Neem rust, laat merken watje voelt en andere tips voelen lichaam/ voeding school 24 VS> Om het thuis een beetje op orde te houden, moet je in de eerste plaats zelf in evenwicht zijn, stelt auteur Lili Genee Pirayesh (48). Met psychologen en therapeuten stelde zij een Schijf van mijn Lijf samen, met vijf onderdelen om aan te sleutelen. re k ties VIVIAN DE GIER N CD H O Ü2 1. VOELEN Toon je emoties (en geef je kind daar ook de ruimte voor) ,,Het is je taak als ouder om je kinde ren te leren om te gaan met hun gevoelens. Om dat goed te kunnen begeleiden, moet je als ouder zelf ook je emoties durven tonen: laat zien hoe je je voelt en hoe je daarmee om gaat. Hoe je het best op chagrijnige mensen reageert, leert een kind van chagrijnige ouders, vertelde ontwik kelingspsycholoog Steven Pont. Je hoeft als vader of moeder niet perfect te zijn, als je maar in contact staat met je gevoel. Dan kun je je ook beter inleven in en verbinden met de gevoelens van je zoon of dochter. Zeg niet tegen je kind dat het moet stoppen met huilen, mokken of boos zijn, maar leer het om ruimte te ge ven aan gevoelens. Door stil te staan bij wat je kind voelt en waarom, ont staat er vanzelf enige afstand tot die emoties en wordt het kalmer. 'Hoe voel je je' en 'wat heb je nodig' zijn vragen die we elkaar soms maar weinig stellen. Dat deed ik vroeger ook niet zo vaak, maar het gevaar is dan dat je van alles voor de ander gaat invullen. Door een onderzoekende en geïnteresseerde houding aan te nemen en je kind er gewoon naar te vragen, voelt het zich gehoord en gezien. Dat is de vijf of tien minuten die het je extra kost, meer dan waard. Daarna is er rust.'' Hoe je het best op chagrijnige mensen reageert, leert een kind van chagrijnige ouders, vertelde ontwikkelings psycholoog Steven Pont 2. DENKEN Bouw cognitieve reserves op ,,Veel mensen klagen over hoe druk ze zijn en hoe moeilijk het is om alle ballen in de lucht te houden. Als je brein overloopt, kun je geen goede beslissingen nemen. Van neuropsy- choloog Erik Scherder leerde ik hoe belangrijk het is om 'cognitieve reserves' op te bouwen. Je hersenen hebben voldoende rust nodig om in stresssituaties kalm te blijven, om goede keuzes te maken en prioritei ten te stellen. Dus zorg goed voor je brein en neem voldoende rust door te wandelen, mediteren of gewoon een beetje uit het raam te staren. Ik ben het belang gaan inzien van voeding voor je brein. Dan bedoel ik niet alleen gezond eten, maar ook een boek lezen, muziek luisteren, dansen, sporten - dat verrijkt je en maakt je creatiever. Er komt meer ruimte voor humor en speelsheid. Dat komt ook de verstandhouding met je kinderen ten goede.'' 3. THUIS Ruim je ballast op ,,Het grote gevaar voor alle ouders met jonge kinderen is dat je meer met je kroost bezig bent dan met elkaar, terwijl de kwaliteit van je relatie ook belangrijk is voor je kinderen. Zij vinden het fijn als papa en mama elkaar knuffelen en aan dacht voor elkaar hebben. Daar let ik tegenwoordig meer op. Het is niet alleen voor jezelf, maar ook voor je kinderen van belang om je eigen ballast op te ruimen. Als je de stenen voor je voeten niet opruimt, struikelen je kinderen erover, zegt familietherapeut Else-Marie van den Eerenbeemt. Overtuigingen die een negatieve invloed hebben op je zelf beeld, hebben een negatieve invloed op je gedrag en daarmee op de manier waarop je op je kinderen reageert. Opruimen is soms ook heel letter lijk van belang. Ik hou bijvoorbeeld erg van boeken en heb ze graag om me heen, maar ik had er wel héél veel. Door een flink aantal boeken weg te doen, ontstond er letterlijk en figuurlijk meer ruimte en dat kwam de energie in huis ten goede. Een opgeruimd huis zorgt voor een opgeruimde geest." 4. SCHOOL/SOCIAAL Ken de leraar van je kind „Leraren hebben dertig kinderen in de klas, dus het voelt voor een ouder al snel alsof elke vraag te veel is. Toch zeg ik: leer de leerkrachten van je kinderen kennen. Dan is, als je iets opmerkt aan het gedrag van je kind, de drempel lager om een gesprek aan te gaan. Pedagoog Carlijn Odijk benadrukte hoe belangrijk het is om goed te kijken naar het gedrag van je kind en de behoefte die daarachter ligt. Dat maakt ook dat je daar beter over kunt praten met de school. Zo had ik zelf eens het gevoel dat mijn zoon zich verveelde en mis schien meer uitdaging nodig had. Die kon ik thuis misschien wel bieden, maar gebeurde het op school ook? En wat als je kind gepest wordt? In een tienminutengesprek is er weinig ruimte om zulke dingen te bespre ken, toch moet je in die essentiële basisschooljaren goed naar je intuïtie luisteren. Vertrouwen en veiligheid komen eerst, ook op school.'' ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO meer balans Qj in je gezin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72