zeggen. Hij raakte vrijwel al zijn werk kwijt. Waren er zo'n honderd koren die hem met regelmaat inhuurden, na 1997 bleef er één van over. Radio en televisie lieten hem links liggen. Zijn werk viel weg en daarmee zijn inkomen. Hun fraaie landhuis in Breukelen moesten Bakker en Van Ammelrooy verkopen. Het duurde j aren voordat het werk weer iets aantrok. Welk cijfer zou u geven aan uw leven voor het ongeluk? „Gemiddeld wel een 8. Fantastische hoogte punten, maar ook dieptepunten, falen. Rond mijn 30ste zong ik de hoofdrol in de opera Figaro, daar was ik veel te jong voor. Dat had ik niet moeten doen. Ik had de diepte nog niet om zo'n lastige rol aan te kunnen. Vocaal kon ik het aan, maar er komt meer bij kijken. Je moet het ook kunnen interpreteren. In die tijd kreeg ik bij de Nederlandse Operastichting op basis van mijn talent meer rollen die boven mijn macht lagen. Maar er gebeurden ook prachtige dingen, de geboorte van mijn zoon, het ontstaan van de relatie met Willeke, nu 44 jaar gele den. Een ander hoogtepunt was de aanschaf van een zeilschip waar we een jaar of acht veel plezier van hebben gehad op de Mid dellandse Zee. Ik behaalde successen met tv-shows en kreeg goede kritieken in de pers. Ik had veel werk en ontving allerlei aanbiedingen, het kon niet op.'' Marco is als mens veranderd. Ik ken een Marco van vóór en na het ongeval. Het zijn twee verschillende personen. Vroeger straalde Marco, kon hij genieten van zijn optredens, het applaus dat meestal gepaard ging met staande ovaties. Nu is er meestal het verdriet, de machteloosheid. Marco is in mijn beleving nooit meer die stoere, sterke, zelfverzekerde man geworden die hij vroeger was. Dat wil hij zelf niet toegeven omdat hij zich ervoor schaamt. Ik heb dagen en veel nachten gehuild om het verdriet van hem. Die grote, sterke beer verschrompelde tot een hoopje ellende. De littekens van toen draagt hij nog steeds met zich mee. ,,Dat is een jaar of tien hoogstens een 5,5 geweest. En nu is het een 7, denk ik.'' ,,Ik ben nu gelukkig. Al is het er niet altijd, het zijn momenten. Ik ben gelukkig als het goed gaat met mijn zoon en als Willeke gelukkig is. Dat vind ik belangrijk. Maar als ik over haar woorden in het boek nadenk: ze doelt vermoedelijk op het spontane, het vrolijke in me. Ik zag altijd het zonnetje in het leven. En dat heeft een tijdje niet geschenen.'' ,,Ja... Nou ja, er zijn momenten geweest dat ik het leven niet meer zag zitten, dat klopt. Maar dan is er die overlevingsdrang en de wetenschap wat er echt gebeurd is en hoe het is gegaan. Anders zou ik niet verder kunnen leven. Ik ben een enorme knokker.'' 12 (Willeke van Ammelrooy in Marco Bakker Het complete verhaal) Met welk cijfer zou u uw leven na het ongeluk waarderen? Bent u nog gelukkig geweest in die 23 jaar? Uw vrouw zegt in het boek: het is maar goed dat er nog geen social media waren in die tijd, want dan weet ik niet of Marco er nu nog was geweest. We hebben het over het ongeluk, maar toch ook weer niet. U heeft met de nabestaanden afgesproken erover te zwijgen. Komt die afspraak u goed uit of zit hij u in de weg?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 92