X cc O m 9 modern, binnen armzalig. Lekkende systeemplafonds, versleten linoleum, krappe gangen en overstroomde toilet ten. Patiënten moeten urinestalen op een smoezelige kamer op een tafel neer zetten, twee meter van een koffiepot. Het ziekenhuis kan door een chro nisch personeelstekort de drukte in de rustigste weken van het jaar al nauwe lijks aan. En dus oogt het terrein nu als een fort: zonder dringende reden kom je er niet in. De enige beweging buiten komt van ambulancemedewerkers in beschermende kleding, die onrustig over het parkeerterrein lopen in af wachting van een oproep. Het verklaart waarom de overheid het vaccinatieprogramma heeft aangepast. Om zo veel mogelijk mensen zo snel mogelijk wat bescherming te geven volgt de tweede dosis niet binnen de voorgeschreven 28 dagen, maar pas na twaalf weken. In theorie moet dit geen kwaad kunnen, maar Rein Houben van de London School of Hygiene and Tro pical Disease plaatst wel een kantteke ning: ,,Er zijn geen studies naar gedaan.'' Perfecte storm Houben beschrijft de zorgcrisis als een 'perfecte storm', die Nederland moet proberen te voorkomen. ,,De regering heeft olie op het vuur gegooid door de teugels te laten vieren met kerst, net toen het aantal besmettingen steeg.'' Premier Rutte deed dat beter, en daar van worden de vruchten nog altijd ge plukt. „Onderschat niet hoe snel het weer uit de hand kan lopen.'' In Londen beaamt Levi de analyse van zijn landgenoot. ,,Een lockdown is de beste maatregel om het virus onder de duim te houden, voordat voldoende mensen zijn gevaccineerd. Je kunt er niet onderuit dat het aantal besmettin gen nu daalt, maar een oplossing is het niet. Die vormt alleen vaccinatie.'' Derek en Emily Rainnie uit Manchester beseffen dit goed. ,,Tot onze volgende prik zie je ons niet meer buiten.'' Precies een jaar geleden werd 'de eerste coronapatiënt van Europa' ontdekt in Bordeaux. De behandelend arts blikt terug. ,,Er was die avond een enorm kabaal buiten. De internationale pers bleek massaal voor de deur te staan.'' Denis Malvy is infectioloog aan het Centre Hospitalier Universitaire (CHU), het universitair medisch ziekenhuis in Bordeaux. Hij had de 'eer' om vorig jaar de eerste corona patiënt van Europa te behandelen. Achteraf bleek het virus al langer rond te waren, maar destijds werd het voor het eerst officieel vastge steld. ,,Er kwam 's middags een man naar het ziekenhuis, Laurent Chu, een Fransman van Chinese afkomst. Hij was net in Wuhan geweest, hij was koortsig en hoestte. We deden een coronatest, want we wisten na tuurlijk wat er in Wuhan aan de hand was.'' Het monster van die test kon het ziekenhuis niet zelf onderzoeken, daar had het niet de juiste spullen voor. Dus werd een taxi besteld, die 600 kilometer naar Parijs reed, naar het Institut Pasteur, met dat test monster achterin. ,,Het moest veilig ingepakt worden. We hebben het pakketje voor de zekerheid maar ge labeld als 'hoogst besmettelijk'.'' En toen begon het lange wachten. De dag erna, op vrijdag 24 januari om 18.30 uur, ging de telefoon. De uitslag was positief. ,,Snel erna doken er ook twee ge vallen op in Parijs. Dat waren dus de eerste drie coronagevallen in Europa. Dat werd die avond door de Franse minister van Volksgezondheid be kendgemaakt.'' ,,Ik had mijn collega van het Institut Pasteur aan de lijn en ik zei: wat nu? Zij zei: 'We moeten de autoriteiten informeren en daarna barst de storm los.' Toen heb ik gevraagd of ze het nieuws nog een halfuurtje stil kon houden. Dat kon. Daardoor had ik de tijd om de patiënt zelf te informeren en de collega's in het ziekenhuis te vertellen wat er aan de hand was. We kwamen bijeen in mijn werkkamer. Eigenlijk was dat ons eerste corona- crisisoverleg, zoals er nog heel veel zouden