huid en geest 21 Vraag het onze specialisten Is het waar dat tegenpolen elkaar aantrekken? De avondklok geeft me als single extra stress. Hoe krijg ik toch genoeg sociale voeding? Moet je een bril met meekleurende glazen afzetten om voldoende zonlicht op je gezicht te krijgen? kelijker opstapelen. Maar maskné ontstaat ook doordat mensen veel hydraterende crèmes sme ren om de huid te beschermen. Die crèmes heb je nodig voor de handen - die lijden onder het veel vuldig wassen - maar in het gezicht achter een masker juist niét. Het veroorzaakt juist verstop ping van de poriën met puistjes, acné en ontste kingen tot gevolg.'' Gelukkig is er wat aan te doen. Van Autryve: ,,Was het gezicht dagelijks met water en een rei nigende gel, dat hoeft zeker geen uitdrogende zeep te zijn. Wie puistjes heeft, doet dat twee keer per dag. Vervang het masker na drie tot vier uur, zeker in warme omstandigheden. Gebruik geen vette hydraterende crème, cosmetica of foundation achter het masker. Die plamuren de poriën als het ware dicht. Een dagcrème met een lichte textuur is wél geschikt.'' De ontspanningstherapeut: 'Sneller in- en uitademen' Ademen achter een masker kan beklemmend zijn. ,,Het lijkt soms of we gaan hyperventileren", zegt relaxatietherapeut Lien De Wilde. ,,We gaan sneller in- en uitademen en stoppen met door ademen. Dat is een angstreactie, omdat we vre zen achter het masker te weinig lucht te krijgen. Maar dat is een subjectieve beleving. Objectief is er niets aan de hand; een gewoon mondmasker is voldoende doorlatend. Vertrouw daar dus op. De oplossing? Rustig ademen door de buik, zo traag mogelijk, vanuit de borst.'' De specialist gezichtsherkenning: 'Tot 50 procent foute inschatting' 'Een kus wordt een uitdrukking van vertrouwen in elkaar zodra de vaccinatie achter de rug is' De cultuursocioloog: 'We worden gezichtsloos' Cultuursocioloog Walter Weyns van de Univer siteit Antwerpen acht de kans klein dat we het masker massaal blijven dragen. ,,Het maakt ons letterlijk gezichtsloos en dat hebben we niet graag; gezichtsuitdrukking is belangrijk in onze communicatie." Opkijken als Aziatische toeris ten het dragen op drukke openbare plekken, zul len we volgens Weyns in ieder geval niet meer doen. ,,En het is mogelijk dat schuchtere mensen of anderen die hun gezicht liever niet tonen, het mondmasker als bondgenoot zullen beschouwen maar dat zal een kleine minderheid zijn.'' In de sociale omgang zullen we volgens de cul tuursocioloog snel terugkeren naar handen schudden en kussen. ,,We gaan dat doen bij men sen naar wie we hunkeren. Zo'n kus zal gezien worden als een cadeautje. Het wordt een uit drukking van vertrouwen in elkaar zodra de vac cinatie achter de rug is. Een prettige herovering van onze vrijheid. Zelfs hoesten in elkaars buurt gaan we snel weer toelaten bij mensen die we goed kennen, zodra we gevaccineerd zijn. Men sen zijn sterk in zich aanpassen aan extreme omstandigheden, maar gaan net zo goed over tot de toestand die ze daarvoor kenden.'' Dat ons een terugkeer naar de roaring twenties wacht, wil Weyns niet zeggen. ,,Dat zou een veel te vergaande conclusie zijn, om de simpele reden dat er nog andere problemen op ons wachten: de klimaatopwarming, het milieu, migratie, werk loosheid. De remmen zullen even losgaan, maar het wordt géén overgang naar een uitbundig, jolig leven. Daarvoor zijn er te veel ernstige uit dagingen. Wat wel klopt, is dat we na de over gangssituatie van enkele maanden naar vrijheid zullen snakken en de sociale omgang veel inten siever zal zijn. De mensen zullen méér naar het theater willen, méér uit eten gaan, méér naar fes tivals gaan. Zeker jongeren gaan de grote massa opzoeken. Maar dat zal snel wennen. De verande ringen die corona in ons dage lijks leven bracht zullen geen blijvend effect hebben.'' Wouter Gevaert is docent en specialist Artificiële Intelligentie (AI) aan hogeschool Howest in Kortrijk, en doet onderzoek naar gezichtsherken ning. ,,De beste technische systemen maken in maskerloze omstandigheden 0,3 procent fouten bij het herkennen van een gezicht. Bij het dragen van een mondmasker stijgt dat tot 50 procent. Studies tonen aan dat ons brein informatie voor gezichtsherkenning eerst uit de ogen haalt, dan de