'Brussel wil toezicht op export coronavaccins 60-plussers tegen de relschoppers! EUWS 11 hoe het zit met de bescherming van de coronavaccins van Astra- Zeneca en Janssen tegen de mu tanten. Ook daarbij bestaat echter het vermoeden dat ze - wellicht in mindere mate - effectief zijn, zo betoogden de vooraanstaande vi- rologen Christian Drosten (advi seur van de Duitse bondskanselier Angela Merkel) en Anthony Fauci (adviseur van de Amerikaanse president Joe Biden) afgelopen week. Bijwerkingen beperken zich vooral tot spierpijn en hoofdpijn Natuurlijk, de al goedgekeurde co- ronavaccins zijn het afgelopen jaar uitgebreid getest op tienduizen den proefpersonen. En ook het gros aan deskundigen conclu deerde de afgelopen maanden al dat de kans op forse bijwerkingen van het vaccin nihil is. Maar dat neemt niet weg dat zo'n prik best even spannend is. De vaccins van Pfizer en Moderna zijn immers het afgelopen jaar in een ongekend hoog tempo ont wikkeld aan de hand van mRNA- techniek. Een werkwijze die niet eerder op zo'n grote schaal is toe gepast. Dat er na 170.000 gezette prik ken in Nederland nog geen schok kende bijwerkingen zijn vastge steld, is dan ook een geruststel lende gedachte. Bij bijwerkingen centrum Lareb zijn tot maandag 996 meldingen binnengekomen van mensen die het Pfizer-vaccin Vaccinaties ASTRAZENECA hadden ontvangen. In de meeste gevallen ging het om hoofdpijn of spierpijn, in mindere mate werd misselijkheid of koorts genoemd. Zes mensen maakte melding van een hevige allergische reactie. Volgens Lareb is dat niet ongebrui kelijk: de kans daarop is nooit vol ledig uit te sluiten. Van Moderna - het enige andere toegelaten vaccin op de Neder landse markt - ontbreken nog data. Maar uit de eerder gedane proeven bleek dat de bijwerkingen nauwelijks afweken van die van het Pfizer-vaccin. IN QUARANTAINE DAG 315 Ondertussen schrijf ik maar door over het coronaleven bij de 99,995 procent van de Ne derlanders die niet rellend de straat op zijn gegaan. Maar als u daar geen zin in hebt: op het eind van deze co lumn doet een mevrouw uit Biltho- ven een oproep, die u zichzelf niet wilt onthouden. We moesten nieuwe schoolboeken ophalen voor de kleintjes. Ik ging, een beetje laf, met de auto, het re gende te erg. Ik vreesde stevige rot zooi in de binnenstad, glas waarop ik de banden lek zou rijden. Het viel ge lukkig mee. De mannen en vrouwen van de stadsreiniging hadden alweer goed werk gedaan. Op de autoradio hoorde ik Steven Pont, een wijs peda goog, relativerende opmerkingen maken over de onlusten, die ons des alniettemin ook buiten de grenzen goed op de kaart hebben gezet. Hij had het over 'minder begaafden' maar ook 'minder beschaafden', daar moest ik wel om grinniken. Maar vooral benadrukte Pont dat we het hier slechts over 0,05 procent van de jongeren in Nederland hebben. Een paar duizend jongens die aandacht willen en die we helpen door er zo veel over te berichten. Het eeuwige dilemma van de pers. Hoe verder? Moet het leger erop, moeten burge meesters noodverordeningen afroe pen? Het zal allemaal dezer dagen stevig bediscussieerd worden en misschien ook wel gebeuren. Wij, de brave burgers van het land, zullen het wel zien. Appgroep Maar niet iedereen wil stilzittend af wachten tot het overwaait, begreep ik terug op mijn thuiskantoor. Ik