- - Dna baby mag aangepast om afwijkingen te voorkomen' EUWS 11 Vooral 's nachts is het geklapper van de zeilen angstaanjagend Nadat kamp Moria was afgebrand, zei iedereen: zo'n mensonterend kamp mag er nooit meer komen. De les blijkt, helaas, snel vergeten. -"r - Omad Ahmadi appt een foto van de waslijn die hij heeft gespannen in de tent van zijn familie. Eraan hangen een blauwe capuchontrui, een beige joggingbroek en twee handdoeken. Daaronder staat een klein elektrisch blaaskacheltje. ,,Als we stroom hebben, zet ik die aan om mijn kleren te drogen'', verduidelijkt de 23-jarige Af ghaanse vluchteling vanuit het kamp op het Griekse eiland Les bos. ,,Maar dat is zo'n twee a drie uur per dag. Ze zeggen dat er niet meer olie is voor de generatoren.'' Net als nog zo'n 7300 lotgenoten zit Ahmadi al bijna vier maanden in het tentenkamp dat de Griekse overheid uit de grond stampte, na dat het beruchte Moria in septem ber was afgebrand. Even was er de hoop dat de verwoesting van het gehate oude kamp misschien ook voor iets goeds kon zorgen - de omstandigheden waren er immers mensonterend. Maar Ahmadi en de anderen zijn inmiddels de wan hoop nabij. De striemende regen en de snijdende wind, ook giste ren weer, maken het verblijf in de tenten bar en boos. Vooral 's nachts is het geklapper van de zei len angstaanjagend. ,,Vorige week V - dook de temperatuur onder nul en sneeuwde het zelfs een nacht.'' Dankzij onder meer hulporgani saties is de situatie nu wel een klein beetje beter dan aan het be gin. Iedereen kan een paar keer per week warm douchen, nadat bewo ners zich eerder moesten wassen bij een tappunt of in zee. Er zijn solarlampen, slaapzakken en de kens uitgedeeld. ,,En we hoeven niet meer drie uur in de rij voor een maaltijd. We kunnen ons eten nu per tentenvak ophalen'', ver- Moria was beter dan dit nieuwe kamp. Het is hier net een gevangenis volgt Ahmadi. En de Griekse over heid graaft geulen - samen met hulporganisaties en de bewoners - legt zandzakken neer en hoogt de laagst gelegen delen met soms wel een meter op. Al kon dat niet voor komen dat het kamp toch weer een modderpoel is. Experts wijzen erop dat een kamp van tenten dicht op elkaar, op deze plek op een landtong aan zee, eenvoudigweg niet winter- klaar te maken is. VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR heeft ka chels geleverd om de tenten te ver warmen, maar die staan werkeloos in een loods. De stroomvoorzie ning kan zoveel verwarmingen niet aan. ,,Moria was beter dan dit nieuwe kamp. Het is hier net een gevangenis'', vindt Ahmadi. Dat komt onder meer doordat het ei land Lesbos als een coronahaard geldt binnen Griekenland, waar door er vanaf 18.00 uur al een avondklok geldt. Kampbewoners mogen via een roulatiesysteem - één a twee keer per week - drie uur naar buiten. En in het kamp is, anders dan destijds in het heuvel achtige Moria waar een heuse winkelstraat was ontstaan, weinig te beleven. Intussen hebben de asielproce dures vertraging opgelopen, onder meer vanwege corona. ,,Zelfs de kinderen zijn hier gedeprimeerd. Iedereen is gefrustreerd en moe van het wachten.'' Veldcoördinator Asha Fleerak- kers van de Nederlandse Stichting Bootvluchteling bevestigt dat. De vrijwilligers van de hulporganisa tie bieden naast medische bijstand ook psychosociale hulp. ,,We zien veel paniekaanvallen. Mensen sta ren voor zich uit en zijn niet aan spreekbaar. Sommigen moeten met medicatie weer onder ons worden gebracht'', licht ze toe. ,,Ook spreken we veel mensen die kampen met stress, die de hele dag