Huizen in wijk Broederband in één dag tijd in elkaar gestoken 'Als je geen betekenis hebt, krijg je ook geen aandacht' 6 Middelburg plaatst peilbuizen Joop van Esch 1931-2021 Door klimaatverandering zijn er steeds grotere periodes van ofwel grote droogte, ofwel extreme neer slag. Wat dat betekent voor het wa ter onder de grond en vervolgens voor de bebouwing erboven, is niet zo simpel vast te stellen. ,,Daarom gaan we dat meten, de gegevens analyseren, de problemen ontdek ken en daarna besluiten wat we daaraan kunnen en willen doen", zegt Bas Kole van de gemeente Middelburg. Grondwater staat niet overal even hoog of - na een periode van Er zijn steeds langere periodes van grote droogte of extreme neerslag droogte - even laag. De gevolgen voor de huizen erboven zijn dus wisselend. Bovendien staan de hui zen in Middelburg op verschillende ondergronden. De binnenstad ligt hoger maar niet alle panden zijn ge bouwd op palen. Lintbebouwing op voormalige kreekruggen ligt ook hoger, een aantal wijken ligt juist wat lager. En dan heeft het Kanaal door Walcheren ook nog invloed op de omgeving. Kwel vanuit het ka naal dringt onder de grond door in een gebied dat soms wel tweehon derd meter van het kanaal af ligt. Peilbuizen „Verspreid over de hele gemeente hebben we peilbuizen geplaatst", legt Kole uit. ,,De gegevens worden met grote regelmaat uitgelezen en doorgestuurd naar een systeem dat ook door bewoners te bekijken zal zijn. Zo kunnen ze zien hoe hoog het grondwater in hun buurt staat." In het centrum liggen de meeste meetpunten. Reden hiervoor is dat de ouderdom van gebouwen be langrijk is bij het bepalen van het risico dat grondwateroverlast kan geven. Grondwater in de kruip ruimte hoeft niet altijd een pro bleem te zijn. Dat wordt het wel als het doordringt naar bovenliggende verblijfruimtes of de bebouwing aantast. Dat gebeurt eerder bij ou dere gebouwen. Ook in de Stromenwijk, 't Zand, Dauwendaele en Ramsburg zitten meer peilbuizen. Die wijken liggen relatief laag en hebben te maken met kwel vanuit het Kanaal door Walcheren. Dat heeft gevolgen voor het grondwater, blijkt uit het rap port dat BZ Ingenieurs en Managers heeft gemaakt voor het grondwa termeetnet van Middelburg. ,,Binnen een paar maanden zijn de meetsystemen in de peilbuizen klaar en kunnen de onderzoeken beginnen", zegt Kole. Op dit mo ment zijn er geen grote problemen met overlast van grondwater, bena drukt hij. ,,Met het grondwater meetnet bereiden we ons voor op de toekomst." Claudia Sondervan Vlissingen Zelfs de badkamer arriveert in één stuk, voorzien van sanitair en aan te sluiten leidingen en afvoeren. Gevels, compleet met deuren en raamkozijnen, daken en vloeren worden zo veel mogelijk in een fa briek gefabriceerd en op de locatie in elkaar gepast. Zo worden er 21 huurwoningen gebouwd voor de vrije sector vol gens het Fijn Wonen-concept van Van Wijnen Projectontwikkeling Zuid, het eerste bouwproject in Zeeland van dit type. In april kun nen er huurders in. Eigenaar is het Ecowoningen Fonds van woning fondsbeheerder Credit Linked Be heer, die ook 43 woningen in de Mortiere in Middelburg laat bou wen. De gezinshuizen aan de ver lengde Singel en de Van Dishoeck- straat zijn energiezuinig en heb ben geen gasaansluiting. Volgend jaar hoopt Van Wijnen het bouw proces zover ontwikkeld te heb ben dat ze huizen kunnen neer zetten die in vijftien dagen woon- klaar zijn. De korte bouwtijd geeft minder overlast voor de omgeving en er hoeven minder mensen op de bouwplaats te zijn, waardoor de bouwkosten lager zijn. In de buurwijk van Broeder band, de Hofjes, komen nieuwe sociale huurwoningen voor Wooncorporatie l'Escaut. De Hof jes wordt autovrij, energieneutraal en gasloos. De woningen zijn in juli dit jaar klaar. l'Escaut bouwt de