Goede bedoelingen voorlopig enige resultaat van klimaattop Tweede Kamer zet besluit over opening Lelystad Airport in ijskast 9 contact of de registratie van zijn statuswisseling. Het ziekenhuis kan ook geen antwoord geven op de vraag hoe het kan dat dankzij inseminatie met het zaad van K34 in 2009 nog een kind is geboren. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) con stateerde al eerder dat 'ernstige tekortkomingen' in de administratie van Rijnstate hebben geleid tot forse overschrijdingen van de toen geldende norm van 25 donorkinderen per donor. K34 heeft voor zover bekend 57 donorkinderen. Mogelijk hebben mediaberichten daarover hem afgeschrikt. Zo blijft donor K34 tot op de dag van vandaag een onbekende man voor Maria. Iemand die vol gens de summiere informatie een rundveehouder uit de Achterhoek moet zijn. Een vijftiger met donkerblond, steil haar en een gezin met drie kin deren. In hun persoonlijke verklaringen hopen ze een snaar te raken bij donor K34, die wellicht via de livestream van de rechtbank meekijkt. Hedda zegt hem 'ontzettend dankbaar' te zijn voor de dochter die ze kreeg. ,,Waar is hij bang voor? Ik weet zeker dat ik alles kan ontkrachten. Ze zal niet naar zijn huis gaan. Zijn gegevens blijven bij haar. Als een contactverbod hem rust geeft, kan dat ook. Zijn persoonlijke levenssfeer is niet aan de orde. Het gaat om het weten. Verder niets.'' Maria benadrukt zijn privacy te willen respecte ren. ,,Ik weet dat ik geen recht heb op contact. Ik kan en wil niemand dwingen tot contact met mij. Het gaat om rust in mijn hoofd. Ik ben me cont- stant aan het afvragen om wie het allemaal gaat. Het gaat ook om de belangen van mijn eventuele kinderen. Ik zit met een onbekende helft, zij straks met een onbekend kwart.'' Wel presenteerden de deelnemende landen aan de conferentie plannen om zich beter te beschermen tegen de stijgende zeespiegel of juist het gebrek aan water. Uit onderzoek blijkt dat er honderden miljarden euro's per jaar nodig zijn om de wereld beter te wapenen tegen de gevolgen van klimaatverandering. Het gaat dan om het verhogen van dijken, het aanplanten van mangro- vebossen voor kusten om te voor komen dat die worden weggeslagen of juist het tegengaan van verdroging. Dat geld moet vooral van de landen zelf komen, maar de hoogste baas van de Verenigde Naties, António Guter res, riep de internationale gemeen schap op tot meer hulp aan ontwik kelingslanden. De conferentie wordt door de coro nacrisis gehouden via videoverbin dingen. Op bijvoorbeeld de klimaat conferentie van Parijs is al afgespro ken gezamenlijk iets te doen aan de oorzaken van klimaatverandering door de wereldwijde uitstoot van CO2 terug te dringen. Deze conferen tie is bedoeld om de gevolgen van kli maatverandering aan te pakken. Gisteren nog publiceerden weten schappers onder leiding van de uni versiteit in Leeds een onderzoek waaruit blijkt dat de ijsmassa op aarde steeds sneller smelt. Het tempo is sinds begin jaren 90 met ruim de helft gestegen. Tussen 1994 en 2017 verdween maar liefst 28 biljoen ton ijs (28.000.000.000.000). Daardoor steeg de zeespiegel met 3,5 centime ter. Volgens demissionair minister Cora van Nieuwenhuizen (Infra structuur en Waterstaat), gastvrouw van de top, moet het belang van de klimaatconferentie niet worden on derschat. ,,Alleen al dat de Verenigde Staten en China zij aan zij staan om hun medewerking toe te zeggen, is een doorbraak.'' De Verenigde Staten stapten onder president Donald Trump uit de afspraken van het Parijse Klimaatak- koord. De nieuwe president Joe Biden draaide