s? Zo wordt de vrijheid om zeep geholpen Proeffabriek nu al in race voor een prijs Pratend fruit il« 2 JOKE GAEMERS DIRECTEUR VAN GGD OLITIE Met het uitnodigen van de thuis wonende ouderen komt de vaccinatie- trein voor de 'gewone burger' in bewe ging. De GGD zal de coronaprik in het overgrote deel van de Zeeuwse armen zetten. Joke Gaemers, directeur van de GGD Zeeland, over wie, waar en wanneer. dinsdag 26 januari 2021 Commentaar Het recht om te demonsteren is in Nederland een groot goed. En er is reden genoeg om de straat op te gaan. Het wantrouwen tegen de overheid groeit. Gezien affai res als die met de kindertoeslag is dat niet onbegrijpelijk. Bo vendien worden onze vrijheden al maanden ingeperkt door de maatregelen waarmee diezelfde overheid het virus wil indam men. Wie het daar niet mee eens is, moet zich kunnen uiten. Toch is terughoudendheid op zijn plaats. Keer op keer wor den demonstraties gekaapt door relschoppers. Wie nu nog op roept tot verzet en vervolgens verrast wordt dat het uit de hand loopt, is niet meer naïef maar ronduit hypocriet. Je kunt niet, zoals Michel Reijinga van Nederland in Verzet, oproepen om te gaan koffiedrinken op het Museumplein als je weet dat de bur gemeester daar demonstraties heeft verboden. Je kunt niet, zoals Geert Wilders, toestaan dat de PVV in een kruitvat als Urk op sociale media aankondigt er alles aan te doen dat de avondklok niet wordt gehandhaafd. Schandalig dat je dan na een weekend vol onlusten, waarbij zelfs een coronateststraat in de fik wordt gestoken, durft te twitteren: 'kappen met dat ge weld'. Journalisten die protestacties willen verslaan moeten een beveiliger meenemen. Ziekenhuizen die zich al maanden uit de naad werken om coronaslachtoffers te helpen zijn doelwit van vandalen. De politie roept inmiddels op demonstraties niet meer toe te staan. Zo wordt de vrijheid om zeep geholpen door degenen die het hardst om vrijheid roepen. Keer op keer worden demonstraties gekaapt door relschoppers PolystereneLoop, de Terneu- zense proeffabriek in aanbouw waar bouwpiepschuim zal wor den gerecycled, is genomineerd voor de EZK Energy Award. Donderdag wordt duidelijk of het bedrijf de andere genomi neerden - Stokman Koudum en Ammerlaan The Green Innova tor - weet af te troeven. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Later dit jaar wordt de fabriek van PolystereneLoop, die naast chemie bedrijf ICL-IP verrijst, in gebruik ge nomen. Jaarlijks wordt in Terneuzen 3300 ton Europees bouwpiep- schuim op een duurzame manier verwerkt tot isolatiemateriaal. Nu al is het bedrijf in de race voor de prijs die het ministerie van Eco nomische Zaken en Klimaat (EZK) ALMANAK uitreikt aan organisaties die uitblin ken in energiebesparing en het duurzaam opwekken van energie. De EZK Energy Award Bedrijven bestaat uit een geldbedrag van 25.000 euro en een bedrijfsbezoek door of namens de minister van EZK. Dat is nu Bas van 't Wout als vervanger van de afgetreden Eric Wiebes. Bij het bedrijf in aanbouw wordt bouwpiepschuim gerecycled De uitreiking van de prijs vindt donderdag plaats tijdens het online evenement Partners in energie-uit dagingen. Tip? redactie@pzc.nl De waaroms vliegen in dat Oos- terlandse gezin dagelijks door de kamer. Voor een zesjarig nieuwsgierig Aagje valt er nog zoveel in de wereld te ontdek ken. Waarom zitten bij aard beien de zaadjes aan de buiten kant, vraagt ze dan ook tussen duizend andere waaroms door aan haar moeder. Geen idee, antwoordt die. Om er gedachte loos aan toe te voegen: ,,Ik heb het de aardbei gevraagd, maar die zei niets terug." ,,Oh'', re ageert dochterlief met een wat meewarige blik. ,,Tegen mij praat-ie wel. Hij zegt: dan kun nen de mensen ze zien zitten!" KLOETINGE Van Nes lijstduwer