1- 12 NIEUWS Wat is er aan de hand in ons land? Buitenlandse correspondenten kijken met verbazing naar de falende Nederlandse corona-aanpak en de hevige rellen. ,,Het gepolder levert halfslachtige maatregelen op waar steeds meer onvrede over ontstaat.'' Nederland als voorbeeldland, waar dingen doorgaans net wat beter gaan dan in andere landen? Dat beeld is door de coronacrisis inmiddels wel aan diggelen. Op de Europese besmettingenkaart kleurt Ne derland donkerrood, qua vaccinaties horen we bij de hekkensluiters. Veel landen gingen ons voor met een avondklok, maar nergens leidde die tot zulke hevige rellen. Correspondent Matt Steinglass van The Economist heeft zich afgelopen maanden vaak achter de oren gekrabd. ,,De hele Neder landse corona-aanpak heeft mij verbaasd. Nederland doet het echt heel slecht. Dat al leen Bulgarije minder mensen heeft gevacci neerd, is géén prestatie. Als ik mijn familie en vrienden in de VS vertel dat Nederland het qua besmettingen nauwelijks beter doet dan de VS, kunnen ze me amper geloven.'' Land van vrijheid Ook The New York Times-correspondent Thomas Erdbrink ziet met verbazing wat hier gaande is. Na twintig jaar in Iran keerde hij in april terug naar zijn vaderland. ,,Al die tijd had ik Nederland geïdealiseerd. Het viel me al gauw op dat hier veel is veranderd'', vertelt hij aan de telefoon. In The New York Times schreef Erdbrink afgelopen najaar een kri tisch stuk over het Nederlandse coronabeleid. De falende corona-aanpak heeft volgens hem het wantrouwen tegen de overheid gevoed. ,,In Nederland gelden nu ongekend strenge regels, terwijl Nederlanders vergeleken met andere landen extreem veel vrijheid gewend zijn. De klap van die vrijheidsbeperkingen komt hier daarom extra hard aan. Voor men sen die de overheid al niet meer vertrouwen, is het moeilijk te begrijpen dat hier geen complot achter zit.'' BBC-correspondent Anna Holligan wijst op het zwabberende Nederlandse corona- beleid. De inconsistente aanpak heeft het vertrouwen in de overheid geen goed gedaan, schrijft de in Den Haag woonachtige Britse. ,,In het begin van de uitbraak was de overheid tegen mondmaskers en een THE GUARDIAN THE WASHINGTON POST EL PAIS avondklok, want Nederlanders zouden verstandig zijn, zich aan de regels houden en niet als kinderen hoeven te worden be handeld.'' Nu het kabinet zich alsnog gedwongen zag om de maatregel in te voeren waar het aan vankelijk tegen gekant was, is dat voor som mige mensen moeilijk te verkroppen, obser veert Holligan. Dat het in Nederland niet op schiet met vaccineren helpt volgens haar ook niet. ,,Vaccinaties worden gezien als de sleu tel om vrijheden terug te krijgen, maar hierin loopt Nederland achter - als laatste in de EU die het vaccinatieprogramma uitrolde.'' De Nederlandse strategie van polderen en decentraliseren is in crisistijd hopeloos, stelt Steinglass. ,,De overheid vormt comités van deskundigen om beleid te ontwikkelen, zoals nu het OMT. Maar hun advies moet dan aan gepast worden door veel decentraliseerde in stanties. Bij langlopende processen werkt dat polderen uitstekend, maar in een crisis niet. Zo krijg je halfslachtige maatregelen waar steeds meer onvrede over ontstaat.'' Project X Natuurlijk, beamen de correspondenten: de relschoppers zijn maar met een paar duizend. Jongeren, vooral, die elkaar opjutten via soci ale media en na maanden gedwongen thuis zitten een uitlaatklep zoeken. Het overgrote deel van de Nederlanders gaat 's avonds niet met een baksteen in de hand de straat op. Steinglass denkt dat sociale media in Nederland een relatief grote invloed op jon