12 NIEUWS In een Zwitsers Alpendorpje zijn Nederlanders met vakantiehuisjes verwikkeld in een strijd met het nationale telecombedrijf. Recht voor hun huisjes staat een grote 5G-mast gepland. De kwestie staat niet op zichzelf. ZWITSERLAND VAKANTIEHUISJES^ Het glinsterende Zwitserse bergdal lokt Nederlander Cock Rootert (69) twee maanden per jaar om te wande len en skiën. Van uit zijn houten vakantiehuisje vlakbij Ausserbinn reikt het uitzicht kilome ters ver over dennenbossen, een kronkelende rivier en weelderige weiden. Maar nu dreigt onenigheid een stukje van de idylle weg te ne men. Telecomgigant Swisscom wil pal voor een cluster vakantiehuisjes van onder meer Nederlanders een 5G-mast bouwen, om het digitale netwerk te verbeteren. De huisjes eigenaren vrezen dat de mast het landschap ontsiert en nadelig is voor het verhuren van de chalets. Sommi gen zijn ook bezorgd over 5G-stra- ling, een angst die volgens experts niet gegrond is. Met een advocaat hebben de huisjeseigenaren een bewaar ingediend bij het kanton. ,,Er wonen in dit dal zo weinig mensen. Waarom is dat supersnelle internet nodig?'' zegt Rootert, die sinds 2007 elk jaar naar het dal komt. Zwitserland is nummer één in Europa als het gaat om 5G-dekking: ruim 90 procent van het land ont vangt al 5G. Maar ook op het platte land moet 5G-bereik top zijn, zegt Armin Schaedeli, woordvoerder van Swisscom. ,,We streven naar goed 5G-bereik in heel het land. Vooral op het platteland kan 5G belangrijk zijn, bijvoorbeeld voor toerisme.'' En zo is een discussie ontstaan in het Binndal, vlakbij de Italiaanse grens, die symbool staat voor discus sies in heel Europa. De voorlopige locatie voor de paal is recht voor de twaalf vakantiehuisjes van onder an deren vier Nederlandse families. De huisjes ligtgen een paar honderd me ter buiten het dorpje Ausserbinn, waar dertig Zwitsers het hele jaar door wonen. Toerisme is economisch gezien belangrijk voor het dal, dat in 2011 uitgeroepen is tot landschapspark. De imposante natuur roept niet al leen Rootert naar het Binndal. ,,Ook mijn kinderen en kleinkinderen ko men met plezier.'' Tijdens kerst huurt de familie de omliggende huis jes en zijn ze met achttien man. ,,Dan gaan we sleeën, skiën, wandelen en gezellig met elkaar eten.'' Jongeren Zijn verbeterde digitale communica tiemogelijkheden nodig op zo'n afge legen plek? Als het aan de vaste be woners van Ausserbinn ligt wel. „Di gitalisering is ook hier erg belang rijk", zegt Roland Jentsch, die al zijn hele leven in het dorp woont. ,,Het wordt steeds moelijker jongeren te motiveren om in de bergen te wonen. Een snelle internetverbinding zou helpen." Daarbij, legt hij uit, is thuis werken voor de jongeren die er wel zijn lastig als het bereik slecht is. De gemeente is, net als de bewo ners van de vakantiehuisjes, tegen de bouwplannen van de 20 meter hoge mast. Ambtenaar Stefan Clausen zegt dat de gemeente ook een bezwaar schrift heeft ingediend bij het kan ton. ,,Zolang we niet weten wat de 5G-straling teweeg kan brengen bij de gezondheid van de omwonenden, zowel op korte als lange termijn, vindt de gemeente dat de mast er niet mag komen.'' Het lokale verzet staat niet op zich zelf. In 2019 protesteerden duizenden mensen in hoofdstad Bern tegen de aanleg van 5G-antennes. Zwitserland volgt grotendeels Europese wetge ving als het gaat om 5G, maar in de uitbreiding lopen ze voor op andere landen. Inmiddels staan er ruim tweeduizend 5G-antennes verspreid door het land. De woordvoerder van Swisscom: ,,In sommige gemeenten gaat de uitbreiding wegens sterke op positie wat langzamer, maar we zijn nooit gestopt met het bouwen aan het netwerk.'' Een deel van het verzet tegen 5G-masten berust op angst voor de dinsdag 26 januari 2021 GO Nederlanders in het geweer tegen 5G-mast bij Alpendorp Noah Moeys Ausserbinn Een 5G-mast in een dorpje in de buurt van Ausserbinn. In Ausserbinn wonen dertig Zwitsers het hele jaar door. Zij willen het snelle internet wel. De gemeente ziet het niet zitten vanwege mogelijke gezondheidsrisico's. fotos noah moeys

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12