Nóg een enquête op komst over toeslagenaffaire NIEUWS 13 Er wonen in dit dal zo weinig mensen. Waarom is supersnel internet nodig? impact van 5G-straling op de ge zondheid. Er zijn volop geruchten over schadelijkheid; concreet bewijs is er niet. Ook één van de huiseigena ren in het Alpendorp maakt zich er zorgen over, al maken de meesten - zoals Nederlander Rootert - zich vooral zorgen over het uitzicht. Swisscom werkt voor de 5G-uitrol op het platteland samen met Nokia. Topman Kai Sahala, die betrokken is bij de 5G-verkoop, zegt in een video- gesprek dat het de consumenten zijn die om snelle verbinding vragen. ,,Het zijn niet de telecombedrijven die het doordrukken. Snel internet begint een mensenrecht te worden. In het Alpendorp hebben zelfs de kleinste ondernemers recht op een goede verbinding.'' Misinformatie Maar wie bepaalt naar welke mening wordt geluisterd? ,,Dat is een beslis sing voor de lokale democratie. Zo lang iedereen maar genoeg informa tie heeft over de technologie, en geen misinformatie'', zegt Sahala. Het grote verschil tussen 4G en 5G is de snelheid en capaciteit. Op dit moment wordt in Nederland 5G uit gezonden met dezelfde snelheid als 4G, maar dat verandert per 2022. Als 5G op volle sterkte werkt, is deze sneller en kan er meer data worden verwerkt in een kortere tijd. De grond waar de antenne volgens plan op gebouwd gaat worden is van twee leden van de Zwitserse familie Jentsch. In Ausserbinn is het meren deel van de bewoners onderdeel van de familie Jentsch. ,,De twee grondei genaren zullen jaarlijks 4- tot 6000 franc (3700 tot 5300 euro) ontvangen van Swisscom'', zegt Clausen van de gemeente. Swisscom-woordvoerder Schaedeli zegt dat juist op het platteland een goede 5G-verbinding belangrijk is 'zeker als er geen vaste lijnen aan wezig zijn.' Maar afgelopen zomer is er dwars door het Binndal een glas vezelnetwerk aangelegd. Er is geen aftakking gemaakt naar Ausserbinn. ,,Ons werd gevraagd onze auto opzij te zetten, zodat ze onder de parkeer plaats de glasvezel konden inspui ten'', zegt Rootert, „Vandaar dat de plannen voor de 5G-antenne me zo verrasten: dat is toch niet nodig?'' Bezwaar Het was puur toeval dat de huisjesei genaren achter de 5G-antenneplan- nen kwamen. ,,Een huurder van een ander huisje las over de bouwplan nen in het lokale krantje. Dat krantje lezen wij niet wanneer we in Neder land zijn'', vertelt Rootert. De huur der sloeg alarm bij de huisjeseigena ren en toen was er nog precies een week om bezwaar in te dienen. Een 5G-paal te midden van zijn uitzicht over de Alpenweiden ziet Rootert niet zitten. Hij pleit voor een alternatieve locatie, of helemaal geen mast. ,,Het gebied is geclassificeerd als landschapspark en er mogen sinds 2011 geen nieuwe huisjes worden ge bouwd in het dal. Dan hoort er geen 5G-mast in thuis.'' Daarbij is het 4G- bereik in Ausserbinn volgens Rootert 'hartstikke goed'. De dorpsbewoners zijn teleurge steld. 'We vinden het jammer dat de bewoners van de vakantiehuisjes niet naar ons zijn gekomen om te vragen wat wij ervan vinden. Wij wonen er het hele jaar', zegt Jentsch per e-mail. De zaak uit Ausserbinn ligt inmid dels bij het kanton. Binnenkort valt de beslissing of de 5G-antenne als nog wordt gebouwd. Rootert: ,,Het is vergeleken met het drukke Neder land een andere wereld hier. Ik hoop dat deze oase van rust behouden blijft.'' Politiek Den Haag is nog lang niet klaar met de toeslagenaffaire. Er lag al een keihard rapport door de par lementaire ondervragingscommis sie. Het kabinet bood hiervoor zelfs zijn ontslag aan. En toch zal naar alle waarschijnlijkheid een meer derheid van de Tweede Kamer van daag instemmen met een nieuwe, volwaardige parlementaire enquête naar het schandaal. Zo'n 'echte' enquête kost meer tijd, en de commissie krijgt meer bevoegdheden. Wel zal de enquête niet alleen over de problemen bij de Belastingdienst