volgen. De minister zou het nieuws om 19.30 uur op tv bekend maken. Dat werd live uitgezonden. We pakten allemaal onze telefoons om de persconferentie te volgen, maar we zaten naar de verkeerde zender te kijken, dus dat hebben we toen gemist, haha.'' ,,Die avond was er een enorm kabaal buiten. Je kon het overal in het zie kenhuis horen, zelfs op de bovenste verdieping. Het was de tijd van de Gele Hesjes, dus we dachten dat die weer op straat aan het demonstreren waren. Maar nee, de internationale pers stond massaal voor de deur! Die eerste dagen liepen journalisten gewoon het ziekenhuis binnen. Ze wilden allemaal 'de eerste patiënt' zien. Ze vroegen waar hij lag, op welke gang, in welke zaal. Ze begon nen hem te bellen, ze wilden foto's In de weken na Chu leerden we hoe we patiënten het beste konden verzorgen nemen. Dat geef enorm veel extra stress, want we wisten nog weinig over de risico's van de ziekte. We moesten patiënt Chu beschermen tegen pottenkijkers.'' ,,We wisten in januari wel al wat er aan de hand was in China, in Wuhan. Dat de bevolking daar besmet raakte. We wisten ook dat iemand het virus uit China zou kunnen meenemen naar andere landen, dus we waren voorbereid. Gelukkig hebben we in Bordeaux een afdeling met veel erva ring met gevaarlijke en zeer besmet telijke virussen, maar corona was nieuw, ja. Het leek toen nog op een zware griep. Was het net zo besmet telijk en net zo gevaarlijk als andere virussen? We wisten niet of de Chinezen ons alles hadden verteld wat ze wisten. Daarom gingen we uit voorzorg extreem voorzichtig te werk. Laurent Chu is zelfs drie weken in ons ziekenhuis gebleven, terwijl we nu weten dat hij gewoon thuis verzorgd had kunnen worden. Hij kwam in een speciale kamer voor hoogst besmettelijke patiënten. Ook dat had best minder streng gekund. En ik denk dat we toen wel vijftien PCR-testen bij hem hebben gedaan. Dat was voor hem natuurlijk erg on aangenaam. Nu weten we dat één test, misschien twee testen, hadden volstaan.'' ,,Al vrij snel kwamen we erachter dat het met Laurent Chu redelijk goed ging. De patiënten die in de weken erna binnenkwamen, hadden meer klachten: geen reuk en geen smaak bijvoorbeeld. Er kwamen oudere pa tiënten, zieke mensen. Die kwamen op de ic, ze moesten aan de beade ming. Toen pas werd het menselijk drama zichtbaar, de ernst en de om vang van corona werden duidelijk. Pas in de weken nS meneer Chu leerden we hoe we patiënten het beste konden verzorgen.'' ,,Ik weet nog dat ik de eerste keer zijn kamer binnenkwam zonder masker. Hij was weer gezond en kon anderen niet meer besmetten. Ik zei tegen hem: 'Meneer Chu, u mag ook uw masker afdoen, u bent genezen.' Hij liet een foto van ons samen nemen, en sindsdien hebben we contact ge houden. Hij liet pas nog weten dat hij gevaccineerd wilde worden. Als het zover is, zou ik er graag bij zijn. Dat lijkt me een mooi moment.'' zaterdag 23 januari 2021 GO Miï ÜssSk Emily en Derek Rainnie zijn net evaccineerd. foto geert langendorff Ambulancemedewerkers brengen een patiënt binnen in Londen. foto afp T De Royal Manchester Infirmary is her metisch afgesloten. foto geert langendorff Franse arts behandelde eerste Europese patiënt Frank Renout Bordeaux Even terug naar dat moment dat de telefoon ging. De testuitslag was positief, en toen? En barstte de storm inderdaad los? De ic in het uni versitair zieken huis in Bor deaux. FOTO EPA T Arts Denis Malvy met Lau rent Chu, nadat die genezen was. FOTO KASIA WANDYCZ - Denis Malvy, infectioloog En hoe ging u medisch te werk, met een virus dat u nog niet zo goed kende? O Was meteen duidelijk hoe ernstig corona zou worden? Hoe reageerde Laurent Chu toen hij na drie weken naar huis mocht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9