dat direct terug vorige week. ,,We zijn trots om terug te zijn'', zei de Amerikaanse klimaat gezant J ohn Kerry gisteren op de con ferentie. Volgens hem zijn er 'onge kende maatregelen nodig' en is er nog 'weinig tijd'. Premier Mark Rutte benadrukte dat investeren in 'klimaatadaptatie' (het je aanpassen aan klimaatveran dering) geen weggegooid geld is. Als er niets gebeurt, zal door de opwar ming van de aarde de opbrengst van de landbouw in droge gebieden afne men, worden inwoners van kust gebieden bedreigd door een hogere zeespiegel en kunnen miljoenen mensen onder de armoedegrens ra ken. Aanpassing is volgens hem 'een kwestie van pure overleving'. Verder maakte Nederland gisteren bekend 120 miljoen euro te doneren aan projecten in Afrika. Het grootste deel van het geld is bedoeld voor het verbeteren en verduurzamen van de landbouw in gebieden die kampen met droogte in de Sahel. Onderwerpen die politiek gevoelig liggen, kunnen in de periode dat een kabinet demissionair is door het par lement in de ijskast worden gezet. Dat betekent dat ze niet op de Kameragenda komen, tot er een nieuw kabinet is aangetreden. En dat kan nog wel tot eind dit jaar duren. Met het controversieel verklaren van onderwerpen wordt voorkomen dat het kabinet 'over zijn graf heen regeert'. Met andere woorden: dat het aftredende kabinet nog snel voor de verkiezingen omstreden zaken regelt. En de opening van Lelystad Airport ligt politiek hartstikke gevoelig. Wat demissionair minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur) be treft, gaat de opening van de uitge breide luchthaven Lelystad in no vember gewoon door, ook al is door de coronacrisis het luchtvaartverkeer drastisch afgenomen. Al ging ze er zondag in tv-programma Buitenhofal vanuit dat het aan een volgend kabi net en parlement is een definitief besluit te nemen. Volgens een woordvoerder van de minister is aan bijna alle voorwaar den voor opening van Lelystad Air port voldaan, behalve een stikstofver- gunning. Die moet worden afgege ven door het ministerie van Land bouw. Dit departement gaat een extra check doen op de 'verkeerscompo- nent' van de vergunning voor Lely stad Airport, nadat de Raad van State vorige week had bepaald dat de mi nister van Infrastructuur beter moet motiveren of de berekeningen van de stikstofuitstoot van een ander pro ject, de doorgetrokken snelweg A15, volledig zijn. Zo'n extra check hoeft volgens een zegsman van LNV echter 'niet lang te duren'. dinsdag 26 januari 2021 GO Kijk op de site bij /video Maria vertelt over de rechtszaak die draait om de identiteit van de donor Minister Cora van Nieuwenhuizen, secretaris-generaal van de VN Ban Ki-moon en Kristalina Georgieva van het IMF tijdens de top. fotoanp Regeringsleiders uit de hele wereld hebben elkaar gisteren beloofd beter hun best te doen om de gevolgen van klimaatveran dering op te vangen. Heel veel meer dan het uitspreken van goede bedoelingen leverde de eerste dag van een door Neder land georganiseerde klimaatcon ferentie nog niet op. Hans van Soest Den Haag Ua Tussen 1994 en 2017 steeg de zeespiegel 3,5 centimeter door het smelten van ijs. Deze Tweede Kamer, die er nog tot eind maart zit, gaat niet meer debatteren of besluiten over de opening van Lelystad Airport. Het onderwerp is controversieel ver klaard. Daarmee staat opening van de regionale luchthaven dit najaar op losse schroeven. Edwin van der Aa Den Haag M Omdat de opening van Lelystad Airport politiek gevoelig ligt, wordt het onderwerp door geschoven tot na de verkiezin gen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9