gaan, maar ook over die bij andere uitvoeringsorga nisaties zoals het UWV en het CBR. Het onderzoek moet gaan over zowel de dienstverlening, de hand having als de fraudebestrijding bij die overheidsdiensten. De regeringsfracties zijn ver deeld. D66 en ChristenUnie steu nen het initiatief van de SP. D66- Kamerlid Steven van Weyenberg spreekt van een 'politieke vooruit- kijkcommissie'. ,,Het kabinet heeft de ultieme consequentie al geno men door af te treden, nu gaat het erom welke lessen we trekken.'' VVD en CDA zijn tegen. Vooral de dreigende tegenstem van CDA is voor SP-Kamerlid Renske Leijten een domper. Samen met CDA-col- lega Pieter Omtzigt vormde zij het duo dat de toeslagenaffaire boven water wist te krijgen. Leijten: ,,Het CDA is niet te bewegen. Ik heb Omtzigt gebeld, maar hij ziet pro cedurele mitsen en maren.'' Venetië Commissie Omtzigt heeft juist inhoudelijke bezwaren, zegt hij. Net als de VVD vindt zijn partij het geen goed idee om de Tweede Kamer zelf een onderzoek te laten doen naar haar eigen functioneren. In plaats daar van ziet hij liever dat de Venetië Commissie, een adviesorgaan van de Raad van Europa, onderzoek doet naar de rechtsbescherming van burgers in Nederland en of het parlement en de rechterlijke macht wel voldoende afstand bewaren van de regering. Dat voorstel krijgt mogelijk óók een meerderheid. Omtzigt: ,,Die commissie is geen misselijke. Zij heeft Polen en Hon garije ook door de wringer gehaald, je moet dat niet onderschatten.'' Ook vindt Omtzigt de onder zoeksopdracht te breed. ,,Als je on derzoek doet naar de dienstverle ning, handhaving en fraudebestrij ding bij zo veel overheidsdiensten, dan weet je dat je weinig vindt. Je kunt beter je onderzoek op één on derdeel toespitsen wil je echt iets boven water krijgen. Tot slot komt er al een parlementaire enquête naar de aardgaswinning in Gronin gen en weet iedereen dat er straks ook een komt naar de corona-aan pak. We belasten het apparaat te veel met nog meer enquêtes.'' 66 zetels Toch lijkt de enquête er te komen. Het voorstel krijgt in elk geval steun van regeringspartijen D66 en ChristenUnie en oppositiepartijen SP, GroenLinks, Partij voor de Die ren, 50Plus, Denk, Forum voor De mocratie en de individuele Kamer leden Henk Krol en Femke Merel van Kooten-Arissen. Dat zijn sa men al 66 zetels. Oppositiepartij PvdA (negen ze tels) kan de enquête over de streep trekken, maar moet er vandaag nog over vergaderen. ,,Al sta ik er wel willend tegenover'', zegt woord voerder Henk Nijboer. ,,De over heid heeft gefaald. Alleen vind ik echt dat de enquête naar de aardbe vingen in Groningen er niet onder mag lijden.'' De steun van grootste oppositie partij PVV was gisteren nog onze ker. De SGP heeft grote aarzelingen. Daardoor bestaat de kans dat de en quête door een minimale meerder heid wordt doorgedrukt. Dat is hoogst ongebruikelijk voor zo'n zwaar middel. Vorig jaar werd Leijten nog de pas afgesneden toen de Kamer de voor keur af aan een snelle parlemen taire ondervraging in plaats van een tijdrovende enquête. Ze is opgeto gen dat ze waarschijnlijk toch haar zin krijgt: ,,Als je zegt dat dit nooit meer mag gebeuren, dan móet je onder de motorkap kijken. Op som mige vragen hebben we nog steeds geen antwoord. Hoe speelde natio naliteit van mensen bijvoorbeeld mee? En welke rechtsgrond is nu precies gebruikt?'' dinsdag 26 januari 2021 GO Protest in Bern tegen 5G. Er staan al ruim tweeduizend 5G-antennes ver spreid door het land. FOTO AFP - Cock Rootert, eigenaar vakantiehuisje VVD en CDA verzetten zich nog, maar een 'echte' parlementaire enquête vanwege de toeslagen affaire lijkt er alsnog te komen. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Gerard Blankestijn, voormalig directeur Toeslagen bij de Belas tingdienst, bij de ondervragingscommissie. foto jeroen van der meyde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13