Besluit over enquête toeslagenaffaire doorgeschoven II NIEUWS 13 DRUGSGROOTHANDEL OP DARKWEB OPGEROLD: Wi DUTCH MASTERS volgens de recherche het brein is van de webshop: Michael S. uit Amstelveen. Als de politie zijn handel en wandel begint te volgen valt direct op dat hij antecedenten heeft als het gaat om synthetische drugs en dat hij banden heeft met bekende Amsterdamse crimine len. Daarnaast laat hij de buiten wereld zien dat hij het heeft ge maakt: hij rijdt een Porsche ter waarde van ruim een ton. In afge luisterde gesprekken praat hij over de koop van zijn nieuwe huis, en het aanbetalen van een nieuwe keuken van 45.000 euro. Kluisdeur Ook tijdens de klapdag van gister ochtend stuit de politie op interes sante informatie. Zo wordt een woning in Amsterdam-Zuidoost vermoedelijk gebruikt als locatie voor het vacumeren van de drugs en het inpakken ervan in dozen. De woning blijkt niet te worden bewoond. Bijzonder is de voor deur. Dat blijkt een speciale lood zware kluisdeur te zijn, die wel in dezelfde kleur als de andere wo ningen in het appartement is ge verfd. Er blijkt ook een vuurwapen te liggen. Op andere locaties waar de politie invalt, worden forse bedragen in contanten gevonden. Er worden ook een groot aantal telefoons, laptops, usb-sticks, een Rolex, een Volkswagen Golf, een Porsche, een Harley-motor en ver schillende soorten drugs in beslag genomen. Rechercheleider Michiel hoopt dat met de zes arrestaties een be langrijke doorbraak is geforceerd. ,,We hebben de productie en dis tributie eruit gehaald. De hoop is dat met deze arrestaties ook de mensen achter de webshop zijn aangehouden, waardoor een grote handelsplek voor drugs offline is gehaald. Nu is de wortel eruit ge trokken, denken we.'' Bovendien hoopt hij dat het besef door zal dringen dat kopers, verkopers en beheerders van plekken als Dutch- Masters niet anoniem zijn. ,,Ze denken vaak dat ze buiten het zicht van de politie kunnen blij ven. Maar dat is echt niet zo. De reputatie van een 'betrouwbare groothandel in drugs' op het darknet, zorgvuldig opgebouwd om hun handel ongestoord ano niem te kunnen bedrijven, keert zich nu tegen hen.'' Zoals het er nu naar uitziet is er een nipte meerderheid voor het hou den van een enquête naar de dienstverlening, de handhaving en de fraudebestrijding bij de Belas tingdienst en andere overheids diensten. Van de huidige Tweede Kamer zijn 75 leden voor. VVD, CDA en SGP zien minder in het houden van een enquête, de PVV heeft nog geen duidelijkheid gege ven. Gisteren zou er over het voor stel gestemd worden. ,,Maar ik wil geen krappe meer derheid'', zegt Leijten. ,,Het is me een lief ding waard als deze en quête breed gedragen wordt.'' De Het is me een lief ding waard als deze enquête breed gedragen wordt komende tijd wil ze gaan praten met de PVV en andere partijen om hen over de streep te trekken. VVD, CDA en Sgp hebben grote aarzelingen bij het middel van een parlementaire enquête. Het onder zoek moet ook gaan over hoe de Tweede Kamer zélf in het verleden allerlei wetten heeft goedgekeurd en zelfs aangescherpt waardoor burgers later in de problemen kwa men. De partijen vinden dat de Ka mer niet zichzelf moet controleren, maar dat dat beter door een buiten staander kan worden gedaan. Er komt hoe dan ook wel een onder zoek door de Raad van Europa naar de rechtsbescherming van burgers in Nederland. Leijten vindt echter dat er ook een parlementaire enquête naar de toeslagenaffaire moet komen. Dui zenden ouders werden gemangeld door de overheid. Of doordat de Be lastingdienst hen ten onrechte be stempelde als fraudeur, óf omdat de wet zó streng was, dat ze door een klein foutje bij het invullen van de formulieren al een enorm bedrag moesten terugbetalen. ,,Als je wilt dat dit in de toekomst niet nog een keer gebeurt, moet er een enquête komen'', vindt Leijten. bleek