piekeren en zelfs rondlopen met suïcidale gedachten. En we behan delen slachtoffers van geweld en opstootjes.'' De Griekse regering wijst erop dat het tentenkamp tijdelijk is. In september moet nieuwe, perma nente opvang open gaan elders op Lesbos, gefinancierd en deels ge rund door de EU. Maar lokale be woners en politici keren zich daar tegen, dus de vraag is of die dead line gehaald wordt. Op Samos, waar de situatie zo mogelijk nog erbarmelijker is, is een nieuw kamp eerder gereed. De UNHCR waarschuwt dat ook op Chios de situatie nijpend is, en roept op vluchtelingen over te brengen naar het Griekse vasteland en andere landen in Europa. Later deze week wordt meer wind en regen ver wacht. Dat blijkt uit jarenlange gesprekken met ongeveer duizend Nederlan ders in de zogenoemde dna-dia- loog. Dit initiatiefis opgestart nadat twee wetenschappers een nieuwe techniek ontdekt hadden hoe ze het dna van dieren, mensen en planten makkelijk kunnen aanpassen, en daarvoor in 2018 de Nobelprijs kre gen. Sinds hun ontdekking is het debat losgebarsten in hoeverre dit kan en mag worden toegepast op mensen. De meeste Nederlanders die meededen aan de gesprekken blij ken geen principiële bezwaren te hebben tegen het aanpassen van dna, zolang dat maar niet gebeurt om de mens bijvoorbeeld slimmer te maken. Als met de techniek kan worden voorkomen dat kinderen worden geboren met ernstige erfe lijke aandoeningen, hebben de meeste landgenoten hier geen principiële bezwaren tegen. Alleen dan weegt het leed dat je ermee voorkomt op tegen de risico's die het aanpassen van dna met zich meebrengt, vinden de deelnemers. Wel vinden ze het lastig om te be palen wat ernstige erfelijke afwij kingen zijn. De meningen daarover zijn sterk verdeeld. Zo vonden som migen autisme of erfelijke doofheid een ernstige afwijking, maar von den anderen dat niet of minder. Sommigen vragen zich af of derge lijke aandoeningen ook niet op minder ingrijpende manieren voorkomen kunnen worden, bij voorbeeld door het selecteren van embryo's bij kunstmatige bevruch ting. Lastig Voor iedereen was het belangrijk dat er zorgvuldige afwegingen wor den gemaakt. Ook mag het zo min mogelijk schadelijk zijn voor de on geboren kinderen. Lastig daarbij is dat nog niet alle risico's kunnen worden uitgesloten als aangepaste embryo's daadwerkelijk bij vrou wen in de baarmoeder worden ge plaatst. Nu is er nog alleen onder zoek in laboratoria en zijn er nog niet daadwerkelijk kinderen gebo ren met een aangepast dna. De uitkomsten van de dna-dia- loog zijn gisteren aangeboden aan minister Hugo de Jonge van Volks gezondheid. Een van de mede-ini tiatiefnemers, Sam Riedijk van het Erasmus MC, vindt het belangrijk dat Nederlanders laten weten wat ze hiervan vinden. ,,Er bestaat nu technologie die iets kan veranderen aan onze menselijkheid. Dan is ie ders stem belangrijk, en niet alleen die van de wetenschappers die ver stand hebben van deze materie.'' dinsdag 26 januari 2021 GO Vluchtelingen zijn op ijskoud en winderig Lesbos wanhoop nabij Thijs Kettenis Athene BSsSSskSs ^saSSsgt?^ Zandzakken kunnen niet voorkomen dat het nieuwe kamp een grote modderpoel is. foto privébeeld - Omad Ahmadi De meeste Nederlanders kun nen er mee leven dat het dna van ongeboren baby's wordt aangepast. Er is wel een strin gente voorwaarde: dit mag al leen als ermee voorkomen kan worden dat kinderen worden ge boren met ernstige erfelijke aan doeningen. Raymond Boere Den Haag Microscoopbeeld IVF-behan- deling. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11