geren hebben. ,,Nederland is ontzettend gedigitaliseerd. De ongeregeldheden doen me meer denken aan Project X in Haren dan aan een politiek protest. Jongeren willen erbij zijn en een filmpje op TikTok plaatsen.'' Maar hij ziet een onderstroom van veel meer men sen die de maatregelen beu zijn. ,,Dat zag je ook met de protesten tegen het vuurwerk verbod.'' In Iran, het land van zijn vrouw, deed Erdbrink afgelopen jaren verslag van protes ten tegen de overheid. Hij ziet verschillen én overeenkomsten. ,,Iran is een dictatuur, Nederland een goed georganiseerde demo cratie. Wel met een probleem: het land is overgereguleerd. Er zijn zo veel instanties en die werken elkaar tegen. Dat uit zich nu in de coronacrisis, maar ook in de toeslagen affaire. Als gewone burger kom je er niet meer tussen. Zie bij de gemeente, de Belas tingdienst of in een ziekenhuis maar eens iemand aan de telefoon te krijgen die je probleem voor je op kan lossen. Dat voedt gevoelens van onmacht en daar komt wan trouwen uit voort. Wantrouwen tegen de overheid uit zich overal ter wereld hetzelfde: in protesten.'' Kamer wil eind 'homotherapie' ID-vondst bij kamp Sobibor Verkiezingen: uitstel kan wel CORONA BUITENLANDSE BLIK Matt Steinglass The Economist Anna Holligan BBC woensdag 27 januari 2021 GO 'Halfslachtige aanpak geeft onvrede en rellen' Annemieke van Dongen Den Haag Support The Guardian - The.: Guardian Spurt Culture lifestyle Moto Netherlands shaken by third night of riots over Covid curfew illVVSJIWWfrNj"* Riots explode across Netherlands over covid restrictions with Dutch leader calling participants criminals •'«f INTERXACIONAL A«W"IMlCO*On»viM La violcucia sc cxtiendc en los Paises Bajos tras la imposicion del toque tie queda La tercera Jornada de protest at deja un balance de 1S4 detenldos 5- una deceaa de pollcias heridos EL PAIS De rellen van de afgelopen dagen waren groot nieuws bij buitenlandse media. DEN HAAG Homogene- zings- en conversiethera pie moet snel strafbaar worden gesteld, vindt de Tweede Kamer. Het kabi net moet begin 2021 met een wetsvoorstel komen om de therapieën, die ho moseksualiteit zouden 'ge nezen', strafbaar te stellen. Ook vindt de Kamer dat er een plek moet komen waar slachtoffers van de thera pie zich kunnen melden. Al in 2019 stemde de Kamer voor een verbod. Maar het wetsvoorstel is er nog steeds niet, stelt Vera Bergkamp (D66). TEL AVIV In het voormalige nazivernietigingskamp Sobibor in Polen zijn vier identiteitsplaatjes opgegra ven van Nederlandse kin deren. Het gaat om jonge Holocaust-slachtoffers van 5 tot 11 jaar uit Amsterdam. De plaatjes werden ont dekt door een team van ar cheologen, met hulp van plaatselijke bewoners. Vol gens een persbericht van de Israëlische archeologi sche instantie IAA werden de metalen hangers om de nek van de kinderen gedra gen en staan er naam, ge boortedatum en geboorte plaats op. Het gaat om de plaatjes van Lea Judith de la Penha, Deddie Zak, Annie Kapper en David Juda van der Velde. DEN HAAG Het is 'in theo rie' mogelijk om de Kamer verkiezingen van 17 maart uit te stellen. Vooralsnog gaan ze door, maar gelet op corona kan minister Kajsa Ollongren dat niet volledig garanderen. Dat zei ze tijdens een debat in de Eerste Kamer. Om de verkiezingen toch door te laten gaan kunnen 70-plus- sers per brief stemmen, zijn drie volmachten moge lijk en zijn ook de twee dagen voor 17 maart al stemlokalen open. On danks het gevaar van een derde coronagolf willen de meeste partijen dat de ver kiezingen doorgaan. ,Es sieht aus wie tm Krïeg'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12