Luzerne: het gewas van de toekomst? 'Betrek Tholenaren bij verhuizing HAP' Slachtoffer van overval weigerde medewerking 4 Teelt is nu nog onrendabel VOORBEREIDINGEN VOOR 17 MAART LOOPROUTES, ANDERE Nog zeven weken en dan gaan - als de verkiezingen niet worden uitgesteld - de stembureaus open. Voor de gemeenten betekent dat een gigantische klus. Vanwege alle coronaregels zijn de vertrouwde draaiboeken nauwelijks bruikbaar. Improviseren is het devies. Luzerne is met 7500 hectare een betrekkelijk kleine teelt. Meer aanplant komt nauwelijks van de grond omdat het gewas de akker bouwer weinig tot niks oplevert. Onder meer de Nederlandse Ak kerbouw Vakbond (NAV) heeft dat doorgerekend. Conclusie: voor de boer heeft het geen zin, mede doordat import-luzerne en soja goedkoper zijn. Er moet snel een subsidierege ling komen voor luzerne, was gis teren dan ook een belangrijke conclusie tijdens een online pre sentatie van een rapport over de duurzame kansen die luzerne biedt. Onderzoeks- en adviesbu reau CLM schreef het in opdracht van Groenvoederdrogerij Tim merman in Kortgene, een grote verwerker van het gewas. Voor het overgrote deel dient luzerne als gedroogd eiwitrijk voer voor vee, maar het is ook voor menselijke consumptie geschikt te maken. De Europese Unie wil de ver bouw van luzerne de komende ja ren flink aanjagen. Op de duur zaamheidsladder troeft luzerne namelijk alle andere gewassen af. Vanaf 2023 speelt het gewas daarom een belangrijke rol in het Gemeenschappelijk Landbouw beleid (GLB) van de EU. Vooruitlopen daarop wil het Rijk dit jaar 'green deals' sluiten met de landbouwsector. Eén van de conclusies is dat naast eiwit rijke peulvruchten luzerne veel hoger op de agenda van minister Carola Schouten van Landbouw moet komen. De provincie Zee land heeft daar al voor gelobbyd, liet gedeputeerde J o-Annes de Bat gisteren weten toen hij het rap port in ontvangst nam. Klimaatgewas Waarom specifiek luzerne? Het is een 'klimaatgewas' bij uitstek. Het dient drie doelen. Ten eerste: ver minderen van de CO2-uitstoot. Luzerne heeft geen bemesting nodig. De CO2-uitstoot is daar door bijna nihil. Alleen het trans port naar de drogerij en de ver werking daar gaan gepaard met de uitstoot van het broeikasgas. Op dat punt valt nog wat te win nen. Ook bindt luzerne stikstof, tot wel 250 kilogram per hectare. Qua duurzaamheid troeft luzerne alle andere gewassen af Ten tweede: net als tarwe is lu zerne een rustgewas dat goed is voor de bodem(structuur). Een gezonde bodem betekent hoge opbrengsten per hectare. Door zijn diepe wortels heeft de plant ook weinig water nodig, ideaal in een provincie als Zeeland waar zoet water schaars is. Luzerne komt een droge zomer zonder al te grote kleerscheuren door. Een derde voordeel is dat lu zerne de biodiversiteit verbetert. Insecten zoals bijen komen erop af. Op hun beurt vinden de veld leeuwerik, geelgors, patrijs, als ook roofvogels een schuilplaats in luzernevelden. En soms ook kleine zoogdieren zoals reeën. Het is nu allemaal net wat anders dan an ders", zegt Jan Peter Pouwer, verantwoor delijk voor de verkie zingen in de gemeente Middel burg. ,,Daar gaat heel veel werk in zitten, vooral in de logistiek op de stembureaus. Je moet zorgen voor duidelijke looplijnen en een ge scheiden in- en uitgang." ,,We proberen het allemaal zo goed mogelijk in te richten", zegt Pouwer. De stembureauleden moeten er ook op toezien dat er niet te veel mensen tegelijk