Veere vindt uitweg uit mijnenveld verhuur 7 BOUWPLANNEN DORPSRAAD De zwaar beveiligde gevangenis moet zo ver mogelijk van het dorp Ritthem komen te liggen. Dorpelingen én gevangenen en werknemers van de extra beveiligde inrichting hebben dan het minste last van elkaar. n Het ministerie van jus titie heeft plannen voor de bouw van een gevangenis in de bocht van de Haven weg. De dorpsraad Ritthem vindt die plek tussen Havenweg en Vi- sodeweg veel te dicht bij ('nog geen vijfhonderd meter') het dorp. Door de penitentiaire in richting aan de andere kant van de Havenweg vlak bij de Oostelijke Bermweg neer te zetten, bijten de belangen van justitie en dorp el kaar niet. Realistisch blijven Mocht die locatie bij overheden op onoverkomelijke bezwaren stui ten, dan kiest de dorpsraad ervoor de gevangenis voor zware crimi nelen over de Visodeweg heen te tillen. Dat perceel is nu gereser veerd voor een eventuele uitbrei ding mocht die in de toekomst no dig zijn. ,,Als je de gevangenis tus sen Visodeweg en Oostelijke Bermweg aan de Havenweg bouwt, kan uitbreiding richting het dorp later alsnog plaatsvinden. Als vergroting van de gevangenis -v. mr-'- ,.'W' f - r v' ■HM Wm&iiyt bij nader inzien niet nodig is, hoeft de inrichting niet zo dicht bij het dorp te komen", betoogt voorzitter Leo de Visser van de Ritthemse dorpsraad. De leden van de dorpsraad zijn blij dat ze de gelegenheid krijgen mee te praten over de inrichting van het gevangenisterrein, bena drukt De Visser. Als vertegen woordiger van de inwoners heeft de raad alle vragen uit het dorp doorgespeeld. Maar de raad gaat er niet vanuit dat bouw van de ge vangenis - in beeld gekomen toen de bouw van een marinierska zerne op die plek werd afgeblazen - nog kan worden tegengehouden. De Visser: ,,We hebben alle vragen doorgespeeld, maar we moeten Het gaat ons erom dat de overlast zo veel mogelijk beperkt blijft realistisch blijven. Het gaat ons erom dat we overlast voor dorpe lingen zo veel mogelijk voorko men." De argumenten om de gevange nis meer richting Buitenhaven te verplaatsen, zijn niet alleen in het voordeel van het dorp, maar ook van justitie, stelt De Visser. ,,In ge- presenteerde plannen staat de ge vangenis dicht bij een veehoude rij. Bij het uitrijden van drijfmest, wat een groot deel van het jaar ge beurt, kan dat stankoverlast ople veren. De uitstoot van stikstof van de veehouderij kan bovendien botsen met de bouw van het com plex." Een plek richting voormalige vuilnisbelt, waar de nudistencam- ping tot enkele jaren geleden zat, heeft de voorkeur van de dorps raad. ,,Niet op de belt zelf, maar vlak aan de Havenweg. Op die lo catie hoeft justitie niet te vrezen voor overlast van slagschaduw van windmolens of geur van de zuive ringsinstallatie. Dat ongenode pottenkijkers vanaf de dijk makke- lijk de gang van zaken rond de ge vangenis kunnen beschouwen, is te voorkomen door hoge gebou wen als het hotel voor advocaten en rechters aan de kant van de Buitenhaven te situeren. ,,Een muur zou ook kunnen, maar het is technisch niet moeilijk de gevan genis aan het oog te onttrekken." De Visser hoopt dat Rijk, pro vincie en gemeente open staan voor de voorstellen van de dorps raad. ,,Het is mooi dat we mogen meedenken over boomsoorten en groenbeplanting, maar we willen als dorp serieus worden genomen. Ruim een halve eeuw terug gin gen plannen om Ritthem maar onder het zand te laten verdwij nen ternauwernood niet door." Iedereen die voor februari 2019 re creatief verhuurde, en dat kan be wijzen, kan doorgaan met zijn acti viteiten en hoeft geen kamers in te leveren. Maar dan moet hij of zij er wel voor zorgen dat zijn activiteiten geregeld worden in het bestem mingsplan. Met die oplossing wil het dage lijks bestuur de recreatieve kamer- verhuur definitief regelen. Want tot februari 2019 was er nauwelijks iets geregeld. Daarom kwam het college destijds met nieuwe regels voor de kamerverhuur om de ongebrei delde groei in te perken. Kapitaalverlies Vanaf dat moment mogen nieuwe verhuurders maximaal twee ka mers aan vijf personen verhuren en moeten de gasten op privéterrein parkeren. In dat voorstel was echter niets geregeld voor vele tientallen verhuurders die op dat moment al vaak beroepsmatig meer dan twee kamers aanboden. Zij vreesden ka pitaalverlies als de gemeente hen aan die nieuwe nor men zou houden en dreigden met rechtszaken Nieuwe huurders mogen maar twee kamers verhuren, oude altijd vijf en schadeclaims. Ad Maris (SGP/CU) complimenteerde het college met de gekozen oplossing waardoor heel veel oude huurders hun activiteiten kunnen voortzet ten. Volgens hem is het gelukt 'in dit mijnenveld' met iets te komen dat zowel juridisch als politiek standhoudt. ,,Een sterk staaltje goed bestuur", aldus de voorzitter van de grootste oppositiepartij. Toch veel rechtszaken Zijn collega Leen Meijers van coali tiepartij CDA vreest echter dat dit voorstel toch leidt tot veel rechtsza ken. Hij wees erop dat nieuwe ver huurders zich achtergesteld zullen voelen ten opzichte van de oude. ,,Want de nieuwe mogen maar twee kamers verhuren terwijl de oude tot in lengte van jaren er meer mogen aanbieden." Hij vreest dat de Raad van State daar problemen mee zal hebben. Wat hem betreft komt er een regeling zodat 'over tien of twintig jaar', ook de oude verhuurders terug moeten naar maximaal twee kamers. ,,Zodat ze wel de tijd krijgen om hun investe ringen terug te verdienen." Wethouder Chris Maas (PvdA/GL) stelde dat er er geen ab solute zekerheid is te geven dat de gekozen regeling standhoudt bij de Raad van State. „Honderd procent zekerheid is er niet. Maar dat geldt ook voor elke andere regeling." Hij is er echter van overtuigd dat de gekozen op lossing 'de juridische toets kan doorstaan'. dinsdag 26 januari 2021 WA 'Bouw gevangenis verder van Ritthem' René Hoonhorst Ritthem Bes sras ■AAïé/ ,ïi5 ijk op de site bij Voorzitter Leo de Visser van dorpsraad Ritthem kijkt uit over het perceel waar justitie een zwaarbewaakte gevangenis wil bouwen FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Leo de Visser, dorpsraad De Veerse politiek kan zich in grote lijnen vinden in de plannen om de recreatieve kamerver- huur nu goed te regelen. Dat bleek gisteravond tijdens de ver gadering van de raadscommis sie Ruimtelijke Ontwikkeling. Wethouder Chris Maas ver trouwt erop dat de nieuwe re gels voor kamerverhuur in de gemeente Veere de eventuele juridische toets zullen door staan. Emile Calon Domburg -Leen Meijers, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39