Met dit voer maak je van je tuin een vogelparadijs 26 jfu M liiiiMilll Tienduizenden lieffiebbers verschansen zich volgend weekend achter de geraniums voor de Nationale Tuinvogeltelling. Hanne Tersmette van Vogelbescher ming Nederland weet welke vogels je met welk voer lokt. Nationale Tuinvogeltelling n een koude nacht verliest een klein vogeltje wel 10 procent van zijn lichaamsgewicht. In de winter kunnen vogels dus best een beetje hulp gebruiken. De dagen - waarin er voldoende licht is om eten te zoe ken - zijn kort, de nachten zijn lang en koud. Zodra de zon opkomt, moet er meteen gegeten worden om aan te sterken. De vogels zullen dan ook dankbaar smullen van het voer dat jij ze aanbiedt. Vogels hebben even tijd nodig om een nieuwe voerplek te vinden. Begin vandaag nog met voeren om volgende week tijdens de tuinvogeltelling zoveel mogelijk soorten te spotten. Ook de rest van het jaar mag je bijvoeren, maar wel als aanvulling op natuurlijke voe ding. Zorg daarom voor genoeg bloemen en struiken in de tuin. Aan de vorm van de snavel kun je zien wat vogels het liefst eten. Een merel trekt met zijn lange spitse snavel regenwormen uit de grond. Een boomklever haalt met een dunne snavel insecten uit de bast van een boom en een vink kraakt met een sterke kegelvormige snavel zaden en pitten. In de winter passen sommige vogels hun dieet aan en eten ze wat voorhanden is. Bessen en noten zijn dan bij veel soorten favoriet, maar ook die voorraad is 's winters schaars. Met vetbollen, zonnebloempitten en strooivoer help je ze. Maar welke vogel bungelt er nou graag aan een vetbol, en welke help je het meest met pitten? En hoe lok je eindelijk eens die grote bonte specht naar je tuin? Acrobatische mezen Vogels die je in bijna elke tuin wel ziet, zijn de kool- en pimpelmees. De koolmees herken je aan het zwarte petje, de pimpelmees aan het blauwe. Deze gezellige blauw-gele vogels In een koude nacht verliest een kleine vogel wel 10 procent van zijn lichaamsgewicht zijn behoorlijk handig en hangen zonder problemen op hun kop aan de vetbollen. Naast vetbollen (zonder plastic netje!) verwen je ze ook met ongezouten doppinda's en zonne bloempitten. Ze eten het voer graag hangend: in een voedersilo aan de schutting of in een boom. Vul hem met zwarte zonnebloempitten en de groen-gele groenlingen komen er geheid ook op af. Schuwe winterkoning en heggenmus De heggenmus is een wat schuwere tuinvogel. Het bruine musje met veel streepjes op zijn rug en buik en grijze keel doe je een plezier met het strooien van vogelvoedermix onder een struik of heg. Een andere grond- eter is het winterkoninkje: een bruin vogelbolletje van nog geen 10 centi meter met een onmiskenbaar opge wipt staartje. Een echte insecteneter en dat is lastig 's winters. Voer dit vogeltje daarom gedroogde meelwor- men op de grond en de kans is groot dat je volgend weekend ook een winterkoning kunt noteren. Publiekslieveling de roodborst In veel tuinen schittert het rood borstje. Met zijn rode borst fier voor uit jaagt hij op je gazon naar insecten. In de winter snoept hij graag mee van de gedroogde meelwormen en voedermix die je strooit op de grond. Net als mussen en vinken. Boomklever, boomkruiper en specht Spechten, boomklevers en boom kruipers zijn vogels die je kunt ver wachten als je bomen in of dicht bij je tuin hebt staan. Op de stam zoeken ze naar insecten. De boomklever schuift omhoog en omlaag langs de stam en is blauwgrijs-roestoranje van kleur. De boomkruiper is bruin-wit en hipt alleen omhoog tegen de stam. De grote bonte specht herken je aan zijn zwart-witte lijf en rode broek. Alle drie hebben ze een zwak voor vogelpindakaas. Hang een pot op of smeer wat op een boom. En nog een tip: zit muisstil als ze komen. Als je beweegt, zijn ze gevlogen. ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO - HANNE TERSMETTE De Nationale Tuinvogeltelling is het grootste 'citizen science project' in Nederland, vorig jaar deden ruim 90.000 liefhebbers mee. Je telt één keer een half uur de vogels in jouw tuin of op je balkon. De telling wordt sinds 2001 georganiseerd door Vogel bescherming Nederland en is dit jaar van vrijdag 29 tot en met zondag 31 januari. Dankzij de tel ling weten we hoe vogels in de winter onze tuinen gebruiken. Met die informatie kunnen we vogels beter helpen. Meld je nu alvast aan op tuinvogeltelling.nl en ontvang gratis vogelherke- ningstips. De koolmees (links) en pimpelmees verwen je met ongezouten doppinda's. Een specht lok je met pindakaas De grote bonte specht kun je verwachten als je een boom in de tuin hebt. fotos shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74