Het idee polders tijdelijk onder water te zetten krijgt weinig bijval in Zeeland I dinsdag 26 januari 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl The Atlantic Dutchesses op volle zee. Ma rieke le Duc- Bouwense is de voorste roeister. foto At lantic DUTCHESSESB \KNM Elf kilo lichter dan toen ze vertrok van de Canarische Eilanden zette Marieke le Duc-Bouwense zondagmiddag weer voet aan wal. Na zes weken en 5097 kilometer roeien kwam de Kortgeense met haar sloeproeiteam aan op Antigua. Haar team won de vrouwenklasse en haalde en passant ook nog 20.000 euro op voor hartonderzoek bij vrouwen. ,,Ik ben voor dit werk gemaakt.''zeeland 8 Het idee om in de strijd tegen de zeespiegelstijging polders tijde lijk onder water te zetten, krijgt weinig bijval in Zeeland. Het wa terschap noemt het veel te een zijdig. De landbouwsector vindt het een ronduit slecht plan. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Onderzoeksinstituut NIOZ in Yer- seke pleit voor de aanleg van wis selpolders en dubbele dijken. Door het water er enkele decennia toe te laten, kan het gebied geleidelijk op- slibben, waardoor het beter be stand is tegen overstromingen. Het NIOZ publiceerde maandag een rapport met als conclusie dat wis selpolders een haalbare en betaal bare optie zijn, in elk geval een stuk minder kostbaar dan het blijven verhogen van de dijken. Philipp Keller, dagelijks bestuur der van waterschap Scheldestro- men, noemt het pleidooi eenzijdig. ,,We zijn er niet volledig op tegen, maar puur ontpolderen is geen op lossing voor Zeeland. Er wordt ge probeerd één methode te pushen, ten koste van andere belangrijke en effectieve oplossingen. Wij pleiten voor een breder onderzoek: leg alles op tafel en kijk welke methode in welk gebied het meest van toepas sing is." Waterveiligheid Keller ziet vooral kansen vóór de dijk, ook in de Westerschelde. ,,De afgelopen jaren hebben we daar di verse oplossingen gevonden, zoals schorren, slikken en strekdammen. Door daar ruimte voor te maken, hebben we de waterveiligheid ver groot en meer natuur gecreëerd, zonder één vierkante meter achter de dijk op te geven." Ook gedeputeerde Anita Pijpe- link beschouwt wisselpolders niet als zaligmakend. ,,Ik zie het als een van de ideeën in de zoektocht naar hoe we Zeeland in de toekomst be stendig maken tegen klimaatveran dering en zeespiegelstijging. Er zijn meerdere ideeën, er zijn heel veel kennisinstituten mee bezig, zowel landelijk als in de provincie." ,,We moeten nu kijken: wat zijn de oplossingen, welke willen we en waar wel en waar niet? We hebben nog de tijd om na te denken hoe dat eruit gaat zien." Het idee staat al in de Gebiedsagenda Zuidwestelijke Delta 2050. Toch is het geen uitge- Wij pleiten voor een breder onderzoek: leg alles op tafel en kijk welke methode van toepassing is -Philipp Keller, waterschap Scheldestromen maakte zaak, verzekert Pijpelink. ,,Het is een van de denkrichtingen." ,,Dit is een ondoordacht plan, waarbij de onderzoekers geen oog hebben voor de maatschappelijke vraagstukken die nu spelen", zegt Joris Baecke, bestuurder van land bouworganisatie ZLTO. ,,Dit be oogt een probleem op te lossen, maar creëert meteen een aantal nieuwe problemen. Dat is echt een gemiste kans." Nederland heeft een gebrek aan ruimte, zegt Baecke. ,,Er wordt nu in de verkeerde volgorde gedacht. In plaats van onze spaarzame ruimte onder water te zetten, moe ten we beginnen met het creëren van meer ruimte. Dat kan door bui tendijks te gaan inpolderen. Daar zijn we in Nederland heel goed in." Hij vindt het onbegrijpelijk dat na alle maatschappelijke weerstand die er is gebleken tegen ontpolde- ring, toch weer soortgelijke plan nen op tafel komen. ,,Dat getuigt van weinig historisch besef", zegt Baecke. ,,Er zit ook geen politiek draagvlak achter. Iedereen ziet dat het niet wenselijk is om vruchtbare gronden op te offeren." £1 'Ontpolderen is niet dé oplossing'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33