II Ruttes haar weldenkende mensen Corona stuwt verkoop van boeken 10 NIEUWS CORONA EXAMENS De totale markt voor fysieke boeken is het afgelopen jaar met ruim 5 procent gegroeid. Ook zette de trend van het online boeken bestellen het afgelopen jaar onverminderd door. De on- lineverkoop van boeken steeg vorig jaar ten opzichte van 2019 met ruim een derde. De stijging van de boekenver kopen die via webwinkels aan de man werden gebracht, was ook met de kerstperiode goed te zien, aldus het CB. Met uitzon dering van de week waarin kerst viel werden er in alle we ken van het vierde kwartaal van 2020 opvallend veel online boe ken ge- en verkocht. Bibliotheken De populariteit van het e-book nam door de coronapandemie een stevige vlucht, zegt het CB. Na de zomervakantie steeg ook de uitleen van e-books via bi bliotheken flink. Het afgelopen jaar werden er bijna 11 procent meer e-boeken verkocht ten op zichte van een jaar eerder. Fysieke boekwinkels kochten het afgelopen jaar wel minder in bij het Centraal Boekhuis. In to taal kromp de verkoop aan de fysieke boekhandel het afgelo pen jaar met 4 procent. De afzet naar de winkelstraat had erg te lijden in en na de Kinderboe kenweek, eind september en begin oktober. Dat kwam om dat in die periode een gedeelte lijke lockdown werd afgekon digd. De Tweede Kamer heeft grote zor gen over de gevolgen van de coro nacrisis op de centraal schriftelijke eindexamens. Kamerleden vragen zich af of de examens wel gemaakt kunnen worden nu leerlingen zich niet goed kunnen voorbereiden. Minister Arie Slob (Onderwijs) houdt vooralsnog vast aan zijn eer dere besluit om de examens dit jaar wel door te laten gaan en roept leer lingen op daarvoor te gaan leren. Vóór 15 februari hakt hij definitief de knoop door. Scholierenclub Laks stelde vorige week voor de examens te beperken tot Nederlands, Engels en wis kunde. Volgens Slob zorgt die dis cussie ervoor dat een deel van de eindexamenkandidaten 'gaat stil zitten' en dat 'hun motivatie weg valt'. „Sommige leerlingen denken: we stoppen ermee, het is toch niet meer nodig. Dat wilden we juist voorkomen.'' Volgens de ChristenUnie-be windsman is er om die reden al een besluit genomen, kort voor de kerstvakantie, om de examens ge woon door te laten gaan. Daardoor mogen eindexamenklassen tijdens de schoolsluiting wél naar school. Om examenleerlingen meer tijd te geven om zich voor te bereiden, kunnen zij hun examens straks spreiden over twee tijdvakken en krijgen zij een extra herkansing. Slob benadrukt dat 'het hele onder wijsveld' het daarmee eens was. ,,Dit is het gewoon. Tegen de leer lingen wil ik zeggen: ga gewoon aan de slag.'' De Kamer wijst erop dat er sinds de kerst nieuwe ontwikkelingen zijn. Slob erkent dat ook. Zo 'wakkert' een besmettelijker Britse variant van het coronavirus 'onzekerheid aan' en adviseerde het Outbreak Management Team (OMT) dat leer lingen op middelbare scholen on- Het Laks luidt de noodklok en ook CNV Onderwijs ziet bezwaren derling ook 1,5 meter afstand moe ten houden. Slob: ,,Dat is een enorme beperking.'' Over hóe het examen eventueel anders moet, klinken in de Kamer verschillende geluiden. D66-Ka- merlid Paul van Meenen vindt het voorstel van Laks voor een examen met drie vakken 'een serieuze op tie' die 'de moeite van het onder zoeken waard' is. ,,Voor veel leerlin gen hangen de examens als een donkere wolk boven het hoofd.'' Ook de VVD, die 'zorgen' heeft, ziet wel wat in de Laks-optie. De SGP stelt dat het doorgaan van de examens ook kwetsbare leerlingen 'kan schaden' en de PvdA meent dat Slob 'te optimistisch' is over het doorgaan van de examens. ,,Er is wel degelijk iets aan de hand'', vindt Ka merlid Kirsten van den Hul. ,,Het