20 Weer even kleinkind zijn DEZE WEEK Waarom werd Max 16 Moszkowicz opeens moe, slap en vadsig? Henk Schiffmacher duikt in de historie van de tattoo Voor deze dorpen in 38 Nederland rij je graag een flink blokje om 4 Goeie zaak Haagse koffiebranderij Inproc maakt deel uit van menige jeugdherinnering 6 Geld geluk Willem-Jan schaamt zich soms dat hij zo rijk is 7 Egbert Jan Een voorbeeldige jonge vader? Niet echt 8 Marco Bakker Over zijn leven voor en na Het Ongeluk 27 Fijn spul Hans Dorrestijn frituurt nog steeds in ossenwit 28 Stine Jensen Over lessen die kinderen ons kunnen leren 31 BV De Liefde Arend werd verliefd op Karin en haar drie kinderen 32 Lezen Deze (voorlees)boeken moet je (voor)lezen 33 Giphart graast Ontluisterend boek over de toeslagenaffaire 34 Schrijver leest Peter Römer is fan van Agatha Christie 36 Eten Silvaner is de ultieme aardappelwijn 43 Joost mag 't weten Eerste hulp bij treurige schuine moppen 44 Puzzels Win een roeimachine, kledingstomer of soundbar Overdag was mijn opa secretaris. 's Avonds was hij vader van zeven kinderen. 's Nachts schreefhij gedichten en liederen. Ook met bekende citaten: 'Het huwelijk is een vogelkooi, wie buiten zit die wil erin wie binnen eruit.' Hij zong het soms op familiefeesten, zichzelf begeleidend op gitaar. Als kleinkind wist ik: mijn rustige Grootvader wil echt niet uit die warme kooi van mijn Omie. De kooi van boerenbont servies, sigaretten in een presenteer- glas op tafel en het gegrinnik van Omie als Grootvader iets geks zei. De kooi waarin hij 67 jaar ook de ruimte had om sprookjes en verha len te schrijven. Vertaald uit het Russisch, of bedacht in het hoofd. Magisch, vervreemdend. Een andere wereld. Een wereld die niet bestond, maar die als kleinkind ging leven bij het voorlezen. Hier ligt DeNEEhoorn sinds kort bovenop de voorleesstapel. Geestig en verfrissend, vertaald door Jaap Robben. Twee keer achter elkaar. Mijn 6-jarige is fan, en ik ook. Dus ik was extra verheugd toen ik het op pagina 33 terugzag in de voorlees- aanraders. We verzamelden ze om dat het de Nationale Voorleesdagen zijn. Dat zijn het hier elke avond, soms mag ik zelfs mijn 11-jarige nog voorlezen. Een boek over een robot. Of sprookjes, zowaar. Gek eigenlijk dat mijn kast vol staat met sprookjesboeken uit allerlei landen, maar De Sprookjeshoorn, het mooi geïllustreerde boekje van mijn Grootvader, dat mist. Ik heb het net gevonden op een van de vele online antiquariaten die ons land gelukkig rijk is. Zodra het is aangekomen, lees ik het voor. En geniet ik ook weer even van kleinkind zijn. COLOFON Chef ADR Magazine Sara van Gorp Artdirection Henk Marseille Chef redactie Mark Roos Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst Vormgeving Sasja Kooistra, leke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Reageren? magazine@dpgmedia.nl O Facebook@admagazine Instagram ad_nl Sara van Gorp ZATERDAG 23 JANUARI 2021 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 83