Werkstress, slaapgebrek, slecht eten en te veel drinken hielden me gegijzeld in mijn steeds molliger lichaam en huilend, gehuld in mijn grootmoeders trouwjurk, in foetushouding naar mijn kinderfoto's te kijken. Wat is er in gods naam aan de hand? Hoe kon ik deze algehe le aftakeling bestrijden? Het antwoord op de laatste vraag was makkelijk. Sporten. Want als ik me fysiek beter voelde, ging dat gepaard met een betere psychische gesteld heid. Dus ik zei tegen mezelf: kom op Max, jij pudding-Tarzan, naar die sportschool! Ik deed dappere pogingen met kracht training en besloot ook weer te gaan kick boksen. Ik merkte echter dat mijn krachten een stuk minder waren. Bovendien was ik zo moe dat ik me op een gegeven moment niet eens meer naar een sportschool kon slepen. Natuurlijk, andere factoren speel den ook een rol. Zoals de hele dag werken aan twijfelachtige projecten. De prangende onzekerheid over het vaderschap. En het gigantische slaapgebrek dat je opbouwt met een pasgeboren kind. De rollercoaster van werkstress, slaap gebrek, slecht eten en te veel drinken hield me gegijzeld in mijn vermoeide, steeds molliger lichaam. En zo tijgerde ik op de automatische piloot een paar jaar voor waarts. Ons kind groeide als kool en ik had wat tegenslagen, maar boekte ook wat successen. Mijn vrouw tolereerde voorals nog mijn infantiele leven als kunstenaar. Soms benaderde ze mij kritisch over mijn onbetaalde 'kunst'. Dan beet ik haar toe dat die nobele investeringen van al mijn energie zich later zouden terugbetalen in een groots succes. Intussen vlogen mijn jaren als zombie voorbij. Toen het qua werk weer wat mee zat, kwam eindelijk een periode dat ik wat meer rust kreeg. Met open vizier overdacht ik wat er in die paar jaar allemaal was gebeurd. Gelukkig stond mijn huwelijk nog overeind en hadden we ons jochie met succes door de babytijd geloodst. Hoog tijd om eens heel kritisch in de spiegel te kijken. Ik zag nog een sprankje licht in die apathi sche blik. Er was nog hoop! Ik besloot mijn klachten op te schrijven en een zelfonderzoek te beginnen. Zo stond me nog iets bij van wat ik een paar jaar geleden gehoord had in een favoriete podcast. De algoritmen van mijn zoekter men leidden steeds weer naar Joe Rogan, een Amerikaanse comedian en vechtsport commentator. In een van die afleveringen sprak hij met iemand over een bepaalde therapie: Testosteron Replacement Thera py (TRT). Mijn interesse was meteen gewekt. Mannen, hoorde ik, zijn heel hormonaal gedreven en dat heeft een enorme invloed op je leven. Als die hormonale balans niet in orde is, begreep ik, kan dat leiden tot een hele reeks van klachten: zwaarlijvigheid, een kort lontje, diabetes, gebrek aan con centratie, angstaanvallen, onzekerheid, lage energie, laag zelfbeeld, laag libido, een erectiestoornis, slaapproblemen, nervosi teit, buikvet, borstvorming, minder spier massa en zelfs depressie. Als je last hebt van zulke symptomen, dan bestaat de kans dat je een te laag tes tosterongehalte hebt. Dat heet testosteron- deficiëntie. Bij mannen gaat na het 35ste jaar het testosteronniveau omlaag. Rond je 50ste is die testosteronspiegel ongeveer met ongeveer 20 procent gedaald. Als je ouder wordt, vergroot het risico op testos- terondeficiëntie nog aanmerkelijk. Online herkende ik me meteen in die verschijnselen. In mijn geval lag de oorzaak vooral extern. Ik rookte, dronk en had veel werkstress. Sporten deed ik niet meer. Ik lette niet op mijn voeding; allemaal funest voor het testosteronniveau. De huisarts en specialist bevestigden mijn vermoeden. Ik begon aan de TRT, een therapie waarbij je dagelijks een gel van pure testosteron op je armen smeert. Dat brengt het testosteron niveau op het peil van een jongen van 20. Tijdens de therapie gebeurde er iets wat ik niet anders kan omschrijven dan als magisch. Ik kreeg meteen mijn energie terug, daarna verbeterde mijn concentratie en ik kreeg ook weer zin in het leven. Door te sporten viel ik tien kilo af. Ik zag weer een potente verschijning in de spiegel. De 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98