Laks luidt de noodklok en ook CNV Onderwijs ziet bezwaren. Dat is een groot deel van het onderwijs.'' Het CDA pleit ervoor leerlingen een ex tra herkansing te geven, bovenop de extra mogelijkheid die Slob in de cember al aankondigde. Slob wil niet speculeren op alter natieve scenario's. Dat zou volgens hem alleen voor onrust zorgen. Wel wijst hij erop dat het voorstel van Laks, om alleen examens af te ne men in de kernvakken Nederlands, Engels en wiskunde op praktische bezwaren stuit. ,,In het vmbo is al leen Nederlands een kernvak.'' IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 314 ik had net besloten me maar eens niet te mengen in het koor van mensen die de relschoppers ver oordelen. Dat ligt zo voor de hand. Tot ik Rutte er een persconferentie over zag geven. En ik luisterde wel naar zijn woorden ('schande') maar werd ook afgeleid door zijn hoofd. Het haar, om precies te zijn. Als die lockdown nog een tijdje aanhoudt, moet onze minister-president een staartje nemen. Ik begrijp heel goed waarom hij niet naar de kapper gaat. Alle kappers zijn dicht. Het zou hem weinig moeite kosten er toch een naar het torentje te laten komen. Maar dat kan nu natuurlijk niet. Met de verkiezingen. Daar zal geen begrip voor zijn. Hij wel, wij niet. Dus of hij komt binnenkort slecht geknipt naar buiten en zegt: Jort Kelder heeft het gedaan. Het was op mijn verzoek, u moet niet kwaad op hem worden. Of hij laat het doorgroeien. Dan komt het moment dat er een elastiekje in moet. Lijkt me heerlijk. Maar toen bedacht ik dus: zou wel flauw zijn om het qua rellen hierbij te laten; Ruttes haar. Want natuurlijk vind ik wel wat. Laat ik dit zeggen: als ik er een van mijn grote kinderen tussen had gezien, had die wel een probleem gehad. Ik zou natuurlijk niet kunnen zeggen; je hoeft niet meer thuis te komen. Want dat doen ze al niet meer, maar dat heeft zoals bekend een andere reden. Wat wel gek voelt: (nooit gedacht dat nog eens te kunnen zeggen): ik hoor ineens tot de zwijgende meer derheid die dit allemaal op televisie ziet en hoofdschuddend zegt: waar moet het heen met dit land. Vergis ik me, of is het in de meeste andere lan- Vergis ik me, of is het in de meeste andere landen minder? den minder? Wat doen die beter? Voeden ze hun kinderen strenger op? Zijn die gewoon banger voor het ge zag? Je zou het haast denken. Ik denk eerlijk gezegd dat het wel een keer over gaat, die rellen. Het is niet de opmaat tot een revolutie. Daarvoor zijn in Nederland te veel weldenkende mensen. Die blijven net als ik netjes binnen na negenen en daarvoor overigens ook al. Die hebben ook niet de neiging om test straten in de fik te steken, of eens lek ker een paar auto's op zijn kop te zet ten. Saai hè. Wel heb ik zorgen of die beloofde vaccinaties allemaal op tijd komen. Maar dat sneeuwt een beetje onder nu. Reageren:frankpoonhuis@dpgmedia.nl dinsdag 26 januari 2021 CULEMBORG De e-boeken- markt is door de coronapan- demie een stuk populairder geworden. Dat meldt logistiek dienstverlener CB, ook wel be kend als het Centraal Boekhuis uit Culemborg. Volgens de boe- kendistributeur heeft ook de populariteit van het fysieke boek zeker niet te lijden gehad onder de coronacrisis. Grote politieke zorgen over de eindexamens Middelbare scholen zitten nog altijd potdicht, maar de centrale schriftelijke eindexamens komen elke dag dichterbij. De Haagse politiek weet niet hoe het nu verder moet. Minister Arie Slob (Onderwijs) denkt dat het wel goed komt. Hanneke Keultjes Den Haag Minister Slob roept leerlingen op 'gewoon' voor het eindexamen te gaan leren. foto jan ruland van den brink - PvdA-Kamerlid Kirsten van den Hul Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10