RIVM ziet opmars van Britse variant 10 NIEUWS Janssen CORONA VACCINATIE Zeker, ons vaccinprogramma loopt ver achter bij andere landen en met farmaceut AstraZeneca gaat veel mis. Maar er is óók goed nieuws over coronavaccins. Heel goed nieuws zelfs. Drie redenen waarom er steeds meer licht aan het einde van de tunnel is. Gisteren werd met 3997 nieuwe be smettingen het laagste niveau sinds 24 november bereikt. Toch stuurde het RIVM een somber bericht de wereld in. Het instituut denkt dat 20 tot 30 procent van de nieuwe besmettingen inmiddels de Britse variant betreft. Die mutant groeit ondanks de strenge coronaregels fors, stelt het RIVM. ,,Dat betekent dat we er nog niet zijn, nog lang niet", zegt Aura Timen, hoofd infec- tieziektebe- strijding (foto) van het RIVM. Ook de Zuid-Afri kaanse vari ant, die vol gens het RIVM even als de Britse besmettelij ker is dan de bekende versie van het coronavirus, lijkt inmiddels voet aan de grond te krijgen in ons land. Tot nu toe is hij veertien keer aangetroffen in laba nalyses, waarschijnlijk is het wer kelijke aantal gevallen groter. Het RIVM schat dat het repro ductiegetal van de Britse variant rond 8 januari, het meest recente moment waarvoor het getal bere kend kon worden, op 1,27 lag. De bestaande variant had op datzelfde moment een R van 0,89. In totaal was het reproductiegetal 0,95. Dat betekent dat 100 mensen gemid deld 95 anderen besmetten, en dat de epidemie krimpt. Als de Britse variant de overhand krijgt, zal de R echter boven de 1 uitkomen, vreest het RIVM. Dat zal volgens het instituut leiden tot meer besmettingen, ziekenhuisop namen en doden. De hoop is dat de avondklok de groei van de nieuwe mutanten indamt. Het RIVM ver wacht daar volgende week de eerste resultaten van te zien. Ondertussen is de situatie in de ziekenhuizen nog steeds niet heel goed. In totaal zijn daar nu 2375 co ronapatiënten opgenomen. Dat zijn er minder dan op 5 januari, toen de huidige coronagolf zijn voorlopige hoogtepunt kende met 2890 be zette bedden. De ziekenhuisbezet ting is echter nog steeds fors hoger dan half december, toen de harde lockdown inging. Destijds lagen iets minder dan 2000 mensen met corona in het ziekenhuis. Er komen nog altijd een hoop goede vaccins deze kant op Met de leveringsvertragingen van farmaceuten AstraZeneca en - in mindere mate - Pfizer lijkt het haast alsof we niemand meer kun nen inenten de aankomende maanden. Niets is minder waar: zelfs als het aantal vaccins van AstraZeneca daadwerkelijk fors la ger uitpakt, kunnen we dit voor jaar stevig doorprikken. Alleen al van de Amerikaanse farmaceut Pfizer komen voor de zomer zo'n 7,5 miljoen doses naar Nederland. Dat zijn er een stuk meer dan we eind vorig jaar dach ten. Het eveneens Amerikaanse Moderna doet daar nog eens 1,5 miljoen vaccins bovenop. Kom je uit op 9 miljoen vaccins, goed voor zo'n 4,5 miljoen Nederlanders. Daarmee kunnen voor de zomer alle kwetsbare ouderen (zo'n 730.000 Nederlanders), 60-min- ners met een medische indicatie (1,8 miljoen Nederlanders) en mensen die in een verpleeghuis wonen (120.000 Nederlanders) worden ingeënt. Als die doelgroe pen beschermd zijn, zal de de druk op de ziekenhuizen fors afnemen. En dan hebben we het nog niet eens over de coronavaccins voor de grote massa, namelijk die van AstraZeneca en de Leidse farma ceut Janssen. De verwachting is dat beide vaccins op korte termijn worden goedgekeurd. Maandag meldden verschillende Duitse media dat het AstraZeneca-vaccin voor 65-plussers een bescherming van slechts 8 procent zou bieden. Dat bleek een flagrante misser: die 8 procent ging niet over de effecti viteit van het vaccin, maar sloeg op het percentage proefpersonen met een leeftijd van 56 tot 69 jaar oud. Dat de vaccins écht wel het ver schil kunnen maken, wordt steeds duidelijker in Israël. Dat land vac cineert in sneltreinvaart de bevol king met het vaccin van Pfizer en heeft inmiddels 42 procent van de bevolking geprikt. Gisteren had den zo'n 128.000 inwoners ook al een tweede prik gehad. Van hen zijn er slechts twintig na de tweede prik alsnog besmet geraakt (omgerekend: 1 op de 6400) en is niemand in het ziekenhuis opge nomen. En dat terwijl het de meest kwetsbare doelgroep be treft. De vaccins zijn (voorlopig) prima bestand tegen de mutaties Tussen alle rellen en plunderingen door was er afgelopen maandag nauwelijks oog voor het goede nieuws van de dag: het vaccin van Moderna biedt óók afweer tegen de gemuteerde varianten van het coronavirus uit het Verenigd Ko ninkrijk en Zuid-Afrika. De effec tiviteit van het vaccin tegen de ge vreesde Britse variant is zelfs net zo sterk als tegen de 'reguliere' co ronavariant. Eerder was al geble ken dat het vaccin een bescher mingsgraad van 95 procent heeft tegen de oorspronkelijke corona variant. Enorm goed nieuws, riepen we tenschappers in koor. De Ameri kaanse viroloog Florian Krammer - die op Twitter vanwege zijn uit gebreide vaccinanalyses een grote bekendheid geniet - wijst erop dat het Pfizer-vaccin hoogstwaar schijnlijk eenzelfde bescherming biedt: 'De vaccins van Pfizer en Moderna zijn immers zo goed als identiek.' Ook maakt Krammer zich geen zorgen over de Braziliaanse muta tie, waarbij nog niet is vastgesteld dat de vaccins effectief zijn: 'Die mutatie lijkt namelijk op de Zuid- Afrikaanse variant.' Lang verhaal kort: de vaccins hoeven absoluut niet in de prul lenbak. En als blijkt dat de be scherming op termijn toch onvol doende blijkt te zijn, volstaat - al dus Moderna - in veel gevallen een booster. Met andere woorden: een extra prik met het huidige vaccin. Het is overigens nog onduidelijk woensdag 27 januari 2021 GO MfraMding Ondanks dalende besmettings aantallen vreest het RIVM een heel moeilijk restant van de co- ronawinter. De Britse variant rukt op en de bezetting van de ziekenhuizen bevindt zich ook zes weken na het ingaan van de harde lockdown nog op een hoog niveau. Sander van Mersbergen Bilthoven Aura Timen van het RIVM maakt zich zorgen. foto anp Wanhoop? Niet nodig: er is goed nieuws Stephen Friedrichs Leiden Mevrouw Joke Putters- Reynders(97) was de eerste thuiswonende 90-plusser die gisteren in Hou ten een vaccin kreeg toege diend. Het vaccin van de Leidse farma ceut Janssen zit in de laatste test fase en kan op korte termijn worden goedge keurd. FOTO'S ROBIN UTRECHT FtUMKIlllCMCMWU* 'i.iimciujoliw*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10