kreeg een charmante mail van een mevrouw uit Bilthoven, die ik verder anoniem laat, want je weet nooit. Ze schrijft dat in haar appgroep van 60-plusvrouwen ook 'hoofdschud dend' gereageerd werd op de onlus ten in het land. Ik citeer haar nu: 'Misschien moet onze leeftijdsgroep ook eens wat DOEN! En zo ontstond bij mij het idee om woensdagavond (vanavond dus) met alle 60-plussers in Nederland een protestmars te houden door twee-aan-twee, op af stand, met mondkapje, tussen 20.00 en 21.00 uur te gaan wandelen onder het motto 'Geef ze NIET de ruimte'. Zo lang deze ontzettend grote groep Nederlanders de openbare ruimte vredig bezet houdt, is er gewoon geen ruimte voor de relschoppers.' Ik vind het een mooi idee. Mevrouw zelf, vertelt ze, kan het jammer ge noeg niet organiseren. 'Ik zit niet op sociale media en kan daar geen op roep op doen.' U mag het hebben en gebruiken, haar idee. Gratis. woensdag 27 januari 2021 In Nederland is minder dan 1% van de bevolking gevaccineerd. Gevaccineerden per 100 personen Ver. Koninkrijk ^^^^^^^10,38 Malta ^^^^■4.53 Denemarken ^^^■3,62 Ierland 2,9 Slovenië 2,69 Spanje ^^B 2,65 Roemenië ^^B 2,52 Portugal 2,51 Litouwen ^^B 2,48 Italië 2,37 Duitsland 2,13 Finland 2 Cyprus ^■1,98 Estland ^■137 Oostenrijk 1,89 Polen ^■1,87 Tsjechië ^B1,83 Kroatië ^B 1,7 Griekenland ^B 1,7 Slowakije ^B 1,69 Frankrijk ^B 1,67 Hongarije ^B 1,62 België H 1,5 Zweden 1,45 Luxemburg 1,23 Letland 1,04 NEDERLAND B 0,79 27012 Bulgarije 10,39 bron: owid BRUSSEL De Europese Commissie denkt erover vaccinmakers voortaan toestemming te laten vragen voor de export van coronavaccins. Zo wil zij voorkomen dat de Euro pese Unie zelf zonder vac cins komt te zitten, zegt een EU-bron. Dat is een grote zorg sinds farmaceut AstraZeneca plotseling een streep zette door meer dan de helft van de partij die aan de EU was beloofd. Het bedrijf levert nog wel vaccins aan andere landen. Maandag kondigde Euro commissaris Stella Kyriaki- des al aan dat fabrikanten de commissie voortaan 'vroegtijdig' moeten inlich ten als ze vaccins willen uitvoeren. Ze deed dat na een stevig gesprek met AstraZeneca, dat volgens haar niet kan uitleggen waarom het bedrijf zich niet aan het contract met de EU houdt. Er liggen nu plannen op tafel die verder gaan dan een meldingsplicht. Fabri kanten zouden in het ver volg ook goedkeuring moe ten vragen voor hun ex- portplannen. De praktische details moeten nog worden uitgewerkt. Vorig voorjaar, toen heel de wereld joeg op mondkapjes en andere beschermings middelen, mochten die ook alleen met toestemming worden uitgevoerd. De Duitse minister van Volksgezondheid toonde zich een voorstander van een aangescherpt export beleid voor vaccins. Be windsman Jens Spahn ziet wel iets in exportvergun ningen voor vaccins die naar landen buiten de EU worden geëxporteerd. ,,Dan weten we in elk geval wat wordt geproduceerd en wat Europa verlaat'', zei hij volgens Duitse media. De minister van Buiten landse Zaken van Letland opperde ondertussen dat EU-lidstaten kunnen beslui ten om AstraZeneca voor de rechter te slepen we gens contractbreuk. ,,De mogelijkheid zou bekeken moeten worden en het zou afgestemd moeten worden door de EU-lidstaten'', zei de woordvoerder van mi nister Edgars Rinkevics. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11