bij Piratenpartij Teunis van Nes uit Kloe- tinge staat 25ste op de kandidatenlijst van de Pi ratenpartij voor de Tweede Kamer. Hij noemt zichzelf lijstduwer. De hoofdpunten waar hij zich voor inzet zijn een open overheid en privacy. Zijn grootste wens is de stof kam te mogen halen door de top van de ambtenarij in Den Haag, omdat die tegenstrijdige en verwar rende opdrachten ver strekt aan haar perso neel. Twee jaar geleden was Van Nes namens VandeRegio Piraten- partij kandidaat voor een plekje in het Europees Parlement. HULST Demonstratie blijkt loos alarm Agenten spoedden zich zondagavond naar de Zandstraat in Hulst, omdat er een demonstra tie aan de gang zou zijn. Het liep met een sisser af. Er kwam rond 20.00 uur een melding binnen van een 'mogelijke sa menscholing of demon stratie', liet een politie woordvoerster weten. Agenten gingen naar het parkeerterrein van voet balvereniging HVV'24 aan de Zandstraat. ,,Maar uit eindelijk is er niemand op komen dagen." De politie controleerde of er bij de gemeente Hulst een ver gunning voor een demon stratie was afgegeven, dat was niet zo. THOLEN SGP bespreekt corona en kerk De Thoolse SGP-fractie houdt morgenavond een live-uitzending over co rona. Eén van de thema's is corona en de kerk. Onder meer domi nee Blok is daarbij te gast. Verder wordt ook be sproken hoe de ge meente, de zorg en jeugd met corona om gaan. Wethouder Peter Hoek, verpleegkundige Eveline Benjert en stu dent Kristiaan Aar- noudse lichten de on derwerpen toe. De uitzending is te vol gen via de website live.cannect.nl en begint om 19.00 uur. Theo Giele Goes Wie beslist wie aan de beurt is om gevaccineerd te worden? ,,Het ministerie van VWS bepaalt de vaccinatiestrategie en beslist over wie en wanneer. In Zeeland wijken wij niet af van de keuzes die het ministerie maakt. Daar is geen noodzaak toe, maar ook geen ruimte voor. Wij organiseren de locaties, het personeel en de hele logistiek rond het vaccineren van een aantal grote groepen. Maar op de keuze van vaccins en doelgroe pen hebben wij geen invloed." Hoe kan de GGD dan het ver schil maken? ,,We hebben als GGD'en gewoon veel verstand van massavaccina ties. Wij zijn van het vaccineren, zeg maar. Dat doen we al sinds jaar en dag met het vaccineren van kinderen en jongeren via het Rijksvaccinatieprogramma. We weten hoe we dat moeten organi seren, het is alleen nu wat com plexer. Het gaat om meer mensen, we vaccineren de komende maan den non-stop en we moeten reke ning houden met de coronamaat regelen. Daarom hebben we de hulp van evenementenbureaus, zorgorganisaties en aanbieders van personeel ingeroepen. We zijn prima in staat gebleken om het in korte tijd op te bouwen." Hoe worden de vaccins over het land verspreid? ,,De beschikbare vaccins worden op basis van inwoneraantal over het land verdeeld. Er wordt niet geke ken naar de besmettingsgraad in een bepaalde regio. In Zeeland woont ongeveer 2,2 procent van de Nederlandse bevolking, dus wij krijgen telkens 2,2 procent van de beschikbare vaccins toebedeeld. Het virus houdt zich ook niet aan regio's en verspreidt zich over het hele land, dus je pakt het land als geheel aan." De eerste grote leeftijdsgroep die nu aan de beurt is zijn de 60- plussers. Dat is nog steeds een hele grote groep. Die kunnen niet allemaal tegelijk uitgeno digd worden. ,,We gaan werken van oud naar jong. We beginnen met 90-plus en daarna 85-plus. Het criterium voor deze groep is al dan niet mobiel zijn. Wie niet-mobiel is wordt door de huisarts gevaccineerd, wie wel mobiel is gaat naar de GGD-vacci- natiepost. Zo zullen steeds jongere Dan zou tegen september iedereen zijn gevaccineerd - Joke Gaemers, directeur GGD Zeeland 'Kom maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34