Zuursto Nog een crisis in Italië: wie kan er wél regeren? NIEUWS 15 Ontslag premier Conte middenin coronapandemie lafiuera 'horeca Angelo van Schaik Rome Het aftreden van twee ministers en een staatssecretaris van de splinter partij van voormalig premier Matteo Renzi vorige week is de doodsteek gebleken van het tweede kabinet-Conte. De pogingen van de overgebleven regeringspartijen om steun te zoeken bij minderheids partijen in het Italiaanse parlement zijn op niets uitgelopen: premier Conte is zijn meerderheid kwijt. De regeringscrisis komt voor Ita lië op een slecht moment. Het defi nitieve plan voor de besteding van de miljarden uit het Europese steunfonds moet snel naar Brussel, met de aanstaande goedkeuring van het AstraZeneca-vaccin komt het vaccinatieplan in een nieuwe fase en er moeten besluiten worden genomen over de nieuwe steun maatregelen voor ondernemers die getroffen zijn door de coronapan- demie. Zaken die nu bij een demis sionair kabinet liggen. Ingewikkeld Alle reden voor president Matta- rella om het parlement tot haast te manen, maar de puzzel is ingewik keld. De komende dagen roept de president alle fracties bij zich om over een oplossing van de crisis te praten. Er zijn vier scenario's. Het eerste en meest waarschijn lijke scenario is dat president Mat- tarella de premier vraagt een nieuwe meerderheid in het parle- Niemand zit te wachten op verkiezingen, dat tijdverlies kan Italië zich niet veroorloven ment te vinden. Gezien de per soonlijke spanningen tussen Conte en Renzi lijkt een hernieuwde sa menwerking zo goed als uitgeslo ten. Maar volgens de Italiaanse me dia zou een groep senatoren uit ver schillende splinterpartijen klaar- staan om premier Conte te hulp te schieten. Een tweede optie is een nieuwe politieke premier die de bestaande meerderheid, dus met Renzi's par tij, herstelt. Voor die klus wordt de naam van de huidige minister van Cultuur Dario Franceschini ge noemd, maar het is onwaarschijn lijk dat de Vijfsterrenbeweging, als grootste coalitiepartij akkoord gaat met een premier uit de kleinere Partito Democratico. Het derde alternatief is dat presi dent Mattarella een technische pre mier de opdracht geeft een regering van 'nationaal belang' te vormen. Als redder des vaderlands worden zowel de voormalig president van de Europese Centrale Bank, Mario Draghi als de econoom Carlo Cot- tarelli genoemd. Dit scenario zou de weg vrijmaken voor een grotere meerderheid in het parlement, waarin ook plaats zou kunnen zijn voor Forza Italia, de partij van oud premier Silvio Berlusconi. Verkiezingen Vervroegde verkiezingen lijken ver weg. Behalve de rechtse oppositie onder leiding van Matteo Salvini en Giorgia Meloni zit daar niemand op te wachten, ook president Matta- rella niet. In het geval van een stem busgang duurt het zeker een half jaar voordat er een nieuwe regering is. Tijdverlies dat Italië zich, mid den in een pandemie, niet kan ver oorloven. De regerende partijen zijn vooral bang voor een electorale afstraffing, de Vijfsterrenbeweging kan bij ver kiezingen worden gehalveerd en de partij van kabinetsbreker Matteo Renzi kan helemaal uit het parle ment verdwijnen. Volgens de laat ste peilingen zou de oppositie met gemak de verkiezingen winnen. Al is het vanwege de ingewikkelde kieswet de vraag of die dan een werkbare meerderheid zal behalen. et scherpste wapen wat ik ken, is het puntje van een gouden pen' (Jacob I I Cats). Langs de rondweg bij Almere staat op het dijkje een enorm kanon. En als je goed kijkt, is het een beeld van een enorme pen, met een scherpe punt. Wanneer wij dat beeld passeerden, riep mijn jongste kleinzoon altijd de spreuk van Vader Cats. Nadat ik als een spons alle berichten over rel len en gevechten, vernielingen en brandstich ten had geabsorbeerd, probeerde ik mijn men tale roer om te buigen naar iets wat mijn moe deloze machteloosheid weer een positieve la ding kon geven. Moest ik mij als oud-verpleeg kundige melden bij de GGD om te helpen met het vaccineren tegen corona? Maar ik had net op het nieuws gehoord dat de GGD privé-adressen en persoonsgegevens had verkocht, daarmee hun beroepsgeheim schendend. Die goeie ouwe betrouwbare GGD... Die ging ik niet uit hun te kort aan prikpersoneel helpen. Ik zapte verder, weg van de rellen op Nederland 1. Mijn humeur kreeg weer zuurstof toen ik zapte naar Nederland 2. Daar was zojuist het verslag van de internationale klimaatvergade ring begonnen. Het vertrouwde gezicht van Angela Merkel nam het voortouw om de urgen tie van de klimaatverandering onder onze aan dacht te brengen. En dat was nog eens hot nieuws!!! Er wordt op allerlei niveaus gewerkt om het tij van de klimaatverandering te keren Een van onze vertrouwde weermannen liet zien hoe snel de zeespiegel stijgt! Vervolgens kregen we van een aantal wetenschappers te horen, hoe je zout water kunt gebruiken om bepaalde ge wassen te laten groeien. Een kweker liet een grote, gezonde prei zien, die in zout water tot wasdom was gekomen. Ook kregen we te zien hoe je door slim water management overvloedig hemelwater kunt ber gen. Grote hoeveelheden water kun je gebrui ken op platte daken om 's zomers te voorkomen dat de daken te heet worden. En je kunt het ook opbergen, om in tijden van hitte en droogte te gebruiken om de vochtbalans te herstellen. Kortom, er wordt op allerlei niveaus gewerkt om het tij van de klimaatverandering te keren, om te draaien en in te zetten voor intelligente veranderingen. Ik knapte enorm op van al die boodschappen van de mensen, die onze aarde zullen behoe den voor vergaan. Als nu al die agressieve relschoppers hun zin loze energie eens zouden inzetten voor het koesteren en verzorgen van een grote wei met honinggevende bloemen, buigt de energie van hun agressie om. Nou ja, ik probeer naar voor beeld van Vader Cats... Msschien dat ze er zin in krijgen, dan hoeven ze ook niet meer te rellen. Zin in iets vrolijks... een pot honing voor thuis? woensdag 27 januari 2021 De Italiaanse premier Giuseppe Conte heeft maandagavond het ontslag van zijn regering aange boden aan president Sergio Mattarella. Met de gezondheids crisis en belangrijke dossiers als de vaccinatiecampagne en fi nanciële steun voor getroffen ondernemers op tafel is de grote vraag: hoe nu verder? Premier Giu seppe Conte van Italië heeft maandag het ontslag van zijn regering aangeboden. Ondernemers en studenten protesteren tegen de strenge coronamaatrege len van de rege ring. foto's epa A5N0AL =jcl»RO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15