neus en tot slot de mond. Niet verwonderlijk dus dat het in meer dan de helft van de gevallen de persoon niet meer herkent als neus en mond bedekt zijn. Onze systemen moeten worden uit gebreid met nieuwe algoritmen om ze gezichten met mondkapjes te laten herkennen.'' Technologiereuzen passen hun systemen al aan, zegt Gevaert, onder andere voor de nieuwste smartphones. Apple heeft in zijn iPhone al een soort van alternatief gezicht, half bedekt met een mondmasker, toege voegd. Op diverse internet fora zijn al berichten verschenen dat dit zou werken. GO DINSDAG 26 JANUARI 2021 Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl RELATIEFILOSOOF JAN DROST Het is een veelgehoorde gedachte dat in de liefde tegen polen elkaar aantrekken. En dan niet alleen als constatering, maar ook als advies: zoek ie mand die jouw tegenpool is, dan heeft je relatie meer kans van slagen. Ik vraag me af of dit waar is. In werkelijkheid zie ik helemaal niet zoveel re laties tussen mensen die eikaars tegenpolen zijn. Ik vind dat geliefden juist op vallend vaak op el kaar lijken. En dat die het meestal goed met elkaar kunnen vinden. Misschien wel juist omdat ze niet elkaars tegenpolen zijn op het gebied van idealen en ethiek. Een beetje verschillend zijn is in de liefde doorgaans welkom, maar als het gaat om wat we echt belangrijk vinden, zitten we niet op grote tegenstellingen te wachten. Als ik naar mezelf kijk: als een vrouw aanhanger van Trump of Baudet blijkt te zijn, of een kli- maatcrisisontkennende veelvlie- ger, dan is zij beslist mijn tegen pool te noemen, maar vind ik daar toch niets aantrekke lijks aan. Een dergelijke tegenpool zeg ik na een eerste kennismaking graag vaarwel. In haar plaats zie ik liever iemand met wie ik de opvattingen van het goede leven deel. ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Sociale voeding is belangrijk, de mens is een sociaal wezen. Dus nu er een avondklok is, komt het aan op creativiteit hoe we die sociale voeding op een ander moment kunnen krijgen. Sommige mensen gaan bijvoor beeld met een collega of vriend(in) op dezelfde loca tie werken, uiteraard wel met voldoende afstand. Dan kun je tussendoor even samen koffie drinken, een lunchwandeling maken en samen eten voordat de avond klok ingaat. Je kunt ook, afhankelijk van je bioritme en je functie, je werk zo plannen dat je overdag iets sociaals kunt afspreken. Overleg met je werkgever of en hoe je je dag anders kunt indelen zodat je sociale leven ook nog ruimte kan krijgen. Zoek ook naar activiteiten die je thuis kunt doen buiten je com puter om. Dan voelt het minder alsof je zit te wachten totdat het de volgende dag is. Ga bijvoor beeld 'samen' film kijken vanuit je eigen huis zodat je wel tegelij kertijd of na afloop kunt kletsen over de film. Nog één: 'samen' sporten, maar dan allebei thuis via een app met Face- Time erbij. Het vraagt wat creativi teit en tegelijkertijd mag het ook soms zwaar balen zijn, want het is zeker niet de gewenste situatie. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Zonlicht hebben we nodig om via de huid vitamine D aan te maken en om onze biologische klok, het slaap- en waakritme, te regule ren. Denk onder meer aan licht therapie bij mensen met een winterdepressie. Maar zonlicht doet meer. Onder invloed van zonlicht wordt in onze huid en her senen (via de ogen) het eiwit pro-opiomelanocor- tine (POMC) aange maakt. Dit eiwit kan weer worden omge- zet in endorfine dat bijvoorbeeld ook vrijkomt bij sporten. Wellicht ken je dat lekkere endorfinege- voel wel, het wordt ook wel het runner's high genoemd. Daarnaast heeft zonlicht invloed op onze stofwisseling en dan kun je denken aan vermindering van eetlust en snellere verbran ding. Dit zou kunnen verklaren waarom we in de zomer minder trek hebben en sneller afvallen. Momenteel wordt onderzocht hoe POMC ingezet kan worden bij obesitas. Langdurige blootstelling aan zonlicht is echter schadelijk voor de huid (kanker) en voor het oog (eerder staar, droge ogen, hoofdpijn en netvlies- schade). Hoe zit dat met een zonne bril of meekleurende bril? Gewoon lekker dragen, ze hebben absoluut geen schadelijk effect op je lichaam. - WALTER WEYNS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21