komende tien jaar tweehonderd sociale huurwoningen voor het Scheldekwartier. Passiviteit veroorzaakt ontevreden heid, zei Joop van Esch eens. Na een actief leven waarin de donderdag overleden Oost-Souburger onrecht bestreed en mensen bij elkaar bracht om de wereld mooier te maken, is dan ook geen plaats voor omkijken in ontevredenheid. Van Esch werd 89 jaar. Zijn wieg stond in Tilburg. Joop van Esch kreeg daar het communisme met de paple pel ingegoten. Zijn vader richtte de Bra bantse afdeling van de Communistische Partij Nederland op. Hij trad in vaders voet sporen: in 1994 stond hij aan de wieg van de Zeeuwse afdeling van de Nieuwe Commu nistische Partij Nederland. De Zeeuwse NCPN was een reactie op het verkiezingssucces van de CentrumDemo craten, die met drie zetels de gemeenteraad A van Vlissingen binnen marcheerde. ,,In Ne derland heerst een passieve houding ten op zichte van de strijd voor een beter bestaan, de strijd tegen het fascisme en voor de vrede. Passiviteit veroorzaakt ontevreden heid", analyseerde Joop van Esch in een in terview met huis-aan-huisblad De Vlissin- ger. ,,Mensen die niet weten waar ze met die onvrede naartoe moeten, belanden vaak bij een fascistische partij." Met de NCPN bood hij hun de kans hun onvrede op een andere manier te uiten, maar politiek succes bleef uit. Van Esch voerde met Stichting Bravo strijd tegen racisme. ,,Nederlanders en bui tenlanders hebben dezelfde problemen: zorg voor de kinderen, school, werk en wo nen", zei hij in datzelfde interview in De Vlissinger. Hij refereerde aan buurthuis De Schuur, waar hij als vrijwilliger en voorzit ter een belangrijke rol speelde. Daar kwa men ook veel buitenlanders, maar conflic ten waren er niet, constateerde hij. ,,Als je elkaar maar als mens benadert." Scheldewoningen Joop van Esch - zelf al vroeg arbeidsonge schikt - zag de belangen van werk, goede huisvesting en een actief maatschappelijk (samen)leven. Toen voormalige Schelde- woningen tegen veel te hoge prijzen te koop werden gezet, kwam hij als voorzitter van de Opbouwcommissie Oost-Souburg op voor de belangen van de honderden huur ders. Om verkoop te voorkomen, werd een aantal huizen gekraakt. Een omstreden ac tie, die wel succes had. Buurtvereniging Van Duijvenvoorde, buurthuis De Schuur, de lokale krant 't Putje (later hernoemd in Souburgsche Cou rant) - telkens vervulde Joop van Esch een actieve rol. Hij zorgde voor verbinding tus sen Souburgers en tussen het dorp en de grote gemeente Vlissingen via het Dorps platform. Hoewel hij niet altijd tactvol was en men sen tegen zich in het harnas kon jagen, boekte hij wel resultaten. En bang voor te genstand was hij niet. ,,Als je geen betekenis hebt, krijg je ook geen aandacht." dinsdag 26 januari 2021 Onderzoek naar risico grondwater Impressie van de huurwoningen. illustratie van wijnen/fijn wonen Wateroverlast lijkt met de steeds zwaardere regenbuien vooral van boven te komen. Maar wat er in Middelburg onder de grond gebeurt, heeft ook veel invloed. Daarom zijn op veertig plekken peilbuizen ge plaatst. De komende vijf jaar wordt daarin gemeten hoe het grondwater zich gedraagt en wat dat betekent voor de huizen erboven. Maurits Sep Middelburg ,,Wat gaat het hard!", roept een wandelaarster uit de buurt. Broederband is een opmerke lijke wijk in het Scheldekwartier in Vlissingen. Rijtjes schuurtjes stonden er sinds eind vorig jaar al klaar om het bijbehorende huis te ontvangen. Elke dag wordt zo'n huis in delen met op leggers aangeleverd en in el kaar gezet. Wind- en waterdicht in een dag. De kop van een zijgevel wordt zachtjes op zijn plek gehesen. Daarna wordt het dak erop getild en is er binnen een dag weer een nieuw huurhuis wind- en waterdicht. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38