bin nen zijn. ,,Als kiezer heb je dus kans dat je even buiten moet wachten. Maar dat heb je ook al in de winkel." Zorgcentra vallen af Een rondgang langs de dertien Zeeuwse gemeenten leert dat het aantal stembureaus op woensdag 17 maart weinig zal verschillen van andere verkiezingen: bijna 250. Maar lang niet alle vaste locaties kunnen nu worden gebruikt. Zorgcentra vallen bijvoorbeeld af en ook op andere plekken moet voldoende ruimte zijn om ander halve meter afstand te kunnen be waren. De richtlijn is dat een Van den Berg (foto) heeft vragen gesteld aan minister Tamara van Ark (VVD) van Medische Zorg. Als in 2025 het nieuwe ziekenhuis in Roosendaal opent en Bravis in Bergen op Zoom sluit, wil de Huisartsenkring West Brabant de HAP ook naar Roosendaal verhui zen. Dat betekent dat Tholenaren 's avonds en in het weekeinde langer onderweg zijn als ze hulp nodig hebben. Definitief Van den Berg wijst erop dat zo'n besluit met alle betrokken partijen moet worden overlegd. Ze vraagt Van Ark of inwoners van Tholen ook als een betrokken partij wor den gezien en in hoeverre het be- Joba van den Berg vraagt minister Van Ark of inwoners van Tholen als betrokken partij worden gezien sluit definitief is. Volgens haar is het in strijd met de gewenste be reikbaarheid en aanrijtijden. Directeur-bestuurder Jan Ver baal van de Stichting Huisartsen posten West-Brabant liet eind vo rige week weten dat wel is over legd met de gemeente Tholen, maar dat het vanwege de corona maatregelen nog niet was geko men tot een gesprek met inwoners. Er waren camerabeelden, foto's, het slachtoffer had kunnen reage ren op een fotoconfrontatie, hij had kunnen vertellen wat er was gebeurd en waarom hij was mis handeld, maar niets van dat al. Het slachtoffer weigerde alle mede werking. Legehanden En dus stond de de Middelburgse officier gisteren bij gebrek aan be wijs met bijna lege handen. Wat mogelijk nog wél bewezen kon worden, was de heling van een smartphone. Daarvoor eiste hij twee maanden cel tegen de 25-ja- rige Vlissinger S. P. Die wilde op 5 april vorig jaar gokken, had geen geld en gaf voor 150 euro zijn iPhone aan een vage kennis als onderpand. Een dag later wilde hij betalen, maar hij kreeg een ander mobieltje. Zijn iPhone bleek via het latere slachtoffer bij P.'s vrien din te liggen, waardoor er een ver band kon worden gelegd met een eerdere diefstal met geweld in de woning van het slachtoffer. P. die al ruim zes maanden in voorarrest zit, kon als vrij man de deur uit lopen. De rechtbank be sliste namelijk op voorhand dat de op te leggen straf niet hoger zou uitvallen dan zijn voorarrest. dinsdag 26 januari 2021 Akkerbouwers zouden meer lu zerne moeten aanplanten. Het vlinderbloemige gewas kan zijn steentje bijdragen aan klimaat doelen. Ook de bodem en de biodiversiteit varen wel bij deze eiwitrijke plant. Maar er ligt een kei op de weg: boeren verdienen er geen cent aan. Frank Balkenende Colijnsplaat GO Gemeente heeft Rolf Bosboom Middelburg Stembureau in Middelburg tijdens de Provinciale Statenverkiezin gen van 2019. Dit jaar moet er meer afstand worden gehouden. FOTO LEX DE MEESTER De inwoners van Tholen hadden betrokken moet worden bij het besluit over de verplaatsing van de huisartsenpost (HAP) van Bergen op Zoom naar Roosen daal. Dat vindt CDA-Kamerlid Joba van den Berg (CDA). Ernst Jan Rozendaal Den Haag Ad Roos Middelburg Uitspraak 8 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36