'In mijn zwembroek voel ik me net een kerel van 45, het is ongelooflijk' De meest gitzwarte bladzijde in mijn leven is die van 31 oktober 1997. Op die dag veranderde mijn hele leven. Het is ook de dag waaraan ik het liefst niet meer herinnerd wil worden. (passage uit Marco Bakker Het complete verhaal) ,,Ik kan het niet meer terugdraaien, het blijft een litteken. Maar ik wil vooruit. Zo zit ik in elkaar, ik wil niet terug.'' Marco Bakker (82) zit in zijn knusse huiskamer in Margraten met een kop koffie aan de ronde, houten eettafel. Hij benadrukt elk zinnetje met een tik op het tafelblad. ,,Ik wil léven, de nabestaanden moeten ook kunnen leven.'' Het Ongeluk. Met een hoofdletter O. Marco Bakker spreekt er nooit over. Al helemaal niet met journalisten, maar ook niet met zijn vrouw Willeke van Ammel- rooy (76), niet met zijn zoon Richard (47), vrienden of collega's. De avond waarop hij met zijn Opel Omega op het parkeerdek van de Amsterdam ArenA een 38-jarige vrouw dodelijk verwondde, is een scheids lijn in zijn bestaan. Er is een leven voor en een leven na. Bakker trad op 31 oktober 1997 met colle ga-baritons Lieuwe Visser en Henk Poort op tijdens een feest van auto-importeur Pon in het stadion. Aan het eind van de avond stapte Bakker op het parkeerdek in zijn auto. Bij het wegrijden reed hij de vrouw aan, die later overleed in het zieken huis. In de biografie van Harrie Nijen Twilhaar die afgelopen dinsdag verscheen, kan de zanger niet om het drama heen. Gedetail leerd beschrijft hij wat er die dag gebeurde. De tweede helft van het boek staat vrijwel volledig in het teken van die noodlottige vrijdag. Vaak wordt er gezegd dat het goed is om op het hoogtepunt van je carrière te stoppen. Ik raakte daarentegen op dat hoogtepunt de bodem. In amper enkele seconden was er niets meer van mij als artiest over. Dat ene moment, toen mijn auto zelfbepaalde welke richting er werd gekozen, veroorzaakte zoveel leed dat dit met geen pen te beschrijven is. (passage uit Marco Bakker Het complete verhaal) Bakker deed een paar weken na het ongeval zijn verhaal in De Telegraaf. Daarin vertelde hij dat hij in de ArenA weliswaar alcohol had genuttigd, maar in de middag en slechts twee glazen. Ook vertelde hij dat de hoge snelheid waarmee hij reed was te wijten aan een defect in zijn cruisecontrol; zijn auto was op hol geslagen. De publieke opinie keerde zich na het interview tegen Bakker, die met de advoca ten van de nabestaanden overeenkwam dat hij zich in de media niet meer zou uitlaten over de dramatische gebeurtenis. Het ontbrak Bakker aan bewijzen voor de rechtszaak die zou volgen. In zijn bio grafie schrijft de zanger over het volgens hem halfslachtige technische onderzoek van zijn auto. De bloedproeven die na het ongeval werden afgenomen en duidden op rijden onder invloed, waren in zijn ogen onjuist uitgevoerd. De rechter veroordeelde Bakker in juni 1998 voor dood door schuld tot 240 uur dienstverlening en een jaar rijontzegging. Omdat de bloedproef te laat was verricht, kon Bakker niet worden veroordeeld voor rijden onder invloed. De rechter liet het wel meewegen: 'De verdachte verkeerde ten tijde van het ongeval zodanig onder invloed van alcohol, dat aangenomen moet worden dat zijn vaardigheid, reactie snelheid en beoordelingsvermogen daar door negatief werden beïnvloed.' Het is ruim 23 jaar later. Op deze winterse vrijdag in januari bedekt een dun laagje sneeuw het Limburgse land dat sinds maart thuis is voor Marco Bakker en zijn vrouw. ,,Aan het begin van de lockdown verhuisden we vanuit Beverwijk hier heen'', zegt Bakker in de carréboerderij in Margraten waarvan het paar een gedeelte huurt. Op de achtergrond ratelt de koffie machine, die verse bonen maalt. Achter de ramen strekken zich weilanden uit, dankzij de sneeuw nog idyllischer dan normaal. ,,Graan, bieten, mais; allemaal landbouw'', zegt Bakker. Achter de wei landen begint het bos. ,,Het is daar heerlijk wandelen.'' Bakker gaat gekleed in een donkere polotrui, de mouwen opgestroopt. Hij is 82 jaar, je zou het hem niet geven. ,,Ik hoor dat vaak: hoe kun jij nou 82 zijn? Dan kijk ik in de spiegel en denk ik: ja, hoe kan het? Maar het is echt zo. Ik merk het aan kleine dingen. Ik heb geregeld last van mijn rug en ik ben deze week geopereerd aan een oog voor staar. Het andere volgt in februari. In mijn zwembroek voel ik me net een kerel van 45, het is ongelooflijk. Ik heb nog enorme spierballen. Dat zit in mijn bouw, mijn opa had dat ook. Hij was een zeeman, half Spanjaard, half Zeeuw.'' Zijn autobiografie heet Marco Bakker - Het complete verhaal. De ondertitel is niet bij toeval gekozen. 'Het complete verhaal' behelst zijn jeugd in Beverwijk, de oorlogs- j aren, het begin van zijn loopbaan, zijn romances, maar dus ook het ongeval dat zijn leven zo heeft getekend. De publieke opinie was destijds niet in het voordeel van Bakker, om het zacht te 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 90