Voldoende mensen voor de stembureaus II Nog veel onduidelijk over reisverbod België 5 STEMBUREAUS EN VEEL MEER POTLODEN AARDIG OP SCHEMA stemlokaal over minimaal 100 vierkante meter beschikt. Zeelandhallen Alle gemeenten moesten daarom op zoek naar vervangende locaties. Dat zijn vooral sporthallen en ker ken geworden. Goes gaat bijvoor beeld ook de Zeelandhallen als stemlokaal gebruiken. Een deel van de gemeenten kiest er daar naast voor om in de grotere gebou wen meerdere stembureaus in te richten. Middelburg kan 10 van de 25 vaste stembureaus niet gebruiken. ,,We hebben genoeg alternatie ven", zegt Pouwer. Het gevolg is wel dat gemeenten niet altijd goed kunnen inschatten op hoeveel kie zers ze per stembureau kunnen re kenen. „Sommigen gaan mis schien onbewust naar een bureau dat niet meer bestaat. De praktijk is dat veel kiezers de envelop pas open maken als ze het lokaal bin nenlopen." Een andere uitdaging is het early voting. Een deel van de stembu reaus is ook op maandag 15 en dinsdag 16 maart open. Dat zijn er in Zeeland ruim dertig, variërend van één in de gemeenten Kapelle en Noord-Beveland tot zes in de gemeente Terneuzen. Die twee extra dagen zijn in principe bedoeld om 'kwetsbare personen' de mogelijkheid te ge ven rustig hun stem uit te bren gen. Maar het is niet verboden dat ook anderen daar gebruik van ma ken. Pouwer: ,,We hebben dus geen idee hoeveel mensen er die dagen komen." Zeventigplussers hebben daarnaast de mogelijkheid om vanaf 10 maart per post hun stem uit te brengen. Ook dat vergt extra organisatie. In de richtlijnen staan verder strikte instructies voor bijvoor- Vroeger hadden we zo'n potlood aan een ketting. Nu hebben we een paar honderd potloden per bureau. En die maken we ookschoon beeld ventilatie en hygiëne op het stembureau. Alles moet regelma tig worden gereinigd, inclusief het stempotlood. „Vroeger hadden we zo'n potlood aan een ketting", zegt Pouwer. ,,Nu hebben we een paar honderd potloden per bureau. En die maken we ook schoon." De Belgische autoriteiten verbie den vanaf morgen 'verplaatsingen voor recreatief-toeristische doel einden van en naar België'. Ge meenten en de Veiligheidsregio Zeeland krijgen hierover veel vra gen van burgers, maar hebben nog geen pasklaar antwoord. Het wach ten is op informatie uit Brussel. Het dagelijks leven in de grensre gio zou geen last hoeven te onder vinden van de in België aange scherpte coronamaatregelen. Een uitzondering is immers gemaakt voor 'verplaatsingen als onderdeel van het dagelijkse leven voor activi teiten die eveneens in België toege laten zijn', is in het besluit van de Belgische overheid te lezen. Verklaring op eer Van groot belang is dat mensen die de grens overgaan, van Nederland naar België of andersom, een Belgi sche 'verklaring op eer' invullen en bij zich hebben. Wie de grens pas seert moet in de verklaring aange ven om welke gegronde reden zij de grens willen oversteken, bijvoor beeld voor woon-werkverkeer. Maar de vraag is wat onder 'ver plaatsingen als onderdeel van het dagelijkse leven' moet worden ver staan. De Veiligheidsregio Zeeland hoopt hierover vóór morgen hel derheid te krijgen. Ook coronacoördinator Sofie Van Waes van de gemeente Assenede verwacht vandaag dan wel morgen, als de maatregelen ingaan, meer in formatie van de Belgische overheid via een lijst met 'antwoorden op de meest gestelde vragen'. Hoe de regels voor bewoners van de grensstreek moeten worden geïnterpreteerd, kon Van Waes gis teren nog niet zeggen. Inwoners van Assenede die gewend zijn hun wekelijkse boodschappen bij een supermarkt in Sas van Gent te ha len, mogen dat volgens haar blijven doen. ,,Voor wie verder van de grens woont, zeg in Evergem bij Gent, zal dat niet gelden", schatte zij in. Of Nederlanders nog (goed koop) mogen tanken over de grens, De beperkingen gaan morgen in en gelden tot 1 maart noemde ze twijfelachtig. Dat geldt ook, gaf zij aan, voor buitenschoolse activiteiten door Nederlanders in België, die bijvoorbeeld een daar nog geopend zwembad bezoeken of in België sporten. Veel is nog niet helder. Inwoners van Assenede kloppen daarom aan bij de gemeente. Zo wilde een man weten of hij de paarden van zijn zoon, die in Philippine staan, nog mag verzorgen. Het antwoord luidde dat hij met een verklaring op eer en aanvullende documenten, zoals bijvoorbeeld foto's van de paarden, dit mag blijven doen. Een actuele verklaring op eer was gis termiddag nog niet verkrijgbaar via één van de websites van de Belgi sche overheid. Eén ding is in elk geval zeker, de grens gaat niet dicht zoals afgelo pen voorjaar gebeurde, toen België de overgangen blokkeerde. Aan de grens zullen wel strengere politie controles zijn. De beperkingen voor toeristisch-recreatief verkeer in België gaan morgen in en gelden tot 1 maart. dinsdag 26 januari 2021 hele kluif aan verkiezingen De Zeeuwse gemeenten ver wachten voldoende mensen te hebben om zitting te nemen op het stembureau en de stem men te tellen. Dat blijkt uit een rondgang van de PZC langs de dertien gemeenten. Vanwege de coronamaatregelen zijn er meer leden per stembu reau nodig. Bovendien is een deel van de locaties ook op maandag en dinsdag geopend. De vrees was dat het lastig zou worden om alle stembureaus te bemensen, ook omdat een deel van de vaste mensen afhaakt vanwege de gezondheidsrisico's. Daarom is eind november al een landelijke campagne begonnen om kandidaten te werven. De Zeeuwse gemeenten zitten aardig op schema. ,,We hebben (meer dan) voldoende tellers en leden", laat Goes bijvoorbeeld weten. Kapelle heeft 161 reacties binnengekregen. Vlissingen spreekt zelfs van tientallen aan meldingen per dag en zegt dat de provincie en Scalda ook hulp hebben toegezegd, mocht dat nodig zijn. Terneuzen heeft de invulling op zich wel rond, maar zoekt nog tellers. Hulst en Sluis zijn ook behoorlijk ver, maar gaan nog even door met werven, om te zorgen voor voldoende reserve leden en -tellers. Veere zegt, als een van de wei nige gemeenten, dat het 'enige moeite' kost om voldoende men sen bij elkaar te krijgen. „Maar we verwachten dat dit lukt. We zoeken nog veertien gastheren, gastvrouwen en tellers." - Jan Peter Pouwer, gemeente Middelburg Het is nog onduidelijk wat de nieuwe coronamaatregelen in België voor het grensverkeer betekenen. Mag je nog over de grens om te tanken, om bood schappen te doen of om een paard te verzorgen? Harmen van der Werf en Theo Giele Terneuzen/Assenede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37