28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV De Nederlandse Publieke Omroep (NPO) biedt podiumkunstenaars de komende maanden de helpende hand. Wekenlang is hard gewerkt aan nieuw cultuuraanbod, dat vanaf deze week is te zien en te beluisteren op verschillende NPO- zenders. ,,Dit is echt voor de makers." Wat denkt u? Stel dat het in Amsterdam zondagmiddag zo'n verschrikkelijke puinzooi was geworden, met plunderin gen en al, in plaats van Eindhoven. Zou de pu blieke omroep dan ook tot 22.00 uur hebben ge wacht voor ze met een beetje fatsoenlijke verslag geving en duiding van de rellen kwam? Of zou de NOS dan al halverwege de middag met ronkende nieuwsupdates zijn gekomen? Vol bange BN'ers die vertelden hoe erg het was bij hen voor de deur? Het antwoord laat zich raden. Wie zondag avond televisie keek, kan niet anders dan conclu deren dat Washington kennelijk dichter bij Hil versum ligt dan Eindhoven. Bij de bestorming van het Capitool aarzelde de NPO geen moment en kwam meteen in actie. De programmering werd omgegooid, er waren extra journaals en Opi belde alle niet ter zake doende gasten af. Maar als Eindhoven in brand staat, wat gebeurt er dan? Het Achtuurjournaal opende met sfeerbeel den van maar liefst 23 uur oud, van lege straten tijdens de eerste avondklok. Ze hadden het zo gemonteerd dat er een kerkklok klonk en op elke slag een andere gemeente in beeld kwam. Creatief hoor, maar eh, Eindhoven? Hallo NOS, iemand daar? Nee, even geduld aub. Eerst moesten we voor de 25ste keer naar Urk. Daar was immers een NOS- beveiliger met pepperspray in zijn gezicht gespo ten. Pas daarna waren er kort - heel kort - wat sfeer beelden uit Eindhoven. Van veel glas, losse stenen en een stapel fietsen op een kruispunt. Het was voor de NOS kennelijk niet de moeite waard geweest om er zelf een verslaggever naartoe te stu ren of een liveverbinding op te tuigen met een col lega van Omroep Brabant. RTL Nieuws liet, nota bene een half uur eerder, zien hoe het hoorde: die opende met good old Betty Glas bij het Eindho- vense politiebureau. Nou, om 22.00 uur dan maar Op1. Daar waren ze wel wakker toch? Jazeker, er waren ter zake doende gasten, liveschakelingen met burgemees ters, onder wie die van Eindhoven. Maar ook hier was het nieuws niet dusdanig ernstig bevonden dat J eroen Pauw was gebeld om stagiaire Talitha Muusse te vervangen. En het was kennelijk ook niet groot genoeg om het gezellige babbelitem met archiefkoning Eppo van Nispen of de klagende Blokker-miljonair die het zo zwaar heeft in de coronacrisis te schrappen. ,,Het is op dit moment onrustig in Almelo, Til burg, Venlo, Den Haag, Enschede, Helmond, Breda, Arnhem, Roermond, Apeldoorn en Stein. In Enschede wordt zelfs het ziekenhuis belaagd'', sloot Sven Kockelmann Op1 af. Ik veerde op. Nu kwam er vast een extra Journaal. Maar nee, Sjoerd van Ramshorst zat klaar om de eredivisie na te beschouwen. Waarom verbaasde me dat eigenlijk nog? Quote van de dag TV Make-over met Chantal Kinderuur op Radio 10 TV Afvalrace in stilte laudia de Breij die vanuit haar eigen kelder een muzikaal pro gramma ver zorgt. Radio-dj Eva Koreman die het land in trekt om de regionale muziekcultuur te ont dekken. Cornald Maas die de kijker meeneemt naar podia waar theaterlief hebbers vandaag de dag nog wél terechtkunnen, voornamelijk online. Het zijn zomaar wat vruchten van NPO Cultuur, het platform waarmee de Publieke Omroep de komende maan den zowel de liefhebbers als de makers bedient met programma's. Overigens niet alleen met de bekende namen, nee, de NPO zet juist óók de spotlights op onbekende artiesten én makers achter de schermen uit het hele land. 'Een avondje uit op de bank', zei be stuursvoorzitter Shula Rijxman eerder. ,,Het grootste deel van de mensen in de culturele sector is zzp'er. Zij zitten nog altijd thuis, zonder inkomsten, ze heb ben niks. We zijn benaderd door de NPO om in korte tijd een tijdelijke voorziening uit de grond stampen, waarbij we de sector helpen'', vertelt Carel Kuyl, oprichter van Nieuwsuur en Nova en nu betrokken als eindredac teur bij allerlei documentaires. Kuyl is, samen met Lisa Boersen (programmeur Paradiso, VPRO en au- Theater op een filmische manier in beeld brengen. Die kant willen we op teur van kinderboeken) aangesteld als coördinator van dit project. ,,Vanuit de NPO was de gedachte om iemand die weet hoe de hazen lopen in Hil versum te koppelen aan iemand uit het culturele veld, zoals Lisa'', ver volgt Kuyl. Boersen: ,,Alles moet in korte tijd. Eigenlijk bouwen we een brug terwijl we er al op lopen. We waren blij dat we meteen al een duw in de rug kregen.'' Ze doelt op de 10 miljoen euro die het ministerie van Onderwijs, We tenschap en Cultuur eind vorig jaar vrijmaakte voor het project, dat tot 1 juni loopt. ,,De omroepen en de NPO leggen zelf een paar miljoen bij'', al dus Kuyl. Daardoor kunnen de omroepen podiumkunstenaars, zoals muzikanten, dansers en acteurs, mid dels voorstellingen laten zien of horen op televisie, radio, online en via een podcast. ,,De eerste voorstellin gen zijn al geweest, maar vanaf nu gaat het los'', zegt Kuyl. Kuyl en Boersen zijn behalve coör dinatoren ook verbinders tussen de makers, producenten en omroepen. ,,Om er één genre uit te lichten'', ver telt Boersen, „theatervoorstellingen gaan niet door, of konden maar een beperkte periode worden opgevoerd. Het registreren daarvan op televisie werkt vaak niet goed, maar we gaan toch kijken of dat op een andere ma nier wel lukt. Met bijvoorbeeld film- Volgende week ben ik er weer bij voor jullie! Blijven jullie dan lekker thuis achter het scherm? Wakker? dinsdag 26 januari 2021 GO Chantal Janzen, Fred van Leer en Leco van Za- delhoff gaan voor RTL 4 met een camper het land in om men sen een make over te geven. Chantal's Beauty Camper is op 3 maart voor het eerst te zien. 'We hebben veel mensen blij ge maakt', schrijft Van Leer op sociale media. RADIO Kinderen heb ben het morgen een uur lang voor het zeggen op Radio 10. In het programma van Gerard Ekdom bepalen kinderen tijdens '10 voor 10'ers' welke tien num mers er ge draaid worden tussen 09.00 uur en 10.00 uur. Zijn eigen zoon Lennon (15) vraagt de eerste plaat aan. Jeroen van Ko- ningsbrugge en Dennis van de Ven zijn vanaf 12 maart te zien op SBS 6. Het Draadstaal-duo geeft humoris tisch commen taar in Stilte AUB!. In deze afvalrace moe ten de deelne mers hun weg banen door the makamers, met maar één regel: je mag geen geluid maken. Lisa Boersen, NPO Cultuur - BN'er Dave Roelvink speelt op Instagram verslaggever bij in Amsterdam. NPO helpt cultuur televisie als de nieuwe Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28