn fabrikan ten die niet met deze stan daarden werken, dat geldt bij voorbeeld voor Oppo en One- Plus. Die telefoons laden razendsnel met de oplader van de fabrikant, maar minder snel met een andere lader. Soms laden ze zelfs trager met een op snelladers. Ook het vermogen van de lader speelt een rol. We lichten er drie snelladers uit. Heb je een Samsung Galaxy S20 Ultra, Note 10 Plus of Tab S7? Deze toptoestellen van Samsung ondersteunen opla- den met een vermogen van 45 watt, waardoor ze in ongeveer een uur volledig zijn opgela den. Helaas heb je met ou dere of goedkopere Sam- sung-toestellen weinig aan deze oplader. In dat geval is een lader van bijvoorbeeld 15 watt een betere optie. Ook Apple heeft laders die krachtiger zijn dan gemiddeld. Vanaf de iPhone 8 zijn de toe- stellen binnen een half uur voor 50 procent opladen dankzij de snellaadfunctie. Let op: om een iPhone 12 snel te kunnen opladen, heb je een Apple-oplader van minstens 20 watt nodig. Je kunt ook opladers van een ander merk gebruiken, als die USB Power Delivery ondersteunen. Het voordeel van de Anker PowerPort is niet per se dat je er je toestel snel mee kunt opladen, maar dat hij maar liefst vijf poorten heeft. Twee van de vijf poorten ondersteu nen Quick Charge, die je kunt gebruiken om tussendoor je smartphone of powerbank snel op te laden. De drie andere poorten kun je gebrui ken om een tablet, smart- watch of ander toestel op normaal tempo op te laden. 'Legitieme portie moet op de schop' JOHAN NEBBELING ILLUSTRATIE NOZZMAN c Meer informatie op hardware.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20