ingericht te zijn als lab voor de productie van synthetische drugs, waaronder xtc-pillen.'' Ook werden er tabletteermachines en de bijbehorende stempel voor het aanbrengen van merktekens op de pillen aangetroffen; merktekens van pillen die DutchMasters aan bood. Volgens de officier meldde DutchMasters nS die inval op de webshop dat de verkoop van xtc stillag, vanwege 'de huidige crisis in Nederland'. Dat maakt volgens de officier duidelijk dat de produc tie en handel van DutchMasters met elkaar verbonden waren. Diezelfde maand arresteert de politie drie personen uit Amster dam en Amstelveen. Tijdens inval len worden tientallen kilo's co- We hebben de productie en distributie eruit gehaald caïne gevonden, en verschillende postpakketten. De pakketten zijn bestemd voor verzending naar het buitenland. In een van de door zochte panden wordt een com pleet ingerichte inpaklocatie aan getroffen. De informatie die de politie tij dens een eerdere inval weet te ver krijgen, leidt uiteindelijk ook tot het identificeren van de man die De politie heeft een drugswebshop platgelegd. Zes verdachten zijn gisteren aangehouden, op elf verschillende locaties. Met de shop zijn vele tientallen miljoenen verdiend. Om 06.00 uur precies vallen eenheden van de DSI (Dienst Speci ale Interventies) gis terochtend op elf plaatsen binnen, onder meer in Amsterdam, Amstelveen, Diemen en Almere. Het is 'klapdag' in on derzoek Ringwood, zoals het on derzoek naar de webshop Dutch- Masters op het darkweb heet. Op deze verborgen plek op het inter net verkoopt DutchMasters sinds 2012 grote hoeveelheden drugs, die vervolgens via pakketpost de we reld over worden gestuurd. Kopers betalen via cryptomunten zoals bitcoin om anoniem te blijven. Op de site konden verschillende soor ten drugs worden gekocht: xtc-pil- len, cocaïne, maar ook ketamine, lsd of hasj. Het vermoeden bestaat dat de mensen achter DutchMas- ters verantwoordelijk zijn voor de productie, verkoop en distributie van deze drugs. Er is veel druk gezet op Neder land om deze vorm van interna tionale drugshandel tegen te gaan. ,,We zijn deze organisatie al in eerdere onderzoeken tegenge komen'', zegt rechercheleider Michiel. ,,Daarom hebben we in augustus 2019 besloten om achter DutchMasters aan te gaan.'' Gaan deweg komt het rechercheteam, een combinatie van klassieke rechercheurs en digitale specialis ten, erachter hoe er te werk wordt gegaan. Op de ene locatie worden de drugs, bijvoorbeeld xtc-pillen, in lege blikken snoep geperst en om wikkeld met folie, om ze daarna in dozen te stoppen. Via corrupte contacten bij een pakketbezor- gingsdienst weten de handelaren de dozen drugs in de reguliere poststroom te krijgen, waardoor ze ongehinderd de wereld over ge stuurd worden. In mei 2020 wor den acht postpakketten met ver dovende middelen in beslag geno men bij een pakketbezorgings- dienst. Ze staan klaar voor verzen ding naar het buitenland. Volgens de politie zijn in de drie maanden daarvoor minstens 135 pakketten door Dutchmasters verstuurd. Stempel Officier van justitie Zlatko Trokic wijst op de verbinding tussen de online- en offlinewerelden. ,,In september 2020 zijn we in het ka der van dit onderzoek een loods in Maartensdijk binnengevallen. Die woensdag 27 januari 2021 De Tweede Kamer stelt een be sluit uit om een parlementaire enquête te houden naar de toe slagenaffaire. Initiatiefnemer Renske Leijten (SP) brengt haar voorstel voorlopig niet in stem ming. Hans van Soest Den Haag 4 Renske Leijten (SP) wil geen krappe meer derheid. - Renske Leijten, Kamerlid Oug* Categorie* uanxrauuwv#* fX KETAMINE 1 In beslag genomen geld, een wapen en een Harley. FOTO'S POLITIE Alles was te koop bij de drugssuper IDUTCHI MASTERS I - Michiel, rechercheleider Welcome to DutchMasters Shop Yelle Tieleman Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13