Grijpers in de strijd tegen zwerfkapjes 6 Kapper Rik heeft zaak gesloten maar baalt van al die keurig geknipte koppies Marcel Modde Zierikzee Vermaat is al 47 jaar kapper. Vijfjaar geleden deed hij zijn zaak in het stadscentrum over aan twee vaste medewerksters en ging hij zelf al leen verder in de verbouwde voor kamer van zijn huis aan de Nieuwe Haven. Sinds de nieuwe lockdown half december van kracht werd, Ik zie zoveel mensen die echt nét zijn geknipt. Van die opgeschoren nekken, strak in model blijft de deur voor klanten dicht. Het stuit hem dan ook tegen de borst dat sommige collega's een loopje nemen met de regels. Tienduizend euro boete ,,Je ziet zo veel mensen die echt net zijn geknipt. Ik zie dat! Van die op geschoren nekken, strak in model. Dat k^n gewoon niet anders. Alle maal thuiskappers", weet Vermaat vrijwel zeker. „Mensen met een ei gen kapsalon nemen niet het risico van tienduizend euro boete. En dat gebeurt natuurlijk lang niet alleen op Schouwen-Duiveland. Het is een landelijk probleem. Kijk maar eens op Facebook of Marktplaats hoeveel thuiskappers zich aanbie den. Die hebben het momenteel echt gigantisch druk." Dat is vragen om problemen, denkt de Zierikzeese kapper. ,,Ze stappen in de auto of op de fiets en gaan van huis naar huis. Onbewust zijn zij zo de grote verspreiders van het coronavirus. Als ik wil, kan ik om de vijf minuten bij iemand kof fie gaan drinken, als je begrijpt wat ik bedoel. Maar ik pas er voor om een Belgische sinterklaas te wor- den, die met zijn bezoek een half bejaardenhuis heeft besmet." Gelijk even geknipt Vermaat vindt dat de gemeente thuiskappers moet aanpakken. In een mail aan burgemeester Jack van der Hoek en de gemeenteraad dringt hij aan op strengere handha ving. Van der Hoek laat via woordvoer der Daan Frantzen weten de kwes tie te zullen onderzoeken en wil daar nu niet met een reactie op Mijn haar is zaterdag gedaan. Een vriendin van me kan knippen en daar ben ik even koffie gaan drinken vooruit lopen. Coalitieleider Rob bert Lievense had de mail maandag nog niet gelezen, maar weet uit er varing waar regelgeving en praktijk in dit geval schuren. ,,Eerlijk is eer lijk, ik ben zaterdag ook geknipt. Een vriendin van me kan knippen. En aangezien ik daar binnen de re gels koffie ben gaan drinken, heeft ze me gelijk even geknipt. Dus ik denk dat het meer op die manier gebeurt, dan illegaal. Die praktijk is toegestaan, dus kan daar niet op ge handhaafd worden", aldus de frac tievoorzitter van Leefbaar Schou- wen-Duiveland. Esme Soesman Zierikzee Die zwerfkapjes duiken sinds co rona overal en nergens op. Reden voor de Zeeuwse centra voor na tuur- en milieueducatie om een speciale actie op poten te zetten. Mensen kunnen voor vier weken, of in overleg langer, materiaal lenen om tijdens hun ommetje rondslin gerend materiaal te rapen. Veel mensen doen dagelijks een rondje. Meer dan ooit zelfs, om er Janneke even uit te zijn tussen het scholen Donkers en en werken thuis door. Wandelen en Terry Bom van opruimen is prima te combineren. NME Schou- Die grijper zorgt ervoor dat veel wen-Duive- kinderen er ook lol in hebben om land. Vanaf 1 een rondje mee te lopen en lekker februari wor- afval te rapen, is de ervaring bij den afvalgrij- NME. Deze organisatie maakt zich pers en hand- al jaren sterk voor de campagne schoenen uit- Schoon Zeeland, waarmee toeris- geleend zodat ten en bewoners bewust worden iedereen tij- gemaakt van de waarde van een dens een wan- schone provincie. delingetje Reserveren kan opruimen. Grijpers (één per persoon en op is foto nme schou- op) kunnen worden gereserveerd wen-duiveland via de website van NME: nmeschouwenduiveland.nl/ nieuws/zwerfkapj es. dinsdag 26 januari 2021 'Ik wil geen Belgische sint zijn' Profvoetballers en een politicus van een splinterpartij in de Tweede Kamer doen geen en kele moeite te verhullen dat ze ondanks de lockdown de thuis- kapper laten langskomen. En ook in zijn eigen omgeving ziet Rik Vermaat genoeg strak ge knipte koppies voorbij gaan. Te nenkrommend, vindt de kapper uit Zierikzee, die zelf braaf af wacht tot zijn zaak aan huis weer open mag. Al die tijd moet hij het zonder inkomen doen, want een tegemoetkoming zit er voor hem dit keer niet in. - Rik Vermaat, kapper - Robert Lievense, coalitieleider Ben je de mondkapjes en ander zwerfvuil in bermen en struiken helemaal zat? NME Schouwen- Duiveland leent vanaf 1 februari afvalgrijpers en handschoenen uit waarmee je je tijdens een wandeling kunt uitleven. zwerfafval Rik Vermaat houdt zijn kapsalon aan huis in Zierikzee gesloten en vindt dat thuiskappers moeten worden aangepakt. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49