Elke keer als journalist Max Moszkowicz (41) in de spiegel keek, zag hij een vermoeide, vadsige man. Om de confron tatie met zichzelf aan te kunnen, leefde hij lange tijd in een roes van alcohol. Tot hij besloot: dat moet anders. Drie grote gebeurtenissen kwamen in 2015 in mijn leven bij elkaar. Ik haalde mijn rijbewijs (op mijn 36ste), ik kreeg een zoon en ik rondde mijn eerste echte grote- mensendocumentaire af. Wij Moszkowicz ging in de lente van 2016 in première. Het was een spannende tijd. Al die gebeurte nissen hadden invloed op elkaar. Geen rij bewijs? Dan kun je het mooie nieuwe leven niet rondrijden. Geen documentaire? Geen geld en een tegenslag op carrièregebied. In het eerste deel van het jaar 2016 galop peerde ik onbevangen, vol trots op mijn paard van euforie, de horizon tegemoet. Maar toen het succes en het geluksgevoel van het vaderschap waren bezonken, voel de ik me steeds minder goed. Ik begon me zorgen te maken over het moeizame leven als zelfstandige creatieveling. Kan ik eigen lijk wel zorgen voor mijn gezin? Kan ik wel omgaan met de nieuwe verantwoordelijk heid? Hoe pak ik het aan? De twijfels zorg den ervoor dat mijn optimisme en gedre venheid wegzakten. Als ik 's ochtends in de spiegel keek, zag ik een onverzorgde, vermoeide en enigszins vadsige man. Ben ik dat? Wat is er met me gebeurd? Waar zijn mijn jeugdigheid en ongebreidelde ener gie? Waarom voel jij je zo rottig? Je hebt toch alles wat je als man wil in dit leven? Het decorum van de succesvolle film maker strookte niet met het zeurende klotegevoel dat zich steeds dominanter manifesteerde. Ik zag die afkeurende blik van mijn vrouw vanaf de bank heus wel. Ik verschool mijn groeiende pens onder een Starsky and Hutch-kabelvest en schoot wortel, daar achter mijn bureau. Driftig tikkend aan een van mijn 'grandioze', kansloze plannen. Ik hoorde mezelf loze beloftes stamelen. Over grote films en mooie klussen. Terwijl ze bezorgd onze kleine man wiegde. Om die ongemakkelijke, confronterende gevoelens te onderdrukken schonk ik maar weer het zoveelste glas wijn in. De makke lijke kortetermijnoplossing. Om de volgen de dag wakker te worden met diezelfde rotgevoelens, nog eens verergerd met een flinke kater. Zodra die roes van alcohol, liegen tegen mezelf en mijn vrouw was uitgewerkt, voelde ik een nauwelijks nog te onderdrukken behoefte om straalbezopen Hormonaal compleet in de war TEKST MAX MOSZKOWICZ FOTOS DANIEL COHEN ZATERDAG 23 JANUARI 2021 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 97