O 8 NIEUWS Het Verenigd Koninkrijk krijgt de ergste zorgcrisis sinds de Tweede Wereldoorlog langzaam in bedwang, na een fase waarin een ramp dreigde. „Het-iST nog heel moeilijk, maar het gaat be CORONA BUITENLAND De regen valt met bakken uit de hemel boven Oost-Manchester, maar Derek en Emily Rainnie lopen met een hupje in hun pas, alsof ze op weg zijn naar de dansvloer. Het bejaarde echtpaar heeft zojuist de eerste dosis van het Astra- Zeneca-vaccin gekregen in het Etihad Tennis Centre, dat dienstdoet als vacci natiecentrum voor de regio. Na bijna een jaar thuis in isolatie te hebben gezeten, voelt dit als een feestdag. ,,We zijn bijna vrij'', zegt Derek Rainnie (82). ,,Nog twaalf weken wach ten op de volgende prik. We zijn oud, maar willen wel weer van het leven genieten.'' De twee staan niet alleen in hun optimisme. Onafgebroken arrive ren leeftijdgenoten, te voet, met de auto of in een rolstoel op een dag die drama tisch begon. Duizenden mensen moes ten worden geëvacueerd, toen straten door storm Christoph veranderden in rivieren, en gevels instortten. De situatie was zo penibel, dat pre mier Boris Johnson in een helikopter stapte om poolshoogte te nemen bij de dijken van de rivier Mersey. De over stromingen brengen tijdens de piek van de zoveelste coronagolf nauwelijks een schok teweeg in het Verenigd Ko ninkrijk. Zolang er dagelijks nog bijna 1300 mensen aan het virus overlijden, verkeert het land in een diepe crisis. Het cadeau van Johnson aan de bevol king om de mensen kerst te laten vieren, zaait nu dood en verderf. De soms schrijnende ellende in Londen, waar de gemuteerde variant als eerste de kop op stak, ging de wereld over. Artsen en verplegers met zwarte kringen onder de ogen slaakten noodkreten. De zorg sector dreigde te zwichten onder de al maar groeiende stroom van patiënten. ,,Het is nog altijd heel erg, maar niet onrustig'', zegt Marcel Levi, directeur van University College London Hospi tals. De Nederlander weerspreekt de verhalen in de Britse tabloids die een beeld schetsen van een apocalyps. ,,De situatie is echt heel heftig, maar mensen liggen niet dood op straat. Het was even moeilijk, maar het gaat nu een stuk beter. We beschikken over voldoende capaciteit.'' Noodplan Levi, die bijspringt op de spoedeisende hulp en de ic, moest met een noodplan komen, waarvan een deel al tijdens de eerste lockdown was uitgewerkt. ,,We hadden het aantal ic-bedden verdub beld, dat is nu verdrievoudigd.'' Ambu lancediensten werken gestroomlijnder, zodat files voor overvolle ziekenhuizen worden voorkomen. Een nauwe samen werking met huisartsen helpt de druk verder verminderen. ,,Minder zieke mensen kunnen zo sneller thuis verder herstellen. Met een flesje zuurstof mee als het moet. De huisarts komt elke dag kijken, daar ben ik wel van onder de indruk.'' Levi raadt Nederland aan voor eenzelfde methode te kiezen, al is de situatie verre van ide aal. „Normaal is er voor elke ic-patiënt één verpleger, dat is nu één op drie.'' Vaccinatie geldt als grootste pijler onder het toegenomen vertrouwen: het ziekteverzuim onder ambulance medewerkers en medisch personeel neemt in Londen zienderogen af. De wetenschap dat het merendeel van de De situatie is echt heel heftig, maar mensen liggen niet dood op straat kwetsbare groepen eind februari een eerste prik heeft helpt ook. Zelfs al zou den ze geïnfecteerd raken, de kans op de noodzaak voor urgente zorg neemt af. Ilan Kelman, hoogleraar Disasters and Health aan het University College Lon don, deelt Levi's positivisme niet. „Per soneel van de National Health Service heeft al veel meer gedaan dan menselijk gezien van ze verwacht mag worden'', stelt hij. ,,Nog steeds sterft dagelijks het equivalent van een paar overvolle vlieg tuigen. We moeten gezamenlijk alles doen wat in ons vermogen ligt. Alleen als collectief worden we deze ramp de baas.'' De wetenschapper pleit de regering niet vrij, maar ziet publieke ongehoor zaamheid als gevaar. Nederland moet in zijn ogen leren van de gemaakte fouten in het VK. ,,Een strikte lockdown heeft enorme consequenties, maar zonder re stricties zorgt het virus voor een ravage. We moeten ons aan de regels houden. Blijf bij elkaar uit de buurt, was je han den en draag een mondkapje.'' Armzalig Levi weet dat hij in een relatief geluk kige positie zit. Buiten Londen liggen de budgetten lager en zijn de voorzie ningen minder, zoals bij de Royal Man chester Infirmary. Aan de buitenkant zaterdag 23 januari 2021 V. ,r I V V V Geert Langendorff Manchester 'Onderschat niet hoe snel het weer uit de hand kan lopen' - Marcel Levi, ziekenhuisdirecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8