Mijn kinderen iets uitleggen mag absoluut niet EGBERT JAN Ik mag helemaal niet klagen. Niet dat ik het anders zou willen, ik heb kei- en keihard gewerkt voor alles wat ik heb. Ik ben blij met waar ik nu ben. De huizenmarkt is op dit moment zo oververhit dat ik huur. Mijn bruto hypotheek was 880 euro, nu betaal ik 975 euro voor een chalet waar ik perma nent mag wonen. Uit principe wil ik niet overbieden, ik wacht tot de huizen prijzen dalen. Mijn volgende huis moet zeker een werkplaats en genoeg opslagruimte hebben. Ik klus altijd zelf, geef liever geld uit aan gereedschap dan aan een aannemer. Op jaarbasis ben ik zeker 2000 euro aan gereedschap kwijt. Dat staat nu allemaal opgeslagen voor 200 euro per maand. Ik noem mezelf een levensgenieter. Iemand vroeg me of ik mee wilde naar Schotland, ik zei direct ja. Dat kost me dan voor tien dagen 2000 euro. Ik vlieg makkelijk overal heen. Tijdens corona ben ik ook op pad geweest, naar Italië en Zwitserland. Ik vind het prettig om dan in vrij luxe hotels te slapen. Voor een kamer betaal ik tussen de 80 en 140 euro. In Noorwegen heb ik ook weleens in een hotel voor 300 euro per nacht geslapen. Maar ik slaap ook prima in een hutje in Mozambique. Of op een camping in Zeeland, want ik heb ook nog een caravan. Ik vind het op zo'n camping wel prettig om mijn eigen dingetjes om me heen hebben. De cara van staat nu in de stalling, daar betaal ik 320 euro per jaar voor. Ik houd van duiken. Het gelukkigst voel ik me als ik aan het duiken ben naar een wrak. Ik kan daar soms echt emotioneel van worden omdat het zo mooi is, je ziet dingen die anderen niet zomaar kunnen zien. Mijn duurste 'vakantie' ooit, zo noem ik het maar om het positief te houden, was een inboedelverhuizing in 2012 naar Zweden. Die kostte 10.000 euro. Achteraf gezien weggegooid geld. Het was de bedoeling dat ik daar zou blijven wonen, maar mijn toenmalige vriendin kon er niet aarden. We waren na een halfjaar weer terug.'' f ver vijf minuten is het twaalf uur. Hoe laat is het nu dan?'' Stilte. ,,Dus het is twaalf uur, en je gaat vijf minuten terug. Dan is het?'' De spanning lijkt alle omringen de meubels en kamerplanten te veel te worden. Is het dan zo moeilijk? ,,Acht uur!'' Dat gilt zoon Yann, die 3 is, maar ik vroeg het zus Fenna, 5. Ze kan al lezen en klokkijken. ,,Eh...'' zegt ze, gezicht strak. Met moeite hou ik me in. ,,Vijf ,,Over'', zegt ze. ,,Nee, vóór.'' ,,Over. Nee voor.'' Stilte. ,,Vijf voor wat?'' ,,Half twaalf?'' Dochter deed later atheneum met wiskunde en glimlacht beleefd als ik haar (28) die vraag weer stel: over vijf minuten is het twaalf uur, hoe Ook toen ze 6, 7, 8 jaar was pro beerde ik het nog weleens, zonder een voet aan de grond te krijgen. Ze heeft een andere logica, zei de moeder, hou op. Er is een video van december 1996. Ze is net 2, zit lief te tekenen. Vanachter de camera - zo'n grote - zeg ik: ,,Straks gaan we naar de winkel, op de? FfFie Aarzelend: ,,Piets.'' ,,Fiets, goed zo. En dan zien we Sint en Na het tweede goede antwoord, schattende blik: ,,Noggemir?'' Nee. Opgelucht tekent ze verder. Mijn volwassen kinderen vinden me best een toffe peer, maar ze hebben er een hekel aan als ik indringende vragen stel. Ook iets uitleggen - hoe de belasting werkt bijvoorbeeld - mag absoluut niet. ,,Toe nou'', smeek ik zeurderig. ,,Ik leg zo graag iets ui-huit.'' Die ondervragingen van mij als j onge vader waren niet bijster voorbeeldig. Ik maakte mezelf wijs dat ik geen druk oplegde. Omgaan met je kinderen is een kunst die je pas in retrospectief weet te verdiepen - als het al niet meer nodig is. Ook nu ze 26 en 28 zijn: ik doe nog steeds van alles niet goed en zal pas inzien wat als ze straks nog meer met het eigen leven en nog minder met hun ouwelui bezig zijn. Wat zou ik graag verworven wijsheden in de praktijk brengen bij een tweede leg. Eerst nog even een paar kinderen verwekken. Ook al geen straf. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